10 grudnia nasi uczniowie przystąpili do VIII Konkursu Wiedzy o Antyku organizowanego przez Instytut Filologii Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza . Test składał się z części mitologicznej i historycznej. W pierwszej musieli wykazać się m.in. wiedzą o Eryniach, Titonosie, Lykaonie i Hymen, wyjaśnić, skąd wzięły się pustynie oraz uzupełnić mit o Tezeuszu. W drugiej oceniali prawdziwość twierdzeń dotyczących miast-państw greckich, rozpoznawali pomnik Leonidasa i podawali informacje o wydarzeniu, które on upamiętnia oraz przyporządkowywali daty do nazw bitew, nazywając kampanię, której częścią była dana batalia. Musieli znać cuda świata starożytnego i wymieniać kompetencje rzymskich urzędników. Test napisali najlepiej Gabrysia Graś (2a) i Witek Bilski (2e). 

 

Jolanta Walczak

10 grudnia odbyło się spotkanie plenarne Samorządu Uczniowskiego (z udziałem przewodniczących wszystkich klas). Było ono poświęcone przede wszystkim kanonowi wyglądu ucznia Gimnazjum nr 2. Zasady te zostały opracowane przez zespół nauczycieli i zaakceptowane przez prezydium Rady Rodziców. Teraz Samorząd, jako ważny organ szkoły, musiał poznać i zatwierdzić ustalone wymogi. Po króciutkiej dyskusji uczniowie przystąpili do głosowania i przyjęli kanon. Teraz, podczas najbliższych lekcji wychowawczych, przekażą go swoim kolegom i koleżankom w klasach. 

Jolanta Walczak

Zajęcia techniczne naprawdę są ciekawe! Na lekcjach techniki poznajemy zasady wymiarowania, piszemy pismem technicznym i wykonujemy rzuty aksonometryczne. Uczniowie pracują nad modelami samolotów lub latawców w ramach modelarstwa, poznają techniki orgiami i kirigami w ramach papieroplastyki, zasady pracy silników spalinowych, budowę oraz działanie radia i telefonu w ramach elektrotechniki. Na zajęciach poruszane są niemal wszystkie tematy z naszego życia codziennego: od fotografii i krawiectwa do mechaniki, po cieszące się dużym zainteresowaniem zasady ruchu drogowego oraz reguły zdrowego żywienia. 

 

Krzysztof Dzydzan

7.12 w Muzeum Etnograficznym w Poznaniu odbyło się otwarcie wystawy pokonkursowej "Żłóbek Wielkopolski". Nasi uczniowie przygotowali piękne prace (zdjęcia). Patrycja Wegner (1a), Oskar Mikołajczak (1c), Arkadiusz Sznura (1c), Aleksandra Skoracka i Wiktoria Rodziak (1d), Klaudia Konieczna, Oliwia Kuźma, Bartosz Gierka i Łukasz Kalinowski (1d), Kornelia Karpiuk, Nicole Bartosik i Hubert Potrawiak (1a) wykazali się kreatywnością, pracowitością i talentem. W sobotę byli oczarowani pomysłami innych uczestników konkursu. Przyjazd do Muzeum bardzo ich zmotywował i chcą wziąć udział także w kolejnej edycji. Do wykonania żłobków zachęciła pierwszoklasistów p. Dorota Mucha. 

 

 

Dorota Mucha
Uczniowie