Przejdź do strony:

Pontyfikat Jana Pawła II był w latach, kiedy mnie nie było jeszcze na świecie, dlatego na to pytanie mogę odpowiedzieć tylko na podstawie przekazu wiadomości o nim przez rodzinę. Jan Paweł II, Karol Wojtyła był pierwszym papieżem Polakiem. Jego pontyfikat wprowadził wiele zmian w Polsce, w Europie i na świecie. Takiego papieża, jakim był Jan Paweł II nie było i pewnie prędko nie będzie. Był dla mnie osobą szczególną, godną naśladowania i przede wszystkim autorytetem. Dla mnie jest wzorem świętości człowieka i kapłana,  jest człowiekiem, z którego każdy Polak jest dumny. Pokazywał wszystkim młodym ludziom właściwą drogę, którą jest Jezus Chrystus. Dzięki niemu wiem, że miłość ma sens, a cierpienie jest lekcją pokory. Umiał przebaczać, a przede wszystkim kochał wszystkich bez względu na to, kim byli.

Mikołaj Biegalski 

 

Św. Jan Paweł II miał wiele pasji. Jedną z nich była jazda na nartach. Narciarstwo Karol Wojtyła uprawiał od młodości i nie przestał uprawiać tego sportu po wyborze na papieża. Najchętniej szusował po polskich stokach, ale też w Alpach. Z tą pasją wiążą się pewne anegdoty. Pierwsza z nich pochodzi z czasów, kiedy w Polsce oprócz kardynała Karola Wojtyły był jeszcze kardynał Stefan Wyszyński. Przyszły papież w jednej z rozmów z włoskimi dziennikarzami powiedział: „ W Polsce 50 procent kardynałów jeździ na nartach.” Kiedy jeden z dziennikarzy zauważył, że Polska ma tylko dwóch kardynałów, Karol Wojtyła z uśmiechem dodał: „ Ma Pan rację, ale z nas dwóch to kardynał Wyszyński nie jeździ na nartach.” Kolejna anegdota związana z narciarstwem dotyczy również czasu, kiedy Karol Wojtyła był kardynałem w Krakowie. Zapytano go wówczas, czy to uchodzi, by kardynał jeździł na nartach. Na tak zadane przyszły papież odpowiedział: „Jedyne co nie uchodzi kardynałowi, to źle jeździć na nartach.” Kiedy Karol Wojtyła został wybrany na papieża, wciąż pozostał wierny swojej pasji. Dopiero w roku 1993 kategorycznie zabroniono Mu jazdy na nartach, kiedy nieszczęśliwie upadł i doznał poważnej kontuzji – zwichnął sobie prawy bark. Miał wtedy 73 lata. Tak jak św. Jana Pawła II, moją pasją jest również jazda na nartach. Każdego roku na ferie zimowe wyjeżdżam z rodzicami i siostrą w góry, gdzie szusujemy po stokach i podziwiamy piękne widoki.

Sayen Wigman

 

Jana Pawła II znam z opowiadań, filmów i książek. Nie żyłam za Jego czasów, ale wiem, ze jest On godny naśladowania. Już jako chłopiec był bardzo odpowiedzialny. Chciałabym tak, jak On umieć kontrolować czas i potrafić odpowiednio dzielić go na naukę i zabawę. Papież potrafił nawiązać kontakt z każdym człowiekiem, bez względu na wiek i pochodzenie. Nigdy nikim nie gardził. A co najważniejsze potrafił przebaczyć swojemu niedoszłemu zabójcy. Chciałabym potrafić szczerze przebaczać tym, którzy mnie w jakiś sposób skrzywdzili. Zawsze znajdował czas na szczerą modlitwę bez względu na to, gdzie i z kim był. Chciałabym go w tym również naśladować i umieć się modlić. Potrafił godzić się z wolą Bożą, z pokorą przyjmował to , co otrzymywał od Boga. Chciałabym tak, jak on umieć przyjmować z pokorą tak radości, jak i smutki jako wolę Bożą.
Cieszę się , że Jan Paweł II – Polak, papież, święty jest patronem mojej szkoły, mogę go poznawać
I brać jako przykład do naśladowania.
Wiktoria Waszak

 

Jan Paweł II był, jest i będzie Wielkim Papieżem oraz Wielkim Człowiekiem. Niezwykle ciepły, mądry, oddany ludziom. Skromny, pełen czułości, wiary i nadziei. Zawsze otwarty na drugiego człowieka. Wzór do naśladowania dla wszystkich pokoleń. Do końca życia będę pamiętała "Naszego Ojca" za to, że przekazał nam tyle wartościowych nauk i mądrości. Jan Paweł II jest dla mnie wielkim Polakiem. Kiedy miał przed sobą zadanie wykonywał je z chęcią. Przez życie szedł z uporem. Był człowiekiem wyjątkowym, uczył kochać, szanować i wybaczać. Każdy był dla niego ważny, każdego traktował tak samo. Miał bardzo dobry kontakt z młodzieżą. Jego słowa pozwalają radzić sobie z problemami, jakie mnie spotykają, mam takie ulubione: „Bóg nie żąda od nas rzeczy, które nas przerastają”.

