Przejdź do strony:

W dniu 16 grudnia do klasy 1e zawitały pani magister Agnieszka Daszkiewicz, dietetyk, oraz pani doktor Karolina Wesołowska, badaczka w dziedzinie psychologii zdrowia. W ramach akcji "Śniadanie daje moc" goszczone panie mówiły o powodach, dla których ważne jest rozpoczynanie każdego dnia od wartościowego śniadania oraz o tym, z czego nasz poranny posiłek powinien się składać, a jakich produktów należy unikać. Poza częścią teoretyczną, mającą formę zabawy, uczniowie mieli szansę pomóc w przygotowaniu pysznych owocowo-warzywnych koktajli, owsianki z mlekiem sojowym oraz dżemu malinowego z nasionami chia i syropem klonowym. Nie zabrakło również części degustacyjnej, którą dzieci przyjęły z ogromnym entuzjazmem. Z pewnością nikt nie wyszedł z tych zajęć z pustym żołądkiem. 
Tego samego dnia pani Karolina spotkała się także z rodzicami uczniów klasy 1e. Celem spotkania było opowiedzenie o korzyściach płynących z treningu uważności (ang. mindfulness) u dzieci i nastolatków. Zgodnie z szeregiem badań przytoczonych przez panią doktor zetknięcie się z treningiem uważności na wczesnym etapie życia może mieć pozytywny wpływ zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne dzieci. Pani Karolina gorąco zachęcała rodziców do przeznaczenia kilku lub kilkunastu minut dziennie na ćwiczenie uważności ze swoimi pociechami oraz na uważne bycie z nimi. Na spotkaniu nie zabrakło pytań, na które nasz gość starał się wyczerpująco odpowiedzieć.

Pamela Wesołowska

Zabawa multisensoryczna daje dzieciom mnóstwo radości i dostarcza wielu wrażeń zmysłowych, które stymulują układ nerwowy dziecka, prowokując mózg  do efektywniejszego działania. Pokonujemy tor poprzez poznawanie różnorodnych faktur i zapachów - tych przyjemnych dla dzieci i mniej akcpetowanych. Rozwijamy wrażenia i wyobraźnię dotykową, zmysł powonenia, równowagę, koordynację wzrokowo-ruchową. Wykorzystanie przez nas elementów natury jest świetnym pomysłem dla lepszego poznawania otaczającego nas świata oraz dobrą okazją na poszerzanie wiedzy. Przejście przez naszą ścieżkę sensoryczną nie w każdym momencie należało do łatwego zadania, ale było też nowym doświadczeniem, które pozwoliło nam bawić się z uśmiechem na twarzy i pełnym zaangażowaniem. 

Joanna Nowak

W grudniu w naszej szkole odbyła się zbiórka darów na rzecz Domu Dziecka w Bninie. Efekty akcji przeszły najśmielsze oczekiwania. Aby móc przewieźć rzeczy, potrzebny był samochód dostawczy! W darach znalazło się mnóstwo wspaniałych produktów spożywczych, wspaniałych zabawek i ubrań. Wszystkie przewiezione prezenty wypełniły niemal cały sekretariat Domu Dziecka. Ponieważ zebranych rzeczy było tak wiele, postanowiliśmy podzielić je i obdarować także Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Intelektualnie w Łopiennie. Tam nasze dary dotarły 1 stycznia.
W imieniu Szkoły Podstawowej nr 5 w Luboniu uczniów dary przekazały pani Agata Monkiewicz z Rady Rodziców i Laura Monkiewicz z klasy 3a.
Dziękujemy wszystkim za okazane serce!

SP5

W czwartek 19 grudnia absolwenci byłej klasy sportowej spotkali się z wychowawcą p.Wiesławą Stankiewicz na symbolicznej wigilii klasowej. Poczuliśmy się jak przed laty, gdy mogliśmy pobyć ze sobą w naszej sali, przy wspólnym stole. Rozmawialiśmy o swoich nowych doświadczeniach szkolnych, nauczycielach, wyzwaniach, które przed nimi. Wspominaliśmy również stare dobre czasy i śmialiśmy się z naszych szalonych opowieści. 
Mam wrażenie jakby czas nie upłynął. To cudownie, że młodzież nadal chce do nas wracać:)
 

Wiesława Stankiewicz
Przejdź do strony:
Uczniowie