Debata TIK

13.12.2012 r.

13 grudnia 2012 r. w naszej szkole odbyła się debata na temat wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnej (TIK) w pracy dydaktycznej. Podczas zajęć poznaliśmy siedem obszarów wykorzystania TIK w nauczaniu. Dowiedzieliśmy się, jak można prowadzić lekcje w sieci i w jaki sposób powinniśmy korzystać z materiałów dostępnych w Internecie, żeby nie łamać prawa. Przypomnieliśmy sobie zasady bezpiecznego korzystania z sieci oraz netykietę poczty elektronicznej, niezbędną do komunikacji przez Internet, a także poznaliśmy sposoby szkolenia osób starszych w tym zakresie.

Uczestnicy debaty zostali podzieleni na grupy, których zadaniem było opracowanie przydzielonego im tematu. Na końcu wspólnie stworzyliśmy kodeks określający zasady stosowania TIK w procesie dydaktycznym. W swojej pracy uczniowie zwrócili uwagę na takie rzeczy jak: konieczność przestrzegania praw autorskich i posiadania oryginalnego oprogramowania, zagrożenia wynikające z pobierania plików pochodzących z niezweryfikowanych stron,ostrożność w kontaktach internetowych, ochrona danych osobowych oraz umiejętność radzenia sobie z przemocą w sieci. Ponadto zaproponowali, aby unowocześnić metody współpracy ucznia z nauczycielem, np. poprzez wysyłanie zadań domowych oraz ich korektę drogą mailową.

Iga Skrzypczak

Dnia 10 grudnia klasy 2e i 2b wybrały się na wycieczkę do Telewizji Polskiej. Byliśmy tam pod opieką p.Hąci, p.Małeckiej, p. Urbaniak i p. Budzyńskiej.

Zwiedziliśmy m.in. studio popularnego "Teleskopu". Składa się ono z trzech części. W pierwszej prowadzony jest serwis informacyjny, w drugiej prezenterzy zapowiadają pogodę, a w trzeciej odbywają się rozmowy z zaproszonymi gośćmi. Dowiedzieliśmysię, jak powstają materiały do programu, jak długo trwa ich przygotowanie oraz jak dziennikarze znajdują ciekawe tematy do reportaży. Mieliśmy okazję zobaczyć reżyserkę oraz studio montażysty. Na końcu wycieczki zadawaliśmy pytania dotyczące pracy w TVP.

Było to bardzo ciekawe doświadczenie. Być może ktoś z nas zasiądzie w przyszłości w studiu Teleskopu?

Olga Popiół z kl.2e

Nasi wolontariusze 9.12.2012 r. po raz kolejny wsparli swoją obecnością i pomocą hospicjum Palium w Poznaniu. Akcja odbyła się w Radiu Markury w Poznaniu z okazji osiemdziesięciopięciolecia Polskiego Radia. Reprezentowały nas tam: Kinga Kaczmarek, Dagmara Czajka, Beata Kaminiarczyk, Adrianna Nawrot i Marta Skrzypczak.

Wolontariuszki rozdawały pierniki i rozprowadzały przedmioty wykonane przez pacjentów hospicjum oraz naszych gimnazjalistów. Były licytacje przedmiotów, występy wokalne, ciepła herbata i wesoła atmosfera pomimo mroźnej aury.

Zofia Stolaś

Dnia 7 grudnia 2012 r. w naszej szkole odbył się Maraton Pisania Listów. Akcja ta jest organizowana od 13 lat przez Amnesty International. Odbywa się w różnych miejscach na całym świecie w weekend najbliższy 10 grudnia, kiedy to obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Jej celem jest napisanie jak największej ilości listów w obronie osób, których prawa zostały złamane. Dzięki temu często udaje się im pomóc.

Iga Skrzypczak