Uczniowie naszej szkoły kolejny rok z rzędu uczestniczyli w ogólnopolskiej Nocy Muzeów. Zbiórka odbyła się pod Muzeum Narodowym w Poznaniu. Mieliśmy tam okazję obejrzeć m.in. Galerię Malarstwa i Rzeźby. Odwiedziliśmy również Muzeum Instrumentów Muzycznych i mieliśmy okazję widzieć oryginalny klawesyn, na którym grywał sam Amadeusz Mozart. Kolejne w planie było Muzeum Archeologiczne oraz Wielkopolskie Muzeum Wojskowe. Pogoda dopisała, więc uczniowie z przyjemnością spacerowali po Starym Rynku i zaglądali w urokliwe miejsca, komentując zabytki. Wycieczkę zorganizowały: p. Dorota i p. Ilona Walkowiak.

Ilona Walkowiak

Trwają przygotowania do naszego festynu. W klasach uczniowie z wychowawcami planują, jak jeszcze urozmaicić ofertę dla gości. Nadal rodzą się ciekawe pomysły! Rodzice także zgłaszają inicjatywy - bardzo za to dziękujemy. Dzisiaj odbyło się oficjalne losowanie miejsc stoisk poszczególnych klas.

G2

Uczniowie klasy I e i dziewczęta z  klasy III h wraz z panią Justyną Szczodrak i Zofią Stolaś uczestniczyli w wykładzie na Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Wykład przeprowadził dr Zbigniew Kasprzak, starszy wykładowca Zakładu Higieny i Żywienia. Tematem prelekcji był nasz sposób odżywiania się, błędy żywieniowe i  wiele ciekawostek związanych z przetworami. Dowiedzieliśmy się, że witaminy wynaleziono na początku XIX w. Okazało się również, że wbrew naszym przypuszczeniom najbardziej kalorycznym owocem nie jest banan, tylko awokado. Chciałabym zachęcić młodzież do zwrócenia uwagi na to, co jemy, ponieważ teraz już pracujemy na to, by za kilkadziesiąt lat nasze organizmy funkcjonowały prawidłowo.

Zofia Stolaś

W dniach 15 - 17 maja br. klasy IIb i IIe brały udział w wycieczce na Mazury pod opieką p. Katarzyny Urbaniak, p. Pauliny Hąci, p. Katarzyny Wilińskiej-Jóźwiak i p. Magdaleny Szmyt.

I dzień
Wyjechaliśmy z Lubonia rankiem w środę około godziny szóstej. Po wyczerpującej podróży dojechaliśmy do wsi Grunwald na Mazurach, gdzie 15 lipca 1410r. miała miejsce słynna bitwa z  Zakonem Krzyżackim. Tam zwiedziliśmy pole bitwy oraz Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. Dowiedzieliśmy się, jak prawdopodobnie przebiegała bitwa, wojska, jakich narodowości brały w niej udział. Było to uzupełnieniem wiadomości z tegorocznych lekcji historii. Zobaczyliśmy także interesujący film o słynnym obrazie Jana Matejki "Bitwa pod Grunwaldem" oraz symbolach i postaciach na nim namalowanych. Mieliśmy okazję podziwiać przepiękny gobelin, który jest wierną kopią obrazu Matejki. Później przejechaliśmy do skansenu w Olsztynku. Tam dowiedzieliśmy się, jak wyglądały w czasach zaborów domy mieszkańców Warmii i Mazur, czym się zajmowali i jak się ubierali. Zajrzeliśmy także do wiejskiego kościółka i młyna, który był niezbędny mieszkańcom wsi do wyrobu mąki. Pokazano nam również, jak wyglądała w tym czasie klasa szkolna. Dopiero około godziny 19 dojechaliśmy do pensjonatu, w którym mieszkaliśmy przez dwa najbliższe dni. Przebywaliśmy w pięknej okolicy, pensjonat był otoczony lasem, a jezioro leżało w pobliżu, więc mogliśmy spacerować, podziwiając krajobraz. Korzystaliśmy także z boisk do siatkówki i piłki nożnej.

II dzień
Dzień rozpoczęliśmy od zwiedzania Wilczego Szańca - głównej kwatery Adolfa Hitlera z czasów II Wojny Światowej. Tam też miał miejsce słynny zamach na Hitlera. Podziwiając niesamowity system ochronny, wiele osób brało czynny udział w rozmowie z przewodnikiem. Dzięki dociekliwym pytaniom dowiedzieliśmy się zaskakujących rzeczy na temat Wilczego Szańca i samego Adofa Hitlera. Kolejnym etapem naszej wycieczki był kościół w Świętej Lipce, który jest przykładem budynku w stylu barokowym.Wewnątrz wysłuchaliśmy koncertu na jednych z najsłynniejszych organów w Polsce. Później przejechaliśmy do Mikołajek, skąd popłynęliśmy w dwugodzinny rejs do miejscowości Ruciane-Nida. Po drodze mogliśmy podziwiać przepiękne mazurskie jeziora i ptactwo, które tutaj żyje.

III dzień
Ostatniego dnia podróży zwiedziliśmy miasto Olsztyn związane ze znanym polskim astronomem Mikołajem Kopernikiem. Obejrzeliśmy przepiękny zamek z XIV wieku i stare miasto. Zawitaliśmy także do tamtejszego planetarium. Ostatnim, przed dojazdem do Lubonia, etapem podróży było Sanktuarium Maryjne w Gietrzwałdzie. Tam w 1877r. doszło do wielu objawień Matki Boskiej dwóm miejscowym dziewczynkom. Do kościoła przyjeżdża obecnie wielu turystów, aby się pomodlić i poznać historię bazyliki. Z Gietrzwałdu wyruszyliśmy z powrotem do Lubonia. Byliśmy zmęczeni, ale pełni wspomnień. Na pewno nie zapoimnimy zabytków i niesamowitych chwil spędzonych z przyjaciółmi. smiley

Weronika Wąsiewicz i Ola Rubisz kl. 2b