Czego nauczyłam się od św. Jana Pawła II? Święty Jan Paweł II był wielkim człowiekiem i niewątpliwym wzorem do naśladowania. Jego życie przepełnione było dobrocią serca i miłością do bliźniego. Na zawsze pozostanie w pamięci ludzkości. Czego mogłabym się nauczyć i w czym naśladować Papieża Polaka? Myślę, że ważną kwestią jest tolerancja i otwarcie na innych ludzi, na ich kulturę, religię, tradycje i obyczaje.
Każdy powinien być jak Święty Jan Paweł II. Ludzie powinni być wrażliwi na krzywdę innych, na ich uczucia i co wiążące się z tym- chęć pomocy, taką bezinteresowną, nawet jeśli miałaby to być tylko rozmowa. Wielka miłość do każdego stworzenia i każdego człowieka, a co za tym idzie łatwość i szczerość w przebaczaniu, nawet tych ogromnych błędów. Godnym naśladowania, moim zdaniem, jest też swoiste samozaparcie w dążeniu do celu, odwaga, posiadanie i chęć realizowania marzeń.
Maja Olejnik 

 

                        

 

 

 

Uczniowie SP5

W poniedziałek 18 maja przypada Dzień Patrona Szkoły. Mimo że przebywamy w domach, pamiętamy o Patronie św. Janie Pawle II i uczcimy Jego święto. 
Już jutro (piątek 15 maja) odbędzie się Konkurs Wiedzy o Janie Pawle II. Rozpocznie się o godzinie 15.00. Uczestnicy powinni około godziny 14.50 zalogować się do Classroomu do grupy o nazwie KONKURS O JANIE PAWLE II- kod i4vjecl (tylko tam będzie udostępniony test). Dokładnie o godzinie 15.00 będzie aktywny test składający się z 15 pytań. Czas odpowiadania to 15 minut + 5 minut na sprawdzenie (zatem maksymalnie po 20 minutach należy zakończyć i zaznaczyć "wyślij"). Prosimy o samodzielne pisanie testu!
18 maja o godzinie 18:00 w Parafii pw. św. Barbary w Luboniu o godzinie 18:00 odprawiona zostanie Msza święta w intencji całej społeczności Szkoły Podstawowej nr 5 im. Świętego Jana Pawła II. Serdecznie zapraszamy do udziału w tej Mszy świętej dzięki transmisji internetowej link do strony parafii:

https://www.youtube.com/channel/UCjMyxZ1mKaO4dABtBxTDmbA

18 maja ogłosimy zwycięzców piątkowego konkursu wiedzowego oraz zaprezentujemy konkursowe prace plastyczne uczniów klas 1-3 pt. "Święty Jan Paweł II w moich oczach". Także w poniedziałek na stronie szkoły zostaną zaprezentowane prace uczniowskie klas 4-8 związne z postacią Patrona. 
Z okazji 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły, naszego Patrona, przygotowaliśmy nakręcony teledysk "Nie zastąpi Ciebie nikt" w którym udział biorą uczniowie wraz z nauczycielami. Premiera teledysku w poniedziałek 18 maja na naszej szkolnej stronie internetowej. 

Natalia Szymczak, Sławomir Wojciak, Patryk Dondajewski

Mega Misja

15.05.2020 r.

Wszyscy zastanawiają się czy uczniowie w domach się nudzą ? Nie chodzą do szkoły, nie spotykają się z przyjaciółmi, wydawałoby się, że ich życie stało się nudne. Takie myślenie to największa bzdura! Okazuje się, że w tym trudnym czasie ich kreatywność nie ma granic. Uczniowie planują kolejne wyzwania na zbliżający się nowy rok szkolny. Zobaczcie co można stworzyć razem będąc osobno! Zapraszamy do obejrzenia filmu konkursowego, który jest pierwszym etapem rekrutacji projektu szkolnego Mega Misja.

Wielkie brawa dla uczniów klas : 1a,2a i 2d!

Gwarantujemy moc uśmiechu smiley

Anna MInke, Anna Augustyniak, Magdalena Słomińska

Susza dotyka nas wszystkich. Dla ptaków i owadów, wysokie temperatury i długi brak opadów niejednokrotnie oznaczać może śmierć. Aby uchronić naszych najmniejszych przyjaciół przed konsekwencjami zmieniającego się klimatu, uczniowie klasy 6a wykonali poidełka. Zostali do tego zachęceni po przeprowadzonej gościnnie lekcji on-line na temat obecnych zagrożeń środowiska. Owady i ptaki spełniają ważną rolę w ekosystemie i też potrzebują wody, aby móc żyć. Możemy im w tym pomóc! Zachęcam wszystkich do tej akcji! Każdy w swoim ogródku bądź na balkonie może przygotować poidełko: najlepiej z ceramicznej podstawki pod doniczkę, częściowo wypełnionej kamykami różnej wielkości. Jeden większy do zabezpieczenia konstrukcji przed wywróceniem, pozostałe drobniejsze. Trzeba usypać niewielką górkę z łagodnym zejściem do wody, czyli lądowisko, które uchroni owady przed utonięciem. To wszystko postawić gdzieś w cieniu. Dzięki takim poidełkom, zarówno owady jak i mniejsze ptaki będą mogły ugasić pragnienie nawet wtedy, gdy nigdzie wokół woda nie zbierze się naturalnie.                      

Izabella Szulc
Przejdź do strony:
Uczniowie