We wtorek 14 maja gościliśmy w naszej klasie Tadeusza Badowskiego - artystę grafika, konserwatora zabytków, podróżnika, globtrotera i zapalonego miłośnika dwóch kółek. Ten nietuzinkowy człowiek jest moim dziadkiem. Praca konserwatora zabytków ułatwia mu podróże po wielu krajach i kontynentach: Europie, Azji, Ameryce Północnej, Afryce. Sam o sobie mówi: „Codzienność i zwyczajność mnie nużą, a interesują ludzie i miejsca niebanalne”. Od sześciu lat jeździ z Misją Archeologiczną do Sudanu, aby badać dawne kultury i zwyczaje. Prowadzi tam prace konserwatorskie w obiektach sakralnych. Te wyjazdy łączy ze zwiedzaniem. Ze swoich wypraw przywozi wiele unikatowych pamiątek – od oryginalnych instrumentów muzycznych i zdjęć, po biżuterię i etniczne stroje. Właśnie te przedmioty przyniósł do naszej klasy. Można je było dotykać i oglądać z bliska. Mój dziadek pokazał nam zdjęcia ze swoich wypraw, ubarwiając je opowieściami. Podczas spotkania założyliśmy na głowy chusty i tańczyliśmy w rytm sudańskiej muzyki. Na koniec malowaliśmy pastelami afrykańskie naczynia, zgodnie z tamtejszą sztuką. Bardzo dziękujemy za tę niezwykłą lekcję!

Witek Bilski

10 maja 2013 r. uczniowie klasy III g: Bartosz Bilengrek, Bruno Laskowski, Bartłomiej Miszczuk wzięli udział w Grze Miejskiej „Inwazja ekonomistów na Grunwald” zorganizowanej przez Zespół Szkół Ekonomicznych im. St. Staszica w Poznaniu. Grę poprzedziło szkolenie z zakresu ekonomii, w którym udział wzięła klasa III g, przeprowadzone przez Panią Jolantę Komornicza – nauczycielkę przedmiotów zawodowych w ZSE. Uczniowie musieli zmierzyć się z zagadnieniami z zakresu bankowości, prawa handlowego i ubezpieczeń społecznych. W grze uczestniczyło 10 drużyn gimnazjalistów z poznańskich szkół. Uczniowie przemieszczali się po dzielnicy Grunwald. Wskazówkami do znalezienia kolejnych stacji, na których czekały zadania z zakresu wiedzy ekonomicznej i prawnej, były opisy ulic i miejsc na podstawie „Zemsty” A. Fredry. W klasyfikacji liczyła się nie tylko liczba punktów zdobytych za rozwiązanie wszelakich zadań, za które uczniowie otrzymywali „ekonomiki” (specjalną walutę), ale również czas wykonania i przybycia na metę, która mieściła się w Zespole Szkół Ekonomicznych przy ulicy Marszałkowskiej w Poznaniu. Rywalizacja była zacięta, a emocje ogromne, ponieważ drużyny biegiem przemieszczały się do kolejnych stacji tej nowoczesnej formy podchodów. Udana zabawa, a przede wszystkim zdobyta wiedza ekonomiczna na pewno zaprocentuje na lekcjach WOS-u.

Romana Kłos

14 maja 2013 roku w ramach zajęć zawodoznawczych odwiedzili nas przedstawiciele Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej z Poznania. Pan Wojciech Wiatr w swoim wystąpieniu zachęcił nas do kształcenia zawodowego, prezentując interesujący tematyczny film. Celem nauki w rzemiośle jest uzyskanie przez młodocianego umiejętności praktycznych i wiedzy teoretycznej, niezbędnych do odpowiedzialnego wykonywania zawodu zarówno w charakterze pracownika, jak też w ramach samodzielnej działalności gospodarczej. Nauka zawodu trwa 36 miesięcy z uwzględnieniem możliwości przedłużenia lub skrócenia okresu nauki. Dziękujemy przedstawicielom Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej za wnikliwe przedstawienie nam  swojej oferty edukacyjnej.

Piotr Juchacz

Właśnie rozstrzygnięto Konkurs MediaLog. Jury składające się z przedstawicieli Fundacji Nowoczesna Polska i Mediateki START-META wyłoniło zwycięskie prace. Uczestnicy mieli za zadanie  przygotowanie reklamy internetu. Na konkurs wpłynęły prace z całej Polski. Jury uznało, że wiele z nich zaskakiwało pomysłowością. Okazało się, że nasi uczniowie zostali finalistami! Są to Bartosz Kasper i Patryk Ostrowski. Wszyscy finaliści, wraz z nauczycielami-opiekunami, zostali zapraszeni do udziału w warsztatach MediaLog, które odbędą się 28 maja w Multicentrum warszawskiej Mediateki START – META. Podczas warsztatów nastąpi ogłoszenie listy laureatów. Odnotowujemy zatem kolejny dowód zdolności uczniów G2!

Jolanta Walczak