10 stycznia uczniowie klasy 8d pod opieką nauczycielek Magdaleny Madajczyk-Głowackiej i Hanny Grus-Krężelewskiej odwiedzili  Rogalowe Muzeum Poznania mieszczące się w jednej z zabytkowych kamienic Starego Rynku. Pierwsza część muzealnej lekcji dotyczyła głównie gwary poznańskiej, dalej przedstawiono legendę o św. Marcinie i powstaniu tradycyjnych rogali i prezentację multimedialną o historii Poznania. Druga część poświęcona była rogalom. Można było dowiedzieć się, z jakich składników wyrabiane są te słodkie przysmaki, jak nadać im pożądany kształt, ile powinien ważyć rogal, jakie warunki muszą być spełnione, żeby cukiernia otrzymała certyfikat potwierdzający  jakość i zgodność z tradycją. Chętne mele (szczuny tylko szpykali, co sie wyprawio) wałkowały, miesiły ciasto, wykrawały zgrabne trójkąty, nadziewały i formowały rogale.  Nie obyło się bez degustacji, każdy spucnął kawałek! Na koniec uczestnicy pokazu otrzymali czeladnicze certyfikaty, Teraz już znają wszystkie knyfy i mogą sami piec rogale, tej

Magdalena Madajczyk-Głowacka

Natalia Hoffmann 7a wzięła udział w Sylwestrowych Zawodach w Centrum Szkolenia Jeździeckiego na Hipodromie Wola w Poznaniu. Te ostatnie zawody w 2018 roku zakończyły się sukcesem - zajęciem pierwszego miejsca w konkursie kuców 70 cm. Wielu osiagnięć w całym roku 2019!

SP5

W grudniu klasa 5c udała się na wycieczkę do Enigmy w Poznaniu. Podzieliliśmy się na pięć grup, a każda z nich miała przydzielonego dorosłego opiekuna. Towarzyszyli nam: wychowawczyni p. Klaudia Ochowiak, p. Robert Czysz oraz trzy mamy uczniów z naszej klasy. Zadaniem każdej ekipy było rozwiązanie wielu ukrytych zagadek. Nagle znaleźliśmy się na chwilę w innym świecie. W zależności od wybranego przez nas pokoju musieliśmy uniewinnić Alicję w Krainie Czarów, otworzyć zamkniętą przez babcię lodówkę, pomóc Świętemu Mikołajowi, wylądować na Księżycu czy dotrzeć na Olimp. Niejedna łamigłówka dała nam sporo do myślenia, ale dzięki współpracy prawie każdej grupie udało się wyjść jeszcze przed upływem wyznaczonego czasu. Jeszcze raz kieruję ogromne podziękowania dla p. Ewy Jankowskiej, p. Agnieszki Meller oraz p. Magdaleny Zalewskiej, które zgodziły się towarzyszyć nam w pokojach zagadek!

Klasa 5c

"Przenikająca Miłość Boga" to tegoroczne hasło, które towarzyszyło nam w dniach od 7 do 9 stycznia 2019 r w czasie naszych rekolekcji szkolnych dla klas 4-8 oraz 3 gimnazjum, które poprowadziła Siostra Bożena Czerniejewska ze Zgromadzenia Urszulanki Serca Jezusa Konającego w Warszawie. W pierwszym dniu mogliśmy poznać wskazówki, jak możemy jeszcze głębiej przeżywać Eucharystię – Mszę Świętą. Co robić, aby to spotkanie z Bogiem nie było dla nas kolejnym nudnym spełnieniem obowiązku. Kolejnym etapem było dzielenie się dobrym słowem do każdej i każdego z nas za pomocą „Poczty dobrych słów”, nad którymi pracowaliśmy w naszych klasach. Był to również czas do wspólnych rozmów. W trzeciej części siostra Bożena podzieliła się z nami tym, czym zajmowała się w zgromadzeniu przez wiele lat, czyli praca z młodymi ludźmi, których drogi życiowe w którymś momencie się skomplikowały i zaprowadziły do ośrodków wychowawczych lub karnych. Wiele wspomnień było także z osobą św. Jana Pawła II. To właśnie ostatnie dni przed wyjazdem na konklawe do Watykanu na początku października 1978 roku kard. Karol Wojtyła spędził w Domu Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego na warszawskim Powiślu przy ulicy Wiślanej, a siostra Bożena była jedną z ostatnich najmłodszych sióstr, z którą kard. Wojtyła się pożegnał, bo - jak usłyszeliśmy - kolejne spotkanie z nim było już po wyborze go na papieża. Dzień drugi to dzień oparty na poznaniu sakramentu pojednania się Bogiem – spowiedź święta. W czasie adoracji i bliskości Boga wielu z nas skorzystało z tego pięknego sakramentu, jakim jest pojednanie z Bogiem. Ostatnim dniem podsumowującym nasze rekolekcje była Eucharystia – Msza święta ze słowem siostry Bożeny na temat cudów eucharystycznych na świecie i w Polsce a także każdorazowo kiedy w niej bierzemy udział na naszych oczach. Przesłanie pozostawione dla nas młodych: Niedziela to dzień cudów. I ty możesz w ten dzień doświadczyć Cudu! Wstań z wygodnej kanap i zajmij miejsce w kościele, aby nie było puste i czekało na ciebie. Przyjmij cud do serca! Przyjmij Jezusa.

Sławomir Wojciak