Jeszcze niedawno były wakacje i w związku z tym każdy mógł spędzać wolny czas, tak jak lubi. W związku z tym niektórzy spacerowali i bawili się na powietrzu, inni grali na komputerze. Byli też tacy, którzy czytali książki i teraz chcieliby polecić je innym, ponieważ uznali je za ciekawą lekturę. Zwłaszcza teraz kiedy nadeszła jesień i więcej czasu spędzamy w domu.

A oto lista polecanych książek:

1.,, Kłopot z Orzeszkiem " autorstwa Anieli Cholewińskiej - Szkolik

Justynka poleca tę pozycję młodszym dzieciom. Porusza ona problematykę opieki nad zwierzętami i odpowiedzialności za nie. Opowiada o stosunkach międzyludzkich. Nie jest zbyt obszerna, ma ciekawe ilustracje.

2.,,Sfora", której autorem jest Erin Hunter. Cyprian poleca tę książkę, ponieważ jej głównymi bohaterami są zwierzęta, a nie ludzie, co się rzadko zdarza. Opowiada o bezdomnych psach, które żyją w mieście, ale później przenoszą się do lasu. Przeżywają tam różne przygody i spotykają inne psy. Niektóre są przyjaźnie nastawione, a inne nie. Obecnie seria liczy 4 książki, ale możliwe, że w przyszłości będzie ich więcej.

3."Blondynka na Orinoko" Beaty Pawlikowskiej to książka polecana przez Kacpra. Zawiera ona ciekawe opisy podróży po Ameryce Południowej. Zwłaszcza w pochmurne, deszczowe i zimne wieczory można przenieść się w ciepłe i słoneczne miejsce. Zobaczyć jak żyją tam ludzie oraz co jedzą a może nawet zaplanować następne wakacje.

4."Magiczne Drzewo" autorstwa Andrzeja Maleszki to seria, którą wybrała Laura. Książki jej się podobają, ponieważ są ciekawe i zawierają elementy fantastyki. Każda część  ma inną historię, lecz niektóre książki zawierają informacje z poprzednich. Część pod tytułem "Pojedynek" to historia o trójce przyjaciół, która walczy z klonem jednego z nich. Książki te wciągają i po jednej z serii chce się czytać więcej.

5. "HOBBIT czyli tam i z powrotem''  J.R.R Tolkien to lektura wybrana przez Filipa. Książkę uznał za ciekawą, ponieważ jest to ekscytująca opowieść i jest w niej dużo akcji. Głównym bohaterem tej historii jest Bilbo Baggins, który przeżywał niesamowite przygody. Jego ulubioną postacią jest Thorin Dębowa Tarcza- król krasnoludów.

6.“Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai -Tajemnica urodzin” Martin Widmark,Helena Willis to ulubiona książka Nicoli. Głównymi bohaterami są Lasse i Maja, którzy prowadzą biuro detektywistyczne. Młodzi detektywi podejmują się rozwiązania każdej zagadki. Jedną z nich jest tajemnicze zniknięcie drogocennego diamentu z szyi Barbary Palm. Dzieje się to podczas konkursu cukierniczego na urodzinach Muhammeda Karata. Jeżeli chcecie dowiedzieć się, co wydarzyło się dalej, to musicie przeczytać tę książkę.

7.“Ciocia Jadzia” Elizy Piotrowskiej to seria książek, która poleca Helena.  Wszystkie części jej zdaniem są bardzo fajne i zabawne. Moim zdaniem wszystkie książki ciotki Jadźki są extra. Ale najlepsza jest o Ciotce Jadźce w Rio. Ta książka zawsze poprawia Helenie humor. Zachęcamy Wszystkich do sięgnięcia po polecane książki.

8.“Dziewczynka która wypiła księżyc” Kelly Barnhill to pozycja wybrana przez Lenę. To wspaniała książka dla fanów fantasy. Zawiera wiele wątków o miłości i przyjaźni ale także zwrotów akcji. To książka o dziewczynie, która zmieniła wszystko. Wspaniale się czyta.

Katarzyna Jóźwiak, Katarzyna Urbaniak- panie bibliotekarki

Realizując jeden z punktów projektu "Z kulturą mi do twarzy" - Mistrzowie pędzla, nasza świetlica zamieniła się na tę okoliczność w pracownię malarską. Dzieci poznały życie i twórczość Vincenta van Gogh'a oraz zapoznały się z jego najsłynniejszymi obrazami. Dziewczynki i chłopcy pod okiem nauczyciela stworzyli piękne prace przedstawiające ulubione kwiaty malarza - słoneczniki. Wszyscy włożyli w swoje dzieła ogrom pracy i zaangażowania - jak prawdziwi mistrzowie!

Izabella Szulc

W dniu 16 października odbyło się tradycyjne pasowanie klas pierwszych na uczniów Szkoły Podstawowej nr 5 w Luboniu. Dzieci złożyły ślubowanie do sztandaru w obecności dyrekcji i swoich wychowaczyń: p.Aleksandry Sołeckiej, p.Moniki Siwek, p.Pauliny Zielińskiej oraz p.Anny Fedejko. W tym roku każa klasa miała własną uroczystość.Towarzyszli im koleżanki i koledzy z klasy trzeciej, która pod kierunkiem pań: Anny Augustyniak i Anny Minke, przygotowała oprawę muzyczną. Dzieci otrzymały krawaty ufundowane  przez Radę Rodziców oraz legitymacje szkolne.

Jolanta Walczak

14 października uczniowie SP5 uczestniczyli w ogólnoszkolnym Dniu Profilaktyki. Jego głównym celem było kształtowanie wiedzy o prawidłowym odżywianiu i roli aktywności ruchowej. Klasy wykonywały zadania w swoim gronie, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Uczniowie wysłuchali prelekcji online pań pedagog i psycholog. Zapoznali się z filmami edukacyjnymi i instrukcjami, w których zawarte były wiadomości potrzebne do wykonywania zadań praktycznych. Później wszyscy z zapałem wykonywali Piramidy Żywienia. Klasy 1-3 porówywały osoby dbające o zdrowie i te, którym zasady żywienia są obce. Uczniowie starszych klas (4-8) tworzyli także „kodeks zdrowych myśli”. Trzecią część projektu stanowiły podchody po szkole (4-8) i tor przeszkód (1-3). Emocje były niesamowite! Na zakończenie uczniowie uzupełniali tematyczne karty pracy i odgadywali kalambury. Październikowy Dzień Profilaktyki był pierwszym etapem realizacji planu działań w ramach tworzenia Szkoły Promującej Zdrowie. Przed nami kolejne akcje!

Weronika Idzikowska