27 lutego 2020 roku  roku w ramach projektu edukacyjnego  "Wybieram szkołę i zawód" zebraliśmy się w holu szkoły, aby poznać ofertę edukacyjną poznańskich szkół ponadpodstawowych. Odwiedzili nas także przedstawiciele szkół z powiatu poznańskiego. Targi odwiedziły osoby, które stoją przed decyzją wyboru kolejnego etapu edukacyjno-zawodowego. Atmosfera tego miejsca, pokazy chemiczne, naoczne eksperymenty naukowe, prace budowlane, sprzyjały nawiązywaniu przyjaznych kontaktów i wspierały młodzież w wyborze szkoły.Bardzo licznie odwiedzili nas absolwenci, którzy zachęcali do podjęcia nauki w I LO, V LO, VIII LO,11LO, XX  LO, XV LO, XXXVIII LO, Liceum Marii Magdaleny. Uczniowie i ich rodzice  poznawali  oferty szkół ponadpodstawowych, aby w  niedalekiej przyszłości kontynuować naukę w wybranej placówce.
Odwiedzili nas również przedstawiciele:Zespołu  Szkół Budownictwa nr 1, ul. Rybaki, Zespołu Szkół Gastronomicznych z ul. Podkomorskiej, Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego, Zespołu Szkół Ekonomicznych z ul. Marszałkowskiej, Zespołu Szkół Handlowych z u. Śniadeckich, Zespołu Szkół Budowlano- Drzewnych z ul. Raszyńskiej, Zespołu Szkół Mechanicznych z ul. Świerkowej, Zespołu Szkół Odzieżowych z  ul. Kazimierza Wielkiego, Zespołu Szkół Komunikacji z ul. Fredry Zespołu Szkół z Mosiny, Zespołu Szkół z Puszczykowa,  -  za co przedstawicielom  serdecznie dziękujemy. Podczas tegorocznych targów gościliśmy uczniów i rodziców ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Luboniu oraz uczniów ze Szkoły Chrześcijańskiej pod opieką Pana Krzysztofa Dzydzana.
Nie zapomnieliśmy  o tych, którzy z różnych przyczyn nie mogli uczestniczyć w targach i zgromadziliśmy dla nich ulotki z ofertami edukacyjnymi szkół ponadpodstawowych. Można je otrzymać od  doradcy zawodowego w naszej szkole.
Dziękujemy za pomoc przy zorganizowaniu Targów wszystkim zaanagażowanym uczniom i nauczycielom naszej szkoły.

Aneta Łukomska organizator, Wiktor Kocur, 8b

21 lutego w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Dla każdego nauczyciela i ucznia język ojczysty powinien być najwyższą wartością. W nasz projekt włączyli się zatem wychowawcy ze swoimi klasami. Podzieliliśmy klasy na trzy grupy wiekowe. Uczniowie przygotowali  plakaty na lekcji wychowawczej. Klasy 0-3 pracowały  nad plakatami zawierającymi zwroty grzecznościowe oraz sytuacje, w których je wykorzystujemy. Klasy 4-6 wykonwały plakaty „Stop wulgaryzmom”. Pokaż, że język ojczysty jest piękniejszy bez nich. Z kolei klasy 7-8 opracowaly graficznie zagadnienie „Język ojczysty- jego poprawność”. Przedstawiamy sytuacje, w których opisujemy poprawność ortograficzną, interpunkcyjną, stylistyczną, najczęściej popełniane błędy językowe.  Prace zostały wywieszone w holu szkoły a najlepsze klasy zostaną nagrodzone. Poloniści zachęcili uczniów do napisania wypowiedzi (opowiadanie, dialog, esej, krótka wypowiedź) na temat: „Czym dla mnie jest język ojczysty?"  Najlepsze prace z klasy wezmą  udział w konkursie szkolnym. Wybierzemy najlepsze prace, które także  zostaną nagrodzone i wywieszone na gazetce szkolnej. Biblioteka szkolna przygotowała  wystawę słowników. Poszczególne klasy miały możliwość jej obejrzenia, porozmawiania i wykonania "małego" zadania. Uczestniczki kółka polonistycznego na przerwach malowały na koszulkach napisy i obrazki związane z  Dniem Języka Ojczystego. Dziewczynki przygotowały również słuchowisko. Dziękujemy wszystkim  nauczycielom i uczniom zaangażowanym w organizację Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.

koordynatorki projektu- Barbara Małecka i Aleksandra Sołecka

Podczas kolejnego koncertu Filharmonii Pomysłów Muzolek znajduje tajemniczą księgę i rozpoczyna niezwykłą przygodę z postaciami z polskich legend. Uczniowie poznają postaci z legend o Poznańskich Koziołkach, Smoku Wawelskim, Bazyliszku oraz Czechu, Lechu i Rusie. Podczas koncertu towarzyszą nam dźwięki akordeonu.

Katarzyna Lis

21.02.2020 roku Szkoła Podstawowa nr 5 była gospodarzem i organizatorem Mistrzostw Miasta w Koszykówce Chłopców. Do rywalizacji włączyło się pięć szkół. Rozegrano 10 meczów systemem " każdy z każdym". Po zaciętych meczach i sportowej rywalizacji nasza szkoła zagrała w finale, przegrywając z SP1. Kolejność miejsc:
I - SP1, II - SP5, III - SP3, IV - SP4, V - SP2. Skład naszej drużyny: S. Deska, B. Jezierny, W. Kocur, B. Krotkiewski, W. Książkiewicz, P. Mikołajczak, T.Pięta, D. Winczewski,R. Witt, K. Wawrzyniak.

Łukasz Budzyński