4 grudnia 2012 roku odbyło się kolejne spotkanie z cyklu "Poznajemy zawody". Tym razem gościliśmy przedstawiciela zawodu kuratora sądowego.

Mama naszego ucznia przybliżyła nam specyfikę swej pracy. Dowiedzieliśmy się, że można zostać kuratorem sądowym zawodowym dla dorosłych, kuratorem sądowym zawodowym rodzinnym, a można również pełnić zadania w obu pionach, ale społecznie.

Jednym z zadań rodzinnych kuratorów sądowych jest sprawowanie nadzorów w sprawach, w których sąd ograniczył rodzicom władzę rodzicielską nad dziećmi, a także współpraca z jednostkami pomocy społecznej w sprawach opiekuńczych małoletnich umieszczonych w środowisku zastępczym. Niejednokrotnie udają się na wywiady środowiskowe do spraw objętych postępowaniem wykonawczym. Z kolei kuratorzy sądowi dla dorosłych sprawują dozory (nadzór w przypadku małoletnich) wobec osób poddanych okresowi próby, w związku z zastosowaniem np. warunkowego umorzenia postępowania karnego czy warunkowego zawieszenia wykonania kary pozbawienia wolności.

Dziękujemy Pani Ewie Fons za wiele interesujących informacji na temat zawodu.

Rekolekcje

3.12.2012 r.

3 grudnia przeżywaliśmy rekolekcje parafialne. Najpierw w szkole wysłuchaliśmy nauki ojca Krzysztofa z Zakonu Księży Zmartwychwstańców. Później uczestniczyliśmy we mszy świętej w kościele pod wezwaniem Św. Barbary. Podczas nabożeństwa zaśpiewał nasz zespół wokalny pod kierunkiem Doroty Muchy.

Zbliża się czas Świąt Bożego Narodzenia, z którymi nieodłącznie kojarzą się nam szopki. Okazuje się, że są wśród nas uczniowie, którzy potrafią pięknie je wykonać!

1 grudnia 2012 roku odbyło się otwarcie wystawy oraz rozdanie dyplomów i nagród w XVI Edycji Konkursu Szopek Bożonarodzeniowych "ŻŁÓBEK WIELKOPOLSKI". W tym konkursie w kategorii: "gimnazja" Julia Konik otrzymała III miejsce, a Karina Lewicka została wyróżniona. Dziewczyny pracowały pod kierunkiem pani Doroty Muchy.

Organizatorem konkursy byli: Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich w Borakowie k. Poznania, Muzeum Etnograficzne w Poznaniu - Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu, Towarzystwo Miłośników Miasta Poznań oraz Międzynarodowe Targi Poznańskie.

Na zakończenie organizatorzy zaprosili wszystkich przybyłych - laureatów, opiekunów , rodziców na mały poczęstunek. Wszyscy goście mieli niecodzienną okazję zwiedzenia najnowszej ekspozycji przygotowanej przez Muzeum.

Gratulacje dla Julii, Kariny i pani Doroty!

G2

Świetne wyniki szkolnych pływaków

6 października na basenie AWF-u w Poznaniu odbyły się Mistrzostwa Miasta Lubonia w Sztafecie pływackiej szkół gimnazjalnych 10x50m. Drużyna liczy 5 dziewcząt i 5 chłopców, którzy płyną naprzemiennie.

Pierwsze miejsce zajęło Gimnazjum nr 2 z czasem 6min.01s, co pozwoliło na awans do Mistrzostw Powiatu. Te zawody odbyły się 8 października w Kórniku na basenie OAZA. Tam Gimnazjum nr 2 z Lubonia zajęło 3. miejsce (czas 6,04,30), tuż za Suchym Lasem (czas 5,48,22) i Koziegłowami (czas 5,32,50). Cieszy wysoki wynik naszych gimnazjalistów. Pozostałe szkoły startujące w zawodach mają całoroczne zajęcia wychowania fizycznego na basenie przy szkole. Drużynę dziewcząt przygotowywała p. Hanna Grus-Krężelewska, a drużynę chłopców -p. Marcin Zabłocki i p. Michał Garstkiewicz. Treningi odbywały się na basenie AWF-u w każdą sobotę przez okres dwóch miesięcy.

Sztafety na medal

20 września na stadionie przy ulicy Rzecznej odbyły się Mistrzostwa Miasta Lubonia w Sztafetowych Biegach Przełajowych 10x 1000m. Drużyny chłopców i dziewcząt z Gimnazjum nr 2 zajęły pierwsze miejsce i awansowały do Mistrzostw Powiatu, które odbyły się 26 września w Kórniku. Startowało tam 15 szkół gimnazjalnych z całego powiatu poznańskiego. 13 -osobowa drużyna chłopców zajęła 1. miejsce, utrzymując swój wynik z poprzedniego roku. Drużyna dziewcząt zajęła 2. miejsce. Dało nam to awans do Mistrzostw Województwa, które odbyły się 12 października w Poznaniu na Woli. Byliśmy wśród najlepszych! W finale startowały 43 gimnazja z całego województwa. Chłopcy zajęli 23., a dziewczyny 19. miejsce.

Dziękujemy nauczycielom: p. Marcinowi Zabłockiemu, p. Zofii Stolaś, p. Michałowi Garstkiewiczowi i p. Krzysztofowi Błaszczykowi.

Marcin Zabłocki