Uczniowie naszej szkoły w dniu 21.11.2012 roku wybrali się z nauczycielami j.obcych na spektakl TNT Theatre "Podróże Guliwera" wystawiany na deskach kinoteatru Apollo w Poznaniu. Pierwszy raz w życiu mieli okazję obejrzeć profesjonalne przedstawienie teatralne w języku obcym.

TNT THEATRE to rodzaj objazdowego teatru, którego nadrzędnym celem jest szerzenie angielskiej i amerykańskiej kultury w krajach europejskich. Na repertuar tego teatru składają się stare i współczesne dramaty i komedie, zaliczane już do klasyki teatru. Potrafią one zaspokoić gusta każdej, nawet najbardziej wybrednej publiczności. Wszystkie przedstawienia wystawiane są w języku angielskim!!! Nic w tym dziwnego - występują w nich przecież sami "native speakers" - aktorzy, którzy na co dzień pracują na deskach angielskich teatrów.

Przedstawienia teatru TNT Britain adresowane są głównie do młodzieży, która włada już na tyle dobrze językiem Szekspira i Orwella, iż potrafi zrozumieć tekst wystawianej sztuki. Wrażenia z odbioru obcego tekstu kultury okazały się dla naszych uczniów bardzo emocjonujące. Nie bez znaczenia dla odbioru sztuki przez młodych widzów była też interaktywna forma przedstawienia. Aktorzy pomagali gestami i mimiką zrozumieć młodzieży sens wypowiedzi.

Oby więcej takich doświadczeń i przygód mogło przyczynić się do zdobywania umiejętności językowych naszych uczniów!

M. Szymankiewicz

W dniu 21 listopada 2012 roku w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów dla Koordynatorów i Liderów Wolontariatu Szkolnego. Tytuł Lidera Wolontariatu Szkolnego z naszej szkoły otrzymały Aleksandra Rubisz, Joanna Budniak i Weronika Wąsiewicz.

Podczas uroczystości, poza wręczeniem dyplomów, mieliśmy przyjemność obejrzenia filmu o znanym lekarzu Kazimierzu Hołodze, a także wysłuchaliśmy krótkiego koncertu tang argentyńskich w wykonaniu młodych muzyków z Akademii Muzycznej w Poznaniu. Pod koniec uroczystości każdy gość otrzymał symbolicznego motylka, symbol Hospicjum Palium.

Aleksandra Rubisz, klasa 2B

Ponad trzydziestoosobowa grupa uczniów z naszego Gimnazjum, wzięła udział w konkursie wiedzy o Igrzyskach Olimpijskich. Konkurs przebiegał w dwóch etapach. Pierwszy etap polegał na napisaniu testu eliminacyjnego. Dziesięcioro najlepszych uczniów przeszło do etapu drugiego, czyli wzięli udział w teleturnieju "Jeden z dziesięciu".

Teleturniej odbył się 20.11.2012 r. w holu szkoły. Każdy z uczniów w rundzie pierwszej otrzymał dwa pytania. Następnie samodzielnie uczestnicy wybierali zawodnika, któremu prowadzący p. Michał Garstkiewicz zadawał pytanie. Runda druga trwała do czasu, w którym zostało tylko trzech zawodników przy "życiu". Potem był finał - Michał Gil, Darek Matczak i Estera Kowalska, na nowo otrzymali trzy życia i wyznaczali osobę, której ma być zadane pytanie. Po dłuższej rywalizacji wszystkie życia stracił Darek, następnie Estera, a z trzema "życiami" został Michał. Michałowi w ciągu dalszym zadawane były pytania, zdobył on najwięcej punktów.

Zofia Stolaś

Dziś udaliśmy się do Erice, miasta położonego na górze San Giuliano. Jego bogata historia kryje się w każdym zaułku, w każdym kamieniu. Na miejscu dawnej osady prehistorycznej stoją budowle z czasów rzymskich, z okresu panowania normandzkiego, a także epok późniejszych. Miasto o wyjątkowym położeniu wzbudziło nasz zachwyt kunsztowną architekturą. Dowiedzieliśmy się, ile legend wrosło w to miejsce poświęcone niegdyś bogini Wenus i związane z postacią Eneasza. Na szczycie góry mogliśmy zobaczyć pozostałości zamku zbudowanego w XII w. przez Normanów na miejscu dawnej świątyni Wenus. Podziwialiśmy pejzaż rozciągający się wokół Erice - morze, zielone wzgórza, rozsiane miasteczka, winnice, oliwne gaje.

Pojechaliśmy do Rezerwatu Trapani, gdzie obserwowaliśmy ptaki, głównie różowe flamingi. Miejsce to jest ostoją dla ponad 250 gatunków ptaków, głównie tych migrujących, gdyż Sycylia leży na trasie ich przelotów, a w Trapani nabierają sił i żerują, znajdując w słonych wodach pożywienie. Tam też poznaliśmy sposób pozyskiwania soli morskiej.

Magdalena Madajczyk-Głowacka