Uczniowie z naszej szkoły w dniach 18-23 listopada będą uczestniczyli w spotkaniu partnerów projektu Comenius na Sycylii w miejscowości Alcamo. Wyjeżdża siedmioro uczniów klas trzecich pod opieką p. Magdaleny Madajczyk-Głowackej i p. Justyny Szczodrak. Do Włoch przyjadą także grupy z Francji i Hiszpanii.

Poniżej artykuł z lokalnej gazety zapowiadający tę wizytę.

Attualita:

La Pietro Maria Rocca in Polonia e Spagna

Scambio culturale con gli studenti stranieri

Magdalena Madajczyk-Głowacka

15 listopada b.r. uczniowie klasy II a wraz z panią wicedyrektor Anną Czerwińską mieli okazję uczestniczyć w konferencji dla młodzieży pt. "Filozofujmy razem, i już!" zorganizowanej przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z okazji XI Światowego Dnia Filozofii UNESCO.

Jako pierwszy przemawiał prof. Roman Kubicki - dyrektor Instytutu Filozofii UAM, który zachęcał zgromadzoną młodzież do filozofowania. Mówił, że nie powinniśmy nikomu wierzyć na słowo i nie ufać każdej rzeczy, którą słyszymy, powinniśmy natomiast umieć dojść do własnych wniosków i uzasadnić je.

Iga Skrzypczak& Julia Kolenda

W ramach udziału naszej szkoły w projekcie organizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w dniu 14 listopada 2012 r. uczestniczyliśmy wraz z opiekunką samorządu Ewą Frąckowiak w warsztatach "Samorząd debatuje". Było to spotkanie międzyszkolne, w którym uczestniczyli uczniowie różnych szkół gimnazjalnych i liceów wraz z nauczycielami z różnych miejscowości w Polsce.

Warsztaty odbywały się oddzielnie dla opiekunów i dla uczniów. Tematem przewodnim było organizowanie debat na tematy istotne dla szkoły. Dowiedzieliśmy się, jakie są rodzaje debat oraz cechy dobrej debaty. Poznaliśmy zasady organizacji, tego, kto powinien zostać moderatorem oraz jak wyciągnąć wnioski, aby można w ten sposób wpłynąć na życie w szkole. Pracowaliśmy w grupach mieszanych, dzięki czemu dowiedzieliśmy się jak pracują Samorządy Uczniowskie w innych szkołach. Otrzymaliśmy pomocne materiały, z których korzystałyśmy podczas ćwiczeń warsztatowych i zamierzamy skorzystać, przygotowując debaty w szkole.

Była to dla nas ciekawa lekcja demokracji.

Olga Popiół i Klaudia Olejniczak, kl.2d

W poprzednim roku szkolnym projekt został pomyślnie zrealizowany w naszej szkole. Korzyści odnieśli nauczyciele, szkoła, a przede wszystkim uczniowie. Mogli oni poszerzyć swoją wiedzę i ciekawie spędzić czas wolny.

Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. W projekcie uczestniczy 44 uczniów, którzy podzieleni są na dwie grupy ćwiczebne. Zajęcia prowadzone są z zakresu informatyki, przedmiotów matematyczno - przyrodniczych, języków obcych, zajęć sportowo - wychowawczych i rozmów z psychologiem.

Zadania w ramach zagrajmy o sukces realizowane są w całym roku szkolnym 2012/2013. Program zajęć realizowany jest w formie warsztatów, spotkań i wycieczek przedmiotowych.

W minionej edycji projektu baza szkoły została wzbogacona o sprzęt sportowy (kije do nordic walking, rakiety tenisowe), materiały chemiczne i aparat fotograficzny. W tym roku otrzymamy telewizor, pomoce naukowe do geografii, matematyki oraz piłki do gier zespołowych.

Koordynator projektu Zofia Stolaś