W środę 18.09.2013 r. uczniowie w czasie przerwy otrzymywali pomidory do kanapki. Dzięki temu ich drugie śniadanie stało się bardziej pożywne i kolorowe. Liczymy, że ta inicjatywa przekona gimnazjalistów do zabierania do szkoły kanapek z warzywami i owoców. W tym roku szkolnym jeszcze kilka razy będą prowadzone akcje ze zdrową żywnością w ramach zajęć „Wiem, co jem”. Dziękuję uczennicom klasy II e za pomoc w przygotowaniu "Pomidorowej przerwy".

Zofia Stolaś

Dnia 19 września w naszej szkole odbyło się spotkanie z wyjątkowymi osobami: panem Marcinem Bajerowiczem, panią Karoliną Kasprzak oraz panem Bartłomiejem Walkowiakiem. Reprezentowali oni pismo oraz Fundację Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Filantrop”. Opowiedzieli nam o swojej działalności, szczególnie przybliżając uczniom naszego gimnazjum autorską inicjatywę wydawania miesięcznika, gdzie publikowane są głównie teksty osób, które w życiu codziennym muszą walczyć z różnymi upośledzeniami. Ich historie pokazują, że pomimo wielu przeszkód, potrafią funkcjonować w społeczeństwie i niejednokrotnie wykazują się ogromnym talentem, którego pozazdrościć im może wielu sprawnych ludzi. Tak było w przypadku pana Bartłomieja Walkowiaka, który podzielił się z nami wspomnieniami ze swojego życia. Chociaż jego młodość była niezwykle ciężka ze względu na niezdiagnozowaną wtedy chorobę, która utrudniała normalny kontakt z otoczeniem, teraz ma w końcu szansę żyć normalnie. Okazało się, że posiada on niezwykły talent literacki – pisze i publikuje piękne wiersze, które swoją treścią potrafią poruszyć serce czytelnika. Celem spotkania było pokazanie gimnazjalistom, że niepełnosprawność nie oznacza całkowitego wykluczenia ze społeczeństwa. Nie należy dyskryminować takich ludzi, ponieważ z odpowiednią pomocą mogą osiągać niesamowite sukcesy i, tak jak my, spełnić swoje marzenia. Jednym z najważniejszych czynników naszego życia powinna być chęć pomocy innym i miłość do drugiego człowieka. Do takich wniosków powinien dojść każdy, kto wysłuchał wystąpienia naszych gości. Bardzo dziękujemy i liczymy na ponowne spotkanie w przyszłości!

Iga Skrzypczak

Wtorek, 17 września, uczniowie klas pierwszych spędzili w Hermanowie. Tam, w folwarku konnym położonym w środku lasu, mieli okazję lepiej poznać zarówno koleżanki i kolegów, jak i wychowawców. Pogoda nas nie rozpieszczała, ale na szczęście nie zabrakło dobrego humoru i energii. Wszyscy świetnie się bawili! Uczniowie brali udział w konkurencjach sportowo-wiedzowych (test wiedzy o szkole i klasie, konkurs na podanie jak największej liczby związków frazeologicznych, egzamin ze znajomości zdrowia i sposobu życia koni, bieg na czas między pachołkami, rzuty woreczkami w wykonaniu wychowawców). Strzelali z łuku, wspinali się na "skałkę", odbyli także przejażdżkę bryczką. Uczestniczyli również w lekcji ornitologii - pan przyrodnik oprowadzał chętne grupy po okolicy, opowiadając o zwyczajach ptaków. Pobyt na świeżym powietrzu wyostrzył apetyty, więc wszyscy chętnie zjedli przepyszny obiadek smiley Gorące podziękowania dla organizatorek: p. Wiesławy Stankiewicz i p. Hanny Krężelewskiej oraz dla uczniów klasy 2 i, którzy prowadzili imprezę.

G2

Zapraszamy Was do udziału w obozie przygotowanym przez Europejskie Forum Młodzieży. Miejsce: Długopole Dolne (na Ziemi Kłodzkiej), termin: do ustalenia w zależności od chętnych uczniów (np. 3-7 listopada, 7-11 listopada, 11-15 listopada, 15-19 listopada, 9-13 grudnia, 13-17 grudnia,17-21 grudnia). Program obejmuje cztery bloki tematyczne: praca w grupie, kierowanie, praca, Europa. Część zajęć (do 50%) bedzie prowadzona w języku angielskim przez szkoleniowców i wolontariuszy z Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Meksyku, Ekwadoru, Indii, Kenii. Poziom języka zostanie dopasowany do grupy. Program jest organizowany przy współpracy z Urzędem Marszałkowskim we Wrocławiu, Ministerstwem Edukacji Narodowej, Spraw Zagranicznych, Akademią Morską w Szczecinie oraz przedstawicielami konsulatów i ambasad. Wkład uczestnika to 299zl. Informacje znajdziecie na www.efm,org.pl ( europejskie forum młodzieży) lub w wyszukiwarce: Euroweek EFM lub uzyskacie je od nauczycielki angielskiego p. Hanny Pordąb ( telefon do szkoły lub mailowo hpordab@gmail.com). Warto!

Hanna Pordąb