Przejdź do strony:

27 grudnia 2018 roku poczet sztandarowy Szkoły Podstawowej nr 5 w Luboniu- Martyna Malinowska, Oliwia Panek, Oliwier Stróżyński z p.Anetą Łukomską uczestniczył we mszy świętej z okazji 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Na skwerze przy ul. Powstańców Wielkopolskich, z prawej strony Krzyża Milenijnego, znajduje się okazały głaz z wmontowaną tablicą poświęconą Powstańcom Wielkopolskim - mieszkańcom Lubonia. W tym miejscu po uroczystościach w kościele złożyliśmy okolicznościową  wiązankę, aby w ten sposób podziękować i docenić patriotyzm powstańców. (Foto Martyna Malinowska)

                    

 

Aneta Łukomska

Szkolna świetlica opiekuńczo-wychowawcza tegoroczne przygotowania do świąt rozpoczęła w połowie grudnia. Ubraliśmy wspólnie ogromną choinkę, samodzielnie tworzyliśmy kolorowe ozdoby świąteczne, które przyozdabiają nasze drzewko, pisaliśmy kartki do Świętego Mikołaja oraz uczyliśmy się nowych kolęd. 
W środowe popołudnie 19 grudnia podopieczni świetlicy wraz z opiekunami wybrali się na pierwszą wspólną wigilię do pobliskiej restauracji "VERONA". Był to dla nas wszystkich wyjątkowy czas składania sobie życzeń bożonarodzeniowych, uczestnictwa we wspólnej wieczerzy oraz bycia ze sobą. Poopowiadaliśmy sobie o świątecznych tradycjach, upragnionych prezentach i planach na najbliższy rok. Po wspólnym ucztowaniu i powrocie do szkoły na podopiecznych pod choinką czekały upominki od Świętego Mikołaja. 
 

Opiekunowie świetlicy opiekuńczo-wychowawczej

W piątek 21 grudnia w całej szkole panował świąteczny nastrój. Nasza klasa postanowiła przygotować się szczególnie do ostatniej wigilii klasowej w tym gronie, w tej szkole. Postanowiliśmy przygotować dwanaście tradycyjnych wigilijnych potraw, biały obrus, opłatek i oczywiście kolędy. Każdy z nas wniósł coś w przygotowania naszego świątecznego spotkania. Na stole pojawiły się paszteciki z kapustą i grzybami, barszcz czerwony, sałatka warzywna, makiełki, sernik, jabłecznik, makowiec, domowe pierniczki, babeczki, ciasteczka korzenne, kompot domowy, owoce, cukierki czekoladowe i napoje. Przybyliśmy wszyscy wcześniej, aby wspólnie udekorować stół. Przynieśliśmy też własne naczynia, aby chronić środowisko od nadmiaru plastikowych odpadów. Naszą Wigilię rozpoczęliśmy od wspólnego kolędowania, które poprowadziły, pięknie śpiewając i grając na gitarach, Małgosia i Zosia. Dużo czasu upłynęło nam na łamaniu się opłatkiem i składaniu życzeń. Nikt nie został pominięty. Nie zabrakło także prezentów, które przyniósł i rozdał prawdziwy Mikołaj wraz ze swoją Pomocnicą:) Szybko minął nam czas naszego wspólnego kolędowania, dlatego sprzątanie i pożegnanie pozostawiliśmy po obejrzeniu jasełek. Czas szybko mija. Tak minęła ostania wigilia w szkole, która na pewno zostanie w naszej pamięci. Życzymy wszystkim wszystkiego, co najlepsze w roku 2019.                                            

Klasa 3g i Ewa Rubisz oraz Elżbieta Sobczak-Ellmann

Klasy 0-3 przygotowały jasełka musicalowe dla rodziców, które miały na celu wprowadzić rodziców, nauczycieli, najbliższych oraz wszystkich uczniów w piękny czas Świąt Bożego Narodzenia. Przygotowania do jasełek wymagały poświęcenia oraz chęci do nauki ról i wielu piosenek, ponieważ poza świątecznymi utworami wszystkie role również były wyśpiewane. Scenariusz, podkłady muzyczne, teksty, oraz scenografia były autorstwa pań z edukacji wczesnoszkolnej. Zaprezentowana została historia narodzin Jezusa w połączeniu ze współczesnością. Pojawiały się postaci: bizneswoman, bezdomnego, piosenkarki, lekarza, młodzieży pochłoniętej przez telefony. Role te idealnie odzwierciedlały codzienny pęd życia, pośpiech, brak czasu, pogoń za tym, co w efekcie końcowym okazuje się mało istotne. Każda z tych osób widzi tylko siebie i swoje plany. Maryja i Józef zasmuceni tym widokiem opowiadają w piękny sposób o narodzinach Jezusa. Maryja, widząc zasmuconego Józefa, podkreślając obecny moment narodzenia Jezusa, mówi o tym, że właśnie Ci ludzie i każdy inny człowiek na świecie ma szansę na zmianę swojego życia. Cały spektakl był prowadzony przez chór, który opowiadał i wprowadzał widzów w poszczególne sceny. Jasełka były chwilą pełnych wzruszeń, ciepłych słów i radości. Celem jasełek było ukazanie prawdziwej istoty Świąt Bożego Narodzenia. Aby każdy z nas, podczas gdy pędzimy do pracy, myślimy o zakupach, sprzątamy nasze mieszkania, przygotowujemy potrawy, potrafili na chwilę się zatrzymać, by dostrzec najbliższych, którzy są obok nas. Życzymy Państwu i sobie, abyśmy potrafili poświęcić innym czas, porozmawiać, pomóc, a przede wszystkim podzielić się tym, co każdy z nas posiada najpiękniejszego – MIŁOŚCIĄ , która sprawi, że ktoś się uśmiechnie. 

Wychowawcy edukacji wczesnoszkolnej
Przejdź do strony:
Uczniowie