Przejdź do strony:

W ubiegłym tygodniu w świetlicy szkolnej odbyły się dwa konkursy. Pierwszy - na wykonanie dowolną techniką "Maski karnawałowej". W drugim, "Bałwanek", należało przygotować metodą origami płaskie z koła. Pani wicedyrektor Ewa Frąckowiak wręczyła nagrody i dyplomy dzieciom, które wykonały najpiękniej swoją pracę. 

Paulina Kostrzewska

W sobotę 16 lutego 2019 r. odbył się uroczysty Koncert Charytatywny dla Przyjaciół i Dobrodziejów Hospicjum Palium, w którym uczestniczyły pomocniczo wolontariuszki ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Luboniu. W tym dniu w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu wiele wspaniałych osób wsparło działania na rzecz pacjentów Hospicjum Palium. Tym wydarzeniem  podziękowano wszystkim za zaangażowanie i otwartość na działania dla Hospicjum Palium. Przeprowadzono również owocne licytacje oraz  wręczono tytuł Przyjaciela Hospicjum.

                     

Katarzyna Jankowska-Kostrzewa

Na krótkoterminową wymianę uczniów i nauczycieli w ramach projektu Erasmus + „Women in art. Breaking the invisibility loop” do Grecji udaje się grupa złożona z sześciorga uczniów z klas 5 (Weronika Asman, Barbara Buciora, Julia Cierniak, Krzysztof Krotkiewski, Mikołaj Sołecki, Dominik Wielicki) i trzy nauczycielki (Magdalena Madajczyk-Głowacka, Anna Kobylańska i Dorota Sznura).W dniach 24 lutego-2 marca br. wspólnie z pozostałymi partnerami projektu z Hiszpanii (Les Carolines, Picassent) i Włoch (Istituto Comprensivo G.Mazzini-G.Modugno, Bari) brać będą udział m.in. w lekcjach, warsztatach, zwiedzą lokalne muzea i pracownie artystów. Zaprezentują efekty dotychczasowych działań w projekcie, które miały miejsce w każdej z partnerskich szkół. Dzięki zakwaterowaniu u greckich rodzin będą poznawać zwyczaje, kulturę i doskonalić znajomość języków obcych. Gospodarzem spotkania jest 5° Dimotiko Sxoleio Florinas "Theodoros Kastanos" w miejscowości Florina. Projekt jest współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+. Więcej informacji na stronie https://wiaerasmusproject.blogspot.com/

Magdalena Madajczyk-Głowacka

21 lutego obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Języka Polskiego, który związany jest z Dniem Języka Ojczystego, ustanowionym przez UNESCO 21.02.1999 r. Językiem polskim posługuje się ok. 50 mln ludzi nie tylko w Polsce, ale wszędzie tam, gdzie na świecie znajdują się nasi rodacy. Jest też szóstym językiem pod względem użytkowników w Unii Europejskiej. Ciekawostką jest, że polski alfabet zawiera litery, których nie ma w żadnym innym alfabecie – są to: ą, ć, ę, ł, ń, ó, ś, ż, ź. Na pewno nie ułatwia to nauki obcokrajowcom:) Z okazji Dnia Języka Polskiego nasza szkoła została  odpowiednio ozdobiona – na holu pojawiła się dekoracja z napisem oraz piękne literki i zakładki do książek, wykonane przez klasy młodsze. Klasy starsze pisały opowiadania na dowolny temat, ale wszystkie wyrazy w nich musiały się zaczynać na jedną literę, która wcześniej przedstawiciele klas losowali. Nie było to wcale łatwe zadanie, ale klasy poradziły sobie z nim znakomicie i na holu zawisły ciekawe i zabawne teksty. Kasia i Ala z kl.3d przedstawiły krótkie słuchowisko o języku polskim i zachęciły do czytania kolorowych kartek, zawierających „łamańce językowe” czyli bardzo trudne wyrazy i ich zestawienia, które pojawiły się na wszystkich drzwiach. Mamy nadzieję, że wszystkie udało się poprawnie przeczytać i nikt nie połamał języka. Pamiętajmy, że nasz język ;polski jest bardzo piękny i dźwięczny, dbajmy o to, aby nie zaśmiecać go niepotrzebnymi zapożyczeniami i wulgaryzmami.                

SP5
Przejdź do strony:
Uczniowie