4 grudnia klasy II b i III b wzięły udział w spotkaniu filmowym z cyklu "Historia na dużym ekranie". Inicjatorem projektu był Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu oraz kino Rialto.

Uczniowie mieli możliwość bliżej poznać realia życia w państwie komunistycznym. Najpierw obejrzeli prezentację historyczną i wysłuchali wykładu, który został przygotowany przez pracowników IPN. Wyjaśniał on w przystępny i zrozumiały dla gimnazjalistów sposób najważniejsze wydarzenia związane z rozwojem komunizmu w Polsce i jego funkcjonowaniem, a także powstaniem silnej opozycji.

Młodzież dowiedziała się jak doszło do powstania "Solidarności" i ilu ludzi musiało poświęcić swoje życie, aby mogli oni żyć w wolnym kraju. Następnie uczniowie obejrzeli film "80 milionów" w reżyserii Waldemara Krzystka, który jest polskim kandydatem do Oskara 2013 roku w kategorii najlepszy obraz nieanglojęzyczny. Fabuła filmu inspirowana była prawdziwą historią, która wydarzyła się we Wrocławiu w okresie od wydarzeń sierpniowych 1980 roku, do sierpnia 1982.

Gimnazjaliści byli bardzo zadowoleni z wycieczki, nie tylko dużo dowiedzieli się o historii PRL, ale także obejrzeli świetny film.

Katarzyna Urbaniak

4 grudnia 2012 roku odbyło się kolejne spotkanie z cyklu "Poznajemy zawody". Tym razem gościliśmy przedstawiciela zawodu kuratora sądowego.

Mama naszego ucznia przybliżyła nam specyfikę swej pracy. Dowiedzieliśmy się, że można zostać kuratorem sądowym zawodowym dla dorosłych, kuratorem sądowym zawodowym rodzinnym, a można również pełnić zadania w obu pionach, ale społecznie.

Jednym z zadań rodzinnych kuratorów sądowych jest sprawowanie nadzorów w sprawach, w których sąd ograniczył rodzicom władzę rodzicielską nad dziećmi, a także współpraca z jednostkami pomocy społecznej w sprawach opiekuńczych małoletnich umieszczonych w środowisku zastępczym. Niejednokrotnie udają się na wywiady środowiskowe do spraw objętych postępowaniem wykonawczym. Z kolei kuratorzy sądowi dla dorosłych sprawują dozory (nadzór w przypadku małoletnich) wobec osób poddanych okresowi próby, w związku z zastosowaniem np. warunkowego umorzenia postępowania karnego czy warunkowego zawieszenia wykonania kary pozbawienia wolności.

Dziękujemy Pani Ewie Fons za wiele interesujących informacji na temat zawodu.

Rekolekcje

3.12.2012 r.

3 grudnia przeżywaliśmy rekolekcje parafialne. Najpierw w szkole wysłuchaliśmy nauki ojca Krzysztofa z Zakonu Księży Zmartwychwstańców. Później uczestniczyliśmy we mszy świętej w kościele pod wezwaniem Św. Barbary. Podczas nabożeństwa zaśpiewał nasz zespół wokalny pod kierunkiem Doroty Muchy.

Zbliża się czas Świąt Bożego Narodzenia, z którymi nieodłącznie kojarzą się nam szopki. Okazuje się, że są wśród nas uczniowie, którzy potrafią pięknie je wykonać!

1 grudnia 2012 roku odbyło się otwarcie wystawy oraz rozdanie dyplomów i nagród w XVI Edycji Konkursu Szopek Bożonarodzeniowych "ŻŁÓBEK WIELKOPOLSKI". W tym konkursie w kategorii: "gimnazja" Julia Konik otrzymała III miejsce, a Karina Lewicka została wyróżniona. Dziewczyny pracowały pod kierunkiem pani Doroty Muchy.

Organizatorem konkursy byli: Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich w Borakowie k. Poznania, Muzeum Etnograficzne w Poznaniu - Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu, Towarzystwo Miłośników Miasta Poznań oraz Międzynarodowe Targi Poznańskie.

Na zakończenie organizatorzy zaprosili wszystkich przybyłych - laureatów, opiekunów , rodziców na mały poczęstunek. Wszyscy goście mieli niecodzienną okazję zwiedzenia najnowszej ekspozycji przygotowanej przez Muzeum.

Gratulacje dla Julii, Kariny i pani Doroty!

G2