Włączając się w akcję Zapal Znicz Pamięci, uczniowie Gimnazjum nr 2 w Luboniu zapalili dzisiaj znicz upamiętniający tych, którzy na cmentarzu i w Obozie Żabikowskim złożyli najwyższą ofiarę własnego życia.

Dzień wcześniej uporządkowane zostało otoczenie mogiły. Nasi gimnazjaliści przygotowują to miejsce do nadchodzących obchodów Dnia Wszystkich świętych. Przez cały rok o grób dbają klasy pierwsze, co należy już do szkolnej tradycji.

Niemiecki obóz karno-śledczy w Żabikowie koło Poznania (obecnie teren Lubonia) został założony w kwietniu 1943 r. Do wiosny 1944 r. funkcjonował równolegle z obozem w Forcie VII w Poznaniu, którego był kontynuacją. W chwili likwidacji obozu, 27 kwietnia 1944 r., przybyła ostatnia 33-osobowa grupa więźniów z okolic Makowa Mazowieckiego, których eskortujący esesmani rozstrzelali na cmentarzu w Żabikowie. Był to ostatni mord dokonany przez Niemców na więźniach. Dnia 26 stycznia 1945 r. po południu wkroczyły do Żabikowa wojska radzieckie II Frontu Białoruskiego, zajmując Luboń i okolice.

Więcej o akcji na stronie http://www.radiomerkury.pl/informacje/pozostale/zapal-znicz-pamieci-pamietaj.html

Późnym popołudniem 22 X 2012 r. w naszej szkole w ramach doradztwa zawodowego prowadzonego przez Panią Anetę Łukomską gościliśmy przedstawicieli II LO im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej w Poznaniu.

Absolwentka naszego gimnazjum Katarzyna Pietrasz wraz z psychologiem pełniącym funkcję doradcy zawodowego w bardzo zachęcający i wyczerpujący sposób opowiadała nam o ofercie powyższej szkoły.

II LO liczy 93 lata i współpracuje z wybitnymi poznańskimi uczelniami: UAM, UE, UM oraz ze szkołami z Francji, Holandii, a także Niemiec. Szkoła realizuje liczne projekty naukowe, uczniowie biorą udział w olimpiadach przedmiotowych.Prężnie działający Samorząd jest organizatorem koncertów charytatywnych, "śniadań w Dwójce" - czyli spotkań ze znanymi osobami takimi jak: Martyna Wojciechowska, czy Bronisław Komorowski. Artystyczne talenty rozwijają w ramach chóru, plenerów plastycznych oraz wystawiając przedstawienia teatralne w różnych językach. Uczniowie chętnie pomagają potrzebującym w ramach działalności Klubu Wolontariusza.br>Wśród oferty LO znajdują się klasy: medialna, politechniczna, medyczna, akademicka, prawnicza oraz PRE-IB czyli program Matury Międzynarodowej.

Absolwentka naszego gimnazjum bardzo zachęciła nas do wyboru właśnie tej szkoły, jej oferty edukacyjnej, a także oferty kulturowej i wychowawczej.

Dziękujemy przedstawicielom IILO w Poznaniu, Pani J.Sadowskiej oraz Katarzynie Pietrasz za przemiłe, pełne informacji spotkanie.

A. Jankowska-Łukomska

Dzień Patrona obchodziliśmy w tym roku w poniedziałek 22 października. Święto należy do tradycji naszej szkoły, byśmy mogli dłużej niż na co dzień pomyśleć o Ojcu świętym Janie Pawle II i zastanowić się, czy postępujemy zgodnie z zasadami, które starał się przekazać młodzieży.

Rano wszyscy uczestniczyliśmy we Mszy świętej. Podczas nabożeństwa pięknie śpiewał zespól wokalny pod kierunkiem p. Doroty Muchy. W szkole odbył się okolicznościowy apel. Najpierw złożyliśmy kwiaty oraz zapaliliśmy znicze przed tablicą pamiątkową Ojca świętego. Następnie zespół wykonał hymn szkoły. Pieśń ta przypomina, że powinniśmy wsłuchiwać się w Słowa Patrona, a "młodość to radość i miłość, która ocali nasz świat". Podczas spotkania w holu wysłuchaliśmy też recytacji Joasi Spychały z klasy 2d, która zajęła I miejsce w etapie szkolnym I Wojewódzkiego Konkursu Poezji Religijnej. Asia wraz z Patrykiem Matusiakiem oraz Weroniką Szczotką będą reprezentowali naszą szkołę w drugim etapie tego konkursu.

G2

W czwartek 18 października 2012 roku mieliśmy przyjemność gościć w progach naszej szkoły dwukrotnego wicemistrza Europy seniorów, mistrza Europy juniorów, wielokrotnego mistrza Polski w judo - pana Tomasza Kowalskiego.

W spotkaniu uczestniczyło ok. 50 uczniów "Dwójki" z drugich i trzecich klas. Nasi gimnazjaliści mieli możliwość wysłuchać bardzo interesujących wypowiedzi judoki dotyczacych początków jego kariery, charakterystyki dyscypliny, którą uprawia oraz korzyści wynikających z wyczynowego uprawiania judo. Pan Tomasz podzielił się również z uczniami refleksjami na temat własniej motywacji do uprawiania sportu, zachęcając w ten sposób młodzież naszej szkoły do aktywnego spędzania czasu wolnego. Uczniowie zadawali mistrzowi pytania, a także mieli okazję pochwalić się najważniejszymi szkolnymi sukcesami sportowymi, które zrobiły na panu Tomaszu bardzo duże wrażenie.

Mamy nadzieję, że będziemy mieli w przyszłości możliwość goszczenia równie interesujacych i utytułowanych sportowców.

Michał Garstkiewicz