W dniu 21 listopada 2012 roku w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów dla Koordynatorów i Liderów Wolontariatu Szkolnego. Tytuł Lidera Wolontariatu Szkolnego z naszej szkoły otrzymały Aleksandra Rubisz, Joanna Budniak i Weronika Wąsiewicz.

Podczas uroczystości, poza wręczeniem dyplomów, mieliśmy przyjemność obejrzenia filmu o znanym lekarzu Kazimierzu Hołodze, a także wysłuchaliśmy krótkiego koncertu tang argentyńskich w wykonaniu młodych muzyków z Akademii Muzycznej w Poznaniu. Pod koniec uroczystości każdy gość otrzymał symbolicznego motylka, symbol Hospicjum Palium.

Aleksandra Rubisz, klasa 2B

Ponad trzydziestoosobowa grupa uczniów z naszego Gimnazjum, wzięła udział w konkursie wiedzy o Igrzyskach Olimpijskich. Konkurs przebiegał w dwóch etapach. Pierwszy etap polegał na napisaniu testu eliminacyjnego. Dziesięcioro najlepszych uczniów przeszło do etapu drugiego, czyli wzięli udział w teleturnieju "Jeden z dziesięciu".

Teleturniej odbył się 20.11.2012 r. w holu szkoły. Każdy z uczniów w rundzie pierwszej otrzymał dwa pytania. Następnie samodzielnie uczestnicy wybierali zawodnika, któremu prowadzący p. Michał Garstkiewicz zadawał pytanie. Runda druga trwała do czasu, w którym zostało tylko trzech zawodników przy "życiu". Potem był finał - Michał Gil, Darek Matczak i Estera Kowalska, na nowo otrzymali trzy życia i wyznaczali osobę, której ma być zadane pytanie. Po dłuższej rywalizacji wszystkie życia stracił Darek, następnie Estera, a z trzema "życiami" został Michał. Michałowi w ciągu dalszym zadawane były pytania, zdobył on najwięcej punktów.

Zofia Stolaś

Dziś udaliśmy się do Erice, miasta położonego na górze San Giuliano. Jego bogata historia kryje się w każdym zaułku, w każdym kamieniu. Na miejscu dawnej osady prehistorycznej stoją budowle z czasów rzymskich, z okresu panowania normandzkiego, a także epok późniejszych. Miasto o wyjątkowym położeniu wzbudziło nasz zachwyt kunsztowną architekturą. Dowiedzieliśmy się, ile legend wrosło w to miejsce poświęcone niegdyś bogini Wenus i związane z postacią Eneasza. Na szczycie góry mogliśmy zobaczyć pozostałości zamku zbudowanego w XII w. przez Normanów na miejscu dawnej świątyni Wenus. Podziwialiśmy pejzaż rozciągający się wokół Erice - morze, zielone wzgórza, rozsiane miasteczka, winnice, oliwne gaje.

Pojechaliśmy do Rezerwatu Trapani, gdzie obserwowaliśmy ptaki, głównie różowe flamingi. Miejsce to jest ostoją dla ponad 250 gatunków ptaków, głównie tych migrujących, gdyż Sycylia leży na trasie ich przelotów, a w Trapani nabierają sił i żerują, znajdując w słonych wodach pożywienie. Tam też poznaliśmy sposób pozyskiwania soli morskiej.

Magdalena Madajczyk-Głowacka

"Ucząc innych, uczymy się sami..."

19 XI 2012 r. w naszej szkole w ramach doradztwa zawodowego prowadzonego przez Panią Anetę Łukomską gościliśmy przedstawicieli IV LO im. Klaudyny Potockiej w Poznaniu.

Absolwentka naszego gimnazjum Kinga Skobiej wraz z dwójką przyjaciół z klasy w bardzo zachęcający i wyczerpujący sposób opowiadała o placówce, w której na co dzień zdobywa wiedzę. Nasi gimnazjaliści otrzymali ulotki przedstawiające ofertę edukacyjną szkoły.

Paweł Antuchowski, klasa III g