W ramach udziału naszej szkoły w projekcie organizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w dniu 14 listopada 2012 r. uczestniczyliśmy wraz z opiekunką samorządu Ewą Frąckowiak w warsztatach "Samorząd debatuje". Było to spotkanie międzyszkolne, w którym uczestniczyli uczniowie różnych szkół gimnazjalnych i liceów wraz z nauczycielami z różnych miejscowości w Polsce.

Warsztaty odbywały się oddzielnie dla opiekunów i dla uczniów. Tematem przewodnim było organizowanie debat na tematy istotne dla szkoły. Dowiedzieliśmy się, jakie są rodzaje debat oraz cechy dobrej debaty. Poznaliśmy zasady organizacji, tego, kto powinien zostać moderatorem oraz jak wyciągnąć wnioski, aby można w ten sposób wpłynąć na życie w szkole. Pracowaliśmy w grupach mieszanych, dzięki czemu dowiedzieliśmy się jak pracują Samorządy Uczniowskie w innych szkołach. Otrzymaliśmy pomocne materiały, z których korzystałyśmy podczas ćwiczeń warsztatowych i zamierzamy skorzystać, przygotowując debaty w szkole.

Była to dla nas ciekawa lekcja demokracji.

Olga Popiół i Klaudia Olejniczak, kl.2d

W poprzednim roku szkolnym projekt został pomyślnie zrealizowany w naszej szkole. Korzyści odnieśli nauczyciele, szkoła, a przede wszystkim uczniowie. Mogli oni poszerzyć swoją wiedzę i ciekawie spędzić czas wolny.

Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. W projekcie uczestniczy 44 uczniów, którzy podzieleni są na dwie grupy ćwiczebne. Zajęcia prowadzone są z zakresu informatyki, przedmiotów matematyczno - przyrodniczych, języków obcych, zajęć sportowo - wychowawczych i rozmów z psychologiem.

Zadania w ramach zagrajmy o sukces realizowane są w całym roku szkolnym 2012/2013. Program zajęć realizowany jest w formie warsztatów, spotkań i wycieczek przedmiotowych.

W minionej edycji projektu baza szkoły została wzbogacona o sprzęt sportowy (kije do nordic walking, rakiety tenisowe), materiały chemiczne i aparat fotograficzny. W tym roku otrzymamy telewizor, pomoce naukowe do geografii, matematyki oraz piłki do gier zespołowych.

Koordynator projektu Zofia Stolaś

"Lex retro non agit - prawo nie działa wstecz"

"Wiedza daje podstawy sukcesu" - Kierując się tymi słowami, we wtorkowe popołudnie 13 listopada 2012 roku, w ramach cyklu spotkań organizowanych przez doradcę zawodowego, gościliśmy w szkole radcę prawnego - Pana Andrzeja Pieścika.

Radca prawny opowiedział nam o szkołach i studiach, jakie należy ukończyć, chcąc wybrać ten zawód. Poinformował nas o różnorodnych gałęziach prawa (gospodarcze, handlowe, cywilne, karne), egzaminach, aplikacjach, możliwościach sprawdzenia wiedzy teoretycznej oraz praktykach studenckich odbywanych na sądowych salach rozpraw. Zwrócił szczególną uwagę na kulturę zawodową prawników i sędziów.

Prelekcja dostarczyła nam wielu informacji o zawodzie, uświadomiła, jak ważna w pracy prawnika jest odporność na stres, odpowiedzialność i zrozumienie drugiego człowieka. Ważne są również praktyczne aspekty wykonywania zawodu.

Dziękujemy naszej koleżance Izabeli Stawickiej z klasy III f, która współpracując ze szkolnym doradcą zawodowym, pomogła nam zorganizować spotkanie.

Paulina Borowska, klasa II a

Każdy gimnazjalista ma takie miejsca, do których chciałby powrócić lub je dopiero odkryć. Konkurs fotograficzny to szansa na pokazanie innym tych wyjątkowych zakątków.

Celem konkursu, organizowanego przez p. Anetę Jankowską-Łukomską, jest ukazanie piękna wakacyjnych krajobrazów naszej planety oraz doskonalenie umiejętności fotograficznych.

W tym roku najlepsze zdjęcia wykonali uczniowie: Patrycja Szymańska klasa III f (I miejsce), Mikołaj Matyla klasa IIc (II miejsce) oraz Nicole i Kamil Bidermann klasa II e (III miejsce).

Gratulujemy!

Uczniowie