W piątkowe popołudnie, 5 kwietnia, mimo zimowej aury za oknami, do Gimnazjum nr 2 zawitały tropiki. Naszym gościem był miłośnik podróży i zwierząt – pan Jacek Pałasiewicz, który przybył ze swoimi zwierzętami. Podczas spotkania mieliśmy okazję usłyszeć wiele ciekawych informacji o zwyczajach, budowie i etapach rozwoju karaluchów, patyczaków, modliszek, chrząszczy, krocionogów, pająków i węży. Pan Jacek opowiadał nam również o miejscach, w których zamieszkują przedstawiane zwierzęta. Wielką atrakcją była możliwość pogłaskania lub wzięcia na ręce niektórych „gości”, np. karalucha z Madagaskaru, krocionoga czy chrząszcza Herkulesa zamieszkującego Amerykę Południową. Na zakończenie mieliśmy możliwość bliskiego spotkania z wężem, który wił się wokół naszych szyi. Grupa uczniów biorąca udział w projekcie „Symetria wśród motyli” poznała także gatunki i zwyczaje tych owadów z różnych zakątków świata. Było to z pewnością niezapomniane spotkanie, ale także dobra lekcja zarówno biologii jak i geografii.

Magdalena Przybylska

5 kwietnia uczniowie z klasy Ii zwiedzili Sąd Rejonowy Poznań Grunwald i Jeżyce – IV Wydział Rodzinny i Nieletnich. Pierwszym punktem programu wycieczki była rozmowa z panią sędzią Beatą Bukowską, która w bardzo przystępny sposób opowiedziała gimnazjalistom o pracy sędziego, zapoznała młodzież ze strukturą sądownictwa polskiego oraz uświadomiła, jakie prawa i obowiązki ma młody człowiek funkcjonujący w środowisku szkolnym i rodzinnym. Uczniowie włączyli się do rozmowy, zadając pani sędzi pytania dotyczące konkretnych przypadków łamania prawa przez nieletnich. Następnie gimnazjaliści wzięli udział w ciekawym spotkaniu z  funkcjonariuszem policji i kuratorami rodzinnymi, którzy również opowiadali o specyfice swojej pracy i zakresie obowiązków zawodowych. Liczne pytania młodzieży świadczyły o ich zainteresowaniu omawianą problematyką. Wycieczka zawodoznawcza do sądu, którą zorganizowała p. Wiesława Stankiewicz, była dla uczniów ciekawą formą zdobycia wiedzy i nowych doświadczeń. Serdecznie dziękujemy panu Romanowi Fons, kuratorowi rodzinnemu, za pomoc w  organizacji wyjazdu.

Anna Wodzyńska – Skotarczak

4 kwietnia obchodziliśmy w szkole ósmą rocznicę śmierci Jana Pawła II. Z tej okazji złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze przed tablicą pamiątkową Patrona. Zespół wokalny, pod kierunkiem p. Doroty Muchy, wykonał hymn Gimnazjum nr 2. Później obejrzeliśmy piękny, wzruszający program, który przypomniał dzień 2 kwietnia 2005 roku, w którym Papież-Polak odszedł „do Domu Ojca”. Przenieśliśmy się na stadion Lecha (przerwany mecz po przekazaniu informacji o śmierci Jana Pawła II), do kościoła (modlitwy) i na Plac Świętego Piotra w Watykanie (czuwanie). W programie wykorzystano nagrania fragmentów homilii naszego Patrona skierowanych do młodzieży. Wyjątkowe wrażenie zrobiły hasła będące wyznaniem uczuć do Ojca Świętego zaprezentowane na tle piosenki Szymona Wydry „Poza czas”.
    Autorem i reżyserem spektaklu był p. Patryk Dondajewski. Wystąpili: Zuzia Skrok, Joasia Celler, