W tym roku szkolnym w klasach czwartych były prowadzone zajęcia rozwijające zdolności pt. "Spotkania z historią". Uczniowie w czasie dodatkowych lekcji poznawali historię naszego miasta i regionu. Słuchali legend - dowiedzieli się, skąd się wzięły koziołki na ratuszowej wieży w Poznaniu, a także dlaczego w Luboniu znajduje się pomnik "Siewcy". W czasie wirtualnych wędrówek prezentowali i zwiedzali ciekawe miejsca w Wielkopolsce, a po powrocie do szkoły poznawali ważne miejsca w naszym mieście. Dowiedzieli się, czym są "szneki z glancem", "szagówki" oraz "pyry z gzikiem". Nie zabrakło także wirtualnych wypraw do muzeów i udziału w ważnych wydarzeniach i akcjach historycznych. Mamy nadzieję, że dzięki tym spotkaniom nasi uczniowie będą dalej chętnie zdobywali wiedzę o historii i tradycjach naszego regionu.

Paulina Hącia, Katarzyna Urbaniak

Na lekcjach muzyki uczniowie uczestniczą w zabawach muzycznych. Muzykowaliśmy na takich instrumentach, jak: pudełko rezonansowe, trójkąt, kastaniety oraz klawesyn. Grupa tworzyła miniorkiestrę, która grała na cztery głosy! Na początku ustalony został rytm i melodia, którą wszyscy zapisali  na pięciolinii. Wspólna realizacja utworu wymagała od każdego precyzji. Efekt koncowy sprawił wszystkim wiele satysfakcji i radości!

Dorota Mucha

Nasza szkoła w roku szkolnym  2020/2021 realizowała ogólnopolski projekt edukacyjny „Z kulturą mi do twarzy”. Głównym celem projektu jest promowanie kultury wysokiej, rozwijanie poczucia estetyki , wychowanie do wartości oraz kształtowanie przynależności do regionu, a także kształtowanie empatii i szacunku do drugiego człowieka. Uczniowie poszerzyli swoją wiedzę z muzyki i sztuki, m.in. poznali instrumenty i przygotowali swoje nagrania. Świetliki dowiedziały się również dużo o teatrze - podczas oglądania wirtualnego spektaklu i realizując własne przedstawienie. Dzieci zamieniły się w architektów, tworząc np. Big Bena i wieżę Eiffla z klocków oraz mistrzów pędzla, malując np. popularne słoneczniki. Pogłębiały też wiedzę o Luboniu, wykonały herb naszego miasta i zdalnie brały udział w konkursie "Magia uliczek". Klasa 3a odwiedziła pobliskie Muzeum na terenie byłego obozu hitlerowskiego. Była to ciekawa lekcja historii. Uczniowie uczyli się kulturalnych zachowań oraz w jaki sposób młodsi mogą pomagać starszym i potrzebującym.
W realizację projektu włączyła się głównie świetlica szkolna, ale również klasy 3a, 3d, 2b oraz starsze klasy (organizując zbiórkę dla Domu Dziecka i sprzątając groby na cmentarzu w Żabikowie). Owocem wspólnych działań jest certyfikat dla Szkoły. Serdecznie dziękujemy!

Katarzyna Ratajczak

W dniu 15 czerwca 2021 r. klasa II b ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Luboniu, przyjęła zaproszenie i przyłączyła się do akcji „Jesteśmy z Wami niebieskimi motylami” (#challengeniebieskiemotyle2021). Akcję zapoczątkował Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Jarosławiu, który zaprosił wszystkich do podjęcia radosnego wyzwania. Celem akcji jest poszerzenie wiedzy oraz świadomości na temat autyzmu i przekazanie iskierki przyjaźni osobom z autyzmem i ich rodzinom. Jesteśmy solidarni z osobami z autyzmem i przekazaliśmy niebieską iskierkę, wykonując z wielką radością zadania:
1) zrobiliśmy dekorację tematyczną „Jesteśmy z Wami niebieskimi motylami”,
2) ubraliśmy się na niebiesko,
3) wykonaliśmy dużą pracę plastyczną “Niebieskie motyle”,
4) obejrzeliśmy film edukacyjny na temat autyzmu,
5) przeprowadziliśmy pogadankę na temat autyzmu,
6) napisaliśmy o akcji na stronie naszej szkoły.
Serdecznie dziękujemy za możliwość wzięcia udziału w tak wspaniałej inicjatywie i oczywiście kontynujemy akcję #challengeniebieskiemotyle2021.
NOMINUJEMY: Szkołe Podstawową nr 1 w Luboniu, Szkołe Podstawową nr 20 w Poznaniu- oddział przedszkolny, Szkołe Podstawową nr 2 w Luboniu. Zapraszamy wyżej wymienionych do uczestnictwa w wyzwaniu.

Informacja o akcji “Jesteśmy z Wami Niebieskimi Motylami”:

CELEM akcji jest POSZERZANIE ŚWIADOMOŚCI NA TEMAT AUTYZMU I PRZEKAZANIE ISKIERKI PRZYJAŹNI OSOBOM Z AUTYZMEM I ICH RODZINOM.

Jak przekazać taką niebieską iskierkę przyjaźni? To bardzo proste. Wystarczy:
1. Ubrać się na niebiesko (nie dotyczy służb mundurowych).
2. Wykonać pracę plastyczną np. odbić niebieskie ręce w kształcie motyla lub serca albo wykonać dowolną aktywność wg własnej inwencji twórczej np. „taniec motyla".
3. Zrobić zdjęcie lub nagrać film z tworzenia pracy i wstawić na swój profil na Facebook oraz przesłać na adres motyle2021@soswjaroslaw.onmicrosoft.com
Ważne, aby na zdjęciu lub filmie ujęte były pozdrowienia: JESTEŚMY Z WAMI NIEBIESKIMI MOTYLAMI! (nagrane lub napisane).
4. Nominować kolejne trzy osoby (może to być również grupa klasowa, oddział przedszkolny lub instytucja) i powiadomić je o tym.
5. Każda osoba włączająca się do akcji #challengeniebieskiemotyle2021 do publikowanego zdjęcia lub filmu dołącza skopiowany tekst, podając nominowane przez siebie osoby.
5. Na wykonanie zadania każdy Nominowany otrzymuje 48 godzin.
Trzymamy kciuki za nominowanych i życzymy powodzenia.

Konstancja Nowicka