Ignorantia iuris nocet - nieznajomość prawa szkodzi

Uczniowie klas drugich i trzecich muszą dokonać niebawem niezwykle ważnego wyboru - zdecydować o dalszym kształceniu i przyszłym zawodzie. Na lekcjach wychowawczych rozmawialiśmy o pracy sędziego. Zdecydowałam, że połączymy poznanie jego pracy z uświadomieniem sobie, jak ważnym filarem demokracji jest niezależna władza sądownicza. Dlatego 23 listopada 2012 roku pod opieką p. Łukomskiej, p. Szymankiewicz i p. Skórskiej pojechaliśmy do Sądu Rejonowego w Poznaniu.

Agata Stando i Zosia Tomaszewska, klasa IIc

W czwartek, 22 listopada 2012 r. o godz. 18:00, w naszym gimnazjum odbyła się debata w sprawie kandydowania do MRM Luboń. Gościliśmy czterech obecnych radnych (Kajetana Kaczmarka, Monikę Szwedziak, Magdalenę Jendras i Patryka Durę) oraz opiekunów Rady - p. Elżbietę Zapłatę -Szwedziak oraz p. Jakuba Bielawskiego.

Spotkanie przeprowadzili Zuzanna Klemke i Jakub Jeliński. Przedstawiono nam krótką prezentację, ukazującą przedsięwzięcia radnych i opisującą działania MRM. Nasi starsi koledzy opowiedzieli także o sobie i o byciu radnym, zachęcali do włączenia się w prace Rady. Później rozdano nam załączniki, które będą potrzebne do zgłoszenia swojej kandydatury. Należy je oddać do Urzędu Miasta do dnia 4 grudnia 2012.

Kornelia Głowacka, IE

Dziś poznawaliśmy rezerwat znajdujący się u ujścia rzeki Belice. Teren ten obejmuje wąski pas plaży i ruchome wydmy, które są w stadium tworzenia się. Do roślinnych okazów tu rosnących należą m.in. lilia morska, wilczomlecz czy mikołajek nadmorski. Na plaży co roku w okresie godowym pojawiają się żółwie morskie, by zakopywać jaja w piasku.Kolejnym punktem na naszej trasie był rezerwat archeologiczny Selinunte. Ta dawna kolonia grecka w czasach swojej świetności była ważnym i dużym ośrodkiem związanym z Kartaginą, wojnami punickimi. By ustrzec Selinunte przed zajęciem przez armię rzymską, zburzono większość budowli, które później odbudowano. Jednak w średniowieczu miało miejsce trzęsienie ziemi, które zniszczyło potężne greckie świątynie. Część budowli podniesiono z ruin, innych nie udało się zrekonstruować. Duża część zabytków do dziś pozostaje pod warstwą ziemi i porastającej roślinności. To, co można zobaczyć, świadczy o dawnej potędze Selinunte i bogatej historii, wywiera duże wrażenie na zwiedzających.

Zawędrował tu w 1787 r. niemiecki poeta Goethe i uległ urokowi tej ziemi. Napisał książkę "Podróż włoska" (Italienische Reise), w której stwierdza, że kto nie widział Sycylii, ten nie zna Italii.

My widzieliśmy tylko część tej pięknej wyspy, wielu z nas zapewne chciałoby tu jeszcze kiedyś powrócić, by poznać inne zakątki. No cóż, jutro wracamy do kraju, zabierając ze sobą wrażenia, wspomnienia.

Czeka nas podróż powrotna - 1628 km w linii prostej...

Magdalena Madajczyk-Głowacka

Dziś kolejny dzień naszego pobytu w Alcamo. Uczniowie włoskiej szkoły opracowali trasę, która pozwoliła nam poznać najważniejsze zabytki. Oprowadzali nas po mieście, wcielając się postaci związane z jego historią. Pomyślano też o przyszłości, gdyż uczestniczyliśmy w sadzeniu roślin na Placu Republiki - akcji zorganizowanej w dzisiejszym dniu przez miejscowe stowarzyszenia działające na rzecz środowiska.

Następnie udaliśmy się do malowniczo położonego miasteczka rybackiego Castellammare del Golfo i z pobliskiego wzniesienia podziwialiśmy piękną panoramę zatoki. Cieszyliśmy się z pięknych widoków, zieleni, kwitnących drzew i krzewów, słońca, które tu, na Sycylii, nie daje za wygraną i wciąż stara się wychodzić zza deszczowych chmur!

Wieczorem spotkaliśmy się w szkole, gdyż gospodarze przygotowali dla nas niespodziankę - pokaz swoich umiejętności muzycznych i tanecznych, wspólną zabawę i poczęstunek.

Magdalena Madajczyk-Głowacka