Zuzia na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Renesansu i Baroku Amerykańskiego w Boliwii

28.05.2022 r.

W dniach 20 kwietnia do 1 maja wraz z Chórem Dziewczęcym SKOWRONKI wzięłam udział w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Renesansu i Baroku Amerykańskiego "Misiones de Chiquitos" w Santa Cruz, w Boliwii. To wyjątkowy Festiwal, którego Inicjatorem i dyrektorem jest ks. prof. Piotr Nawrot, misjonarz, werbista, od ponad 40 lat mieszkający w Boliwii. Ksiądz Prof. Nawrot jest muzykologiem, wybitnym znawcą i badaczem muzyki baroku misyjnego, tworzonej przez Indian Ameryki Południowej od XVI aż po XIX w. Profesor Nawrot był pierwszym Europejczykiem, który trzymał  w rękach manuskrypty, mające nawet ponad 300 lat, a o których muzykolodzy dotąd tylko wiedzieli, że istnieją. Podczas zainicjowanego przez Niego Festiwalu Muzyki Renesansu i Baroku Amerykańskiego zaproszeni artyści z całego świata premierowo wykonują te utwory.

Podczas festiwalu Chór Skowronki przedstawił muzykę baroku europejskiego, kompozycje Vivaldiego, Haendla, Purcell'a, Monteverdiego, Lully'ego, a także utwory współczesnych polskich kompozytorów.

Nasze koncerty odbyły się w wielu boliwijskich miejscowościach m.in. w Santa Cruz, Concepcion, San Xavier, San Jose i Santiago de Chiquitos. W wolnym czasie zwiedzałyśmy zabytki, poznawałyśmy tamtejszą kulturę, smakowałyśmy lokalnych przysmaków. Podziwiałyśmy również przepiękne krajobrazy i dzikie zwierzęta, takie jak strusie, tukany, kapibarę oraz wszędobylskie żółwie. Nawiązałyśmy również kontakty z boliwijską młodzieżą, z którą mamy kontakt do dziś. Dodatkową atrakcją podczas podróży był kilkugodzinny pobyt w Madrycie podczas międzylądowania.

Podróż do Boliwii to była wspaniała przygoda!

 

Zuzia Dyk
Uczniowie