W czasie ferii zimowych w szkole odbywają się półkolonie (po dwie grupy w każdym tygodniu). Panie wychowawczynie: p.Lucyna Frankowska, p.Aleksandra Sołecka, p.Klaudia Ochowiak, p.Anna Augustyniak zaplanowały różnorodne zajęcia w godzinach 9-14. Wśród nich są: warszaty plastyczne, w tym prowadzone przez pracownię ArtZagroda) i kulinarne, wyjazd do kina i teatru oraz zajęcia w Skodzie Autolab. 

Jolanta Walczak

W środę 7.02 uczniowie klas 0-1 przybyli do szkoły w niecodziennych strojach. Każde dziecko zamieniło się w wymarzonego bohatera. Nie zabrakło księżniczek, piłkarzy, lekarzy, zwierząt, superbohaterów, a nawet ubraną w białą suknię i welon panny młodej. Hol szkoły wypełniły kolorowe dekoracje, balony oraz uczestnicy imprezy zabawiani przez zaproszonego DJ. Oprócz tego do zabawy zachęcał dzieci wodzirej  Kacper - uczeń klasy 3e. Dzieci uczestniczyły w wielu ciekawych konkurencjach i zabawach. A w chwilach odpoczynku dzieci zasiadły do stołu wypełnionego słodkimi pysznościami. Zwieńczeniem baliku było wspólne zatańczenie tradycyjnych kaczuszek. Śmiechu nie było końca. Wszyscy wracali do domu tanecznym krokiem. 

Wychowawcy klasy 0-1

We wtorek, 6 lutego obchodziliśmy w szkole Dzień Bezpiecznego Internetu. Z tej okazji uczniowie wysłuchali w godzinach porannych audycji, w której oprócz zalet pojawiły się też niebezpieczeństwa związane z użytkowaniem Internetu. Corocznie nasza społeczność aktywnie uczestniczy w dodatkowych prelekcjach, które mają wszystkim uświadomić korzyści i wady Internetu. W tym roku punktem kulminacyjnym obchodów DBI była prelekcja pani starszej sierżant Marty Mróz z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu, która przybyła wraz z sierżantem Adrianem Umyszkiewiczem. Godzinnym wykładem wprowadziła uczniów w świat niebezpieczeństw, które czyhają na młodzież w Internecie. Poruszone zostały sprawy związane z hejtowaniem, czynami karalnymi oraz skutkami tych czynów (od upomnienia przez sąd, nadzór kuratora do pobytu w zakładzie poprawczym). Uczniowie zobaczyli ciekawy film z muzyczną puentą "Zajarani życiem", który ukazał problem cyberprzemocy wśród młodzieży, uzależnienia od Internetu, zupełnego podporządkowania swojego życia dla świata wirtualnego. Wiele spraw i zagadnień było uczniom znanych, ale pojawiło się dużo ciekawych wątków, popartych przykładami z codziennej pracy policji, które wzbogaciły wiedzę uczniów. Wszystkie treści przedstawiciele klas będą omawiać na lekcjach wychowawczych, kontynuując i podsumowując ważne zagadnienia związane z Internetem. Prelekcja zakończyła się ogłoszeniem wyników konkursów, które zostały zorganizowane w szkole. Obrazując hasło tegorocznej kampanii DBI - "Tworzymy kulturę szacunku w sieci", wyłoniliśmy następujących uczniów z naszej szkoły. W kategorii: plakat wykonany dowolną techniką plastyczną zwycięzyła Zuzanna Wincior z klasy 3a, wyróżnienie w tej samej kategorii zdobyły: Agata Kleiber i Monika Traczyk z klasy 7c. W kategorii: plakat wykonany dowolną techniką komputerową zwycięzcą został Wojciech Dudziński z klasy 7a. Prace można podziwiać na holu szkoły. W ostatniej kategorii: film lub animacja wygrały nasze ubiegłoroczne laureatki: Paulina Augstyniak, Zuzanna Kubiak, Emilia Sowińska i Dominika Siudzińska  z klasy 3a. Przygotowały świetny film edukacyjny dla każdego użytkownika Internetu. Polecamy, bo warto zobaczyć - link https://www.youtube.com/watch?v=NXtBV4wni6g  Goście wręczyli wszystkim laureatonagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Poznaniu.
Po aktywnym uczestnictwie uczniów przyszedł czas na pogadankę dla rodziców i nauczycieli. Pani policjantka swoją prelekcję wzbogaciła o prezentację multimedialną. Dorosła publiczność została wtajemniczona m.in. w aspekty prawne wykroczeń i przestępstw internetowych, a cała wiedza poparta została przykładami z codziennej służby policji. Po prelekcji był również czas na pytania i wyjaśnianie indywidualnych problemów. Padło wiele cennych wskazówek na przyszłość, bo nigdy nie wiadomo, kiedy i z jakimi problemami przyjdzie nam toczyć walkę. Lepiej być czujnym i przygotowanym na różne sytuacje. Miłą niespodzianką i sporym zaskoczeniem było pojawienie się pana ze swarzędzkiej telewizji STK, który nakręcił relację z tej imprezy. Jesteśmy dumni, że z 17 gmin okalających Poznań właśnie w naszej szkole temat obchodów DBI został tak nagłośniony. http://telewizjastk.pl/wiadomosci/czytaj/dzien-bezpiecznego-internetu-w-luboniu  Organizatorki DBI zadbały także o ulotki informacyjne dla rodziców, które rozdane zostały przybyłym gościom. Dziękujemy wszystkim za obecność i zainteresowanie tym ważnym tematem. Na pewno musimy być świadomi, że "brak zagrożeń w Internecie zależy tylko od jego użytkowników. To jak zostanie wykorzystany zależy przede wszystkim od nas." 

Organizatorki szkolnego DBI: K.Paradowska, W.Stankiewicz

14 marca kolejny raz w naszej szkole obchodzić będziemy Święto Liczby Pi. Na monitorach szkolnych już od dwóch tygodni można przeczytać informacje o konkursie na zapamiętanie rozwinięcia liczby pi. Obecny rekord szkoły to 339 cyfr, zapamiętanych przez Natana Winczewskiego, ucznia kl. 3h (gimnazjum) w 2017r. Liczba zapamiętanych cyfr może zniechęcić potencjalnych uczestników konkursu. Jednak zachęcamy do podjęcia wyzwania, nagrodzimy najwyższy znaczący wynik. Kolejny konkurs do którego udziału już dzisiaj zachęcamy to „Matematyka w obiektywie”. Tematyka pracy związana jest z fotograficznym wyrażeniem obiektu matematycznego: "Nie musisz być matematycznym geniuszem, aby stwierdzić, że matematyka jest ciekawa i interesująca, że matematyka jest wszędzie. Rozejrzyj się dookoła i zauważ jej zachwycające piękno. Dostrzeż figury geometryczne, symetrię, bryły  lub różne położenie prostych. Zauważ matematykę, sfotografuj ją i dostarcz swoje zdjęcie do organizatorów konkursu. Nie zapomnij wyjaśnić i krótko opisać, jakie zagadnienie przedstawia Twoje zdjęcie. A może wystarczy przejrzeć zdjęcia z wakacji i na nich odnaleźć matematykę. Nagrody czekają!"  Praca (fotografia cyfrowa) ma ukazać zagadnienie matematyczne lub obiekt matematyczny znaleziony w życiu codziennym. Uczestnik konkursu oświadcza, że jest autorem nadesłanych prac oraz że posiada do nich pełne prawa autorskie. Każdą pracę fotograficzną przedstawiającą obiekt lub zagadnienie matematyczne należy zatytułować, opisać, jakie zagadnienie matematyczne przedstawia i przesłać do 2 marca (piątek) na adres:malgorzata.zgola@sp5-lubon.edu.pl  lub magdalena.przybylska@sp5-lubon.edu.pl  z dopiskiem  ”Matematyka w obiektywie”. Komisja konkursowa weźmie pod uwagę: zgodność z tematyką, oryginalność potraktowania tematu oraz ciekawy tytuł i opis zagadnienia matematycznego. Ogłoszenie wyników konkursu, rozdanie nagród i dyplomów dla laureatów, pokaz prac konkursowych odbędzie się 14 marca podczas  obchodów Święta Liczby Pi. 

Małgorzata Zgoła
Przejdź do strony:
Uczniowie