13 lutego uczniowie klasy VIIa pod opieką nauczycielek Małgorzaty Górki i Pauliny Hąci odwiedzili Rogalowe Muzeum Poznania znajdujące się na Starym Mieście. W czasie warsztatów siódmoklasiści poznali legendę o św. Marcinie, a także sekrety tradycyjnych, certyfikowanych rogali. Po zajęciach nieobca będzie im także gwara, ze znajomości której byli przepytywani. Spotkanie zakończyło się degustacją poznańskich przysmaków oraz pokazem koziołków na ratuszowej wieży. Warto poznawać lokalną historię!

Paulina Hącia

13 lutego odbyły się u nas w szkoe Targi Edukacyjne. W ramach projektu Edukacyjnego „Wybieram szkołę i zawód” zebraliśmy się w holu szkoły, aby uczestniczyć w spotkaniu prezentującym ofertę placówek oświatowych z Poznania i okolic. Targi odwiedziły osoby, które stoją przed ważną decyzją wyboru kolejnego etapu edukacyjno- zawodowego. Atmosfera tego miejsca, pokazy chemiczne, pokazy umiejętności zawodowych (budowlańcy, architekci, chemicy, kucharze i kelnerzy) oraz naoczne eksperymenty naukowe sprzyjały nawiązywaniu przyjaznych kontaktów i wspierały młodzież w wyborze szkoły. Bardzo licznie odwiedzili nas absolwenci, którzy  zachęcali do podjęcia nauki w 1 LO- Natalia Traczyk,V LO-Martyna Koćmierowska, X LO Julia Pokryszka, VIII  LO- Konrad Szychowiak, Lidka Wysocka, Liceum Marii Magdaleny – Zosia Wrzaskowska. Uczniowie i ich rodzice  poznawali  oferty szkół ponadpodstawowych, aby w niedalekiej przyszłości kontynuować naukę w wybranej placówce. Odwiedzili nas również przedstawiciele: Zespołu Szkół w Luboniu, Zespołu  Szkół Budownictwa nr1, ul. Rybaki,  Zespołu Szkół Budowlano- Drzewnych, Zespołu Szkół Mechanicznych, ul. Świerkowa,   Zespołu Szkół z Mosiny, Zespołu Szkół Licealno- Technicznych z Poznańskiego Dębca,  Zespołu Szkół z ul Działyńskich , XX LO z Poznania, XXXVIII LO z Poznania, Szkoły Gastronomicznej z ul. Podkomorskiej w Poznaniu, Zespołu Szkół Handlowych z ul. Śniadeckich w Poznaniu-  za co  serdecznie dziękujemy!
Serdeczne podziękowania dla p.Jolanty Skowrońskiej, p.Katarzyny Urbaniak, p.Magdaleny Madajczyk- Głowackiej, p.Ewy Jakubowskiej i p.Krzysztofa Dzydzana, którzy wyrazili gotowość do podjęcia współpracy z realizatorami  projektu, opiekowali  się młodzieżą podczas imprezy oraz przygotowali słodką kawiarenkę.

Aneta Łukomska Koordynator projektu edukacyjnego Wybieram szkołę i zawód, 2019

10.02 grupa 21 wolontariuszy pod opieką p.N.Szymczak i p.P.Dondajewskiego wzięła udział w kolejnej akcji na rzecz Hospicjum Palium w Poznaniu. Uczniowie "Piątki" pojawili się już o 8.00 pod kościołem p.w. św. Barbary i rozdawali pierniki oraz ulotki informujące o możliwości przekazania 1% podatku na rzecz HP. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem mieszkańców Lubonia.

Paulina Hącia

Na dzień 5 lutego przypadały obchody Dnia Bezpiecznego Internetu. Tegoroczna inicjatywa odbywała się pod hasłem „Działajmy razem”. W naszej szkole już od pierwszego dnia po feriach realizowaliśmy na lekcjach wychowawczych oraz na lekcjach informatyki zagadnienia związane z bezpieczeństwem w sieci. Wspieraliśmy się scenariuszami, konspektami oraz filmami edukacyjnymi o zagrożeniach, jakie mogą spotkać każdego ucznia w Internecie. Uznaliśmy, że należy nieustannie przypominać o NETYKIECIE i dlatego najmłodsze klasy oraz najstarsze miały za zadanie wspólnie zastanowić się i przygotować swój własny zbór zasad przyzwoitego zachowywania się w sieci. Wszystkie klasy pięknie zebrały swoje pomysły na plakatach, które przyozdobiły hol szkoły. Ponieważ były bardzo ciekawe i oryginalne, postanowiliśmy nagrodzić kilka z nich. Wśród klas młodszych: I miejsca 1a i 1c oraz wyróżnienie dla 2a. Z kolei dla starszych: I miejsca 3g i 8b oraz wyróżnienie dla 3a za nietuzinkowe ujęcie korzyści i zagrożeń Internetu.
Dziękujemy za współpracę, mamy nadzieję, że poznane i przypomniane treści związane z bezpieczeństwem w sieci pozwolą nam uniknąć niebezpieczeństw, na jakie możemy tam natrafić.

Wiesława Stankiewicz, Katarzyna Paradowska