W naszej Szkole od kilku tygodni odbywały się gorące przygotowania do udziału Szkolnego Zespołu Muzycznego PIANO - FORTE w niecodziennym Koncercie. Młodzież na pozalekcyjnych zajęciach muzycznych wraz ze swoim dyrygentem Panią Dorotą Muchą poznawała utwory muzyczne, którymi były znane melodie filmowe Johna Williama, jak Double Trauble, Dry Your Tears, Afrika, Suita z Harry'ego.

Projekt przewidywał współpracę kilku chórów młodzieżowych i orkiestry studentów Poznańskiej Akademii Muzycznej w Poznaniu pod dyrekcją Adam Domurata. Pomysłodawcą projektu jest studentka - Patrycja Kubiak. Próby wszystkich zespołów odbywały się na terenie Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu.

II Koncert Charytatywny DRY YOUR TEARS CoOperate Orchestra dla SANCTUARY FOR KIDS odbył się 26 października 2012r. w Poznaniu - Aula Nowa. Jego głównym celem była zbiórka środków finansowych na podstawowej potrzeby dla dzieci z Afryki. Miłym zaskoczeniem dla organizatorów było przybycie na Koncert dużej ilości publiczności. Niestety, wiele osób musiało zrezygnować z wysłuchania swoich ulubionych melodii filmowych, gdyż nie wpuszczono ich na widownię ze względów bezpieczeństwa.

Dorota Mucha

Włączając się w akcję Zapal Znicz Pamięci, uczniowie Gimnazjum nr 2 w Luboniu zapalili dzisiaj znicz upamiętniający tych, którzy na cmentarzu i w Obozie Żabikowskim złożyli najwyższą ofiarę własnego życia.

Dzień wcześniej uporządkowane zostało otoczenie mogiły. Nasi gimnazjaliści przygotowują to miejsce do nadchodzących obchodów Dnia Wszystkich świętych. Przez cały rok o grób dbają klasy pierwsze, co należy już do szkolnej tradycji.

Niemiecki obóz karno-śledczy w Żabikowie koło Poznania (obecnie teren Lubonia) został założony w kwietniu 1943 r. Do wiosny 1944 r. funkcjonował równolegle z obozem w Forcie VII w Poznaniu, którego był kontynuacją. W chwili likwidacji obozu, 27 kwietnia 1944 r., przybyła ostatnia 33-osobowa grupa więźniów z okolic Makowa Mazowieckiego, których eskortujący esesmani rozstrzelali na cmentarzu w Żabikowie. Był to ostatni mord dokonany przez Niemców na więźniach. Dnia 26 stycznia 1945 r. po południu wkroczyły do Żabikowa wojska radzieckie II Frontu Białoruskiego, zajmując Luboń i okolice.

Więcej o akcji na stronie http://www.radiomerkury.pl/informacje/pozostale/zapal-znicz-pamieci-pamietaj.html

Późnym popołudniem 22 X 2012 r. w naszej szkole w ramach doradztwa zawodowego prowadzonego przez Panią Anetę Łukomską gościliśmy przedstawicieli II LO im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej w Poznaniu.

Absolwentka naszego gimnazjum Katarzyna Pietrasz wraz z psychologiem pełniącym funkcję doradcy zawodowego w bardzo zachęcający i wyczerpujący sposób opowiadała nam o ofercie powyższej szkoły.

II LO liczy 93 lata i współpracuje z wybitnymi poznańskimi uczelniami: UAM, UE, UM oraz ze szkołami z Francji, Holandii, a także Niemiec. Szkoła realizuje liczne projekty naukowe, uczniowie biorą udział w olimpiadach przedmiotowych.Prężnie działający Samorząd jest organizatorem koncertów charytatywnych, "śniadań w Dwójce" - czyli spotkań ze znanymi osobami takimi jak: Martyna Wojciechowska, czy Bronisław Komorowski. Artystyczne talenty rozwijają w ramach chóru, plenerów plastycznych oraz wystawiając przedstawienia teatralne w różnych językach. Uczniowie chętnie pomagają potrzebującym w ramach działalności Klubu Wolontariusza.br>Wśród oferty LO znajdują się klasy: medialna, politechniczna, medyczna, akademicka, prawnicza oraz PRE-IB czyli program Matury Międzynarodowej.

Absolwentka naszego gimnazjum bardzo zachęciła nas do wyboru właśnie tej szkoły, jej oferty edukacyjnej, a także oferty kulturowej i wychowawczej.

Dziękujemy przedstawicielom IILO w Poznaniu, Pani J.Sadowskiej oraz Katarzynie Pietrasz za przemiłe, pełne informacji spotkanie.

A. Jankowska-Łukomska

Dzień Patrona obchodziliśmy w tym roku w poniedziałek 22 października. Święto należy do tradycji naszej szkoły, byśmy mogli dłużej niż na co dzień pomyśleć o Ojcu świętym Janie Pawle II i zastanowić się, czy postępujemy zgodnie z zasadami, które starał się przekazać młodzieży.

Rano wszyscy uczestniczyliśmy we Mszy świętej. Podczas nabożeństwa pięknie śpiewał zespól wokalny pod kierunkiem p. Doroty Muchy. W szkole odbył się okolicznościowy apel. Najpierw złożyliśmy kwiaty oraz zapaliliśmy znicze przed tablicą pamiątkową Ojca świętego. Następnie zespół wykonał hymn szkoły. Pieśń ta przypomina, że powinniśmy wsłuchiwać się w Słowa Patrona, a "młodość to radość i miłość, która ocali nasz świat". Podczas spotkania w holu wysłuchaliśmy też recytacji Joasi Spychały z klasy 2d, która zajęła I miejsce w etapie szkolnym I Wojewódzkiego Konkursu Poezji Religijnej. Asia wraz z Patrykiem Matusiakiem oraz Weroniką Szczotką będą reprezentowali naszą szkołę w drugim etapie tego konkursu.

G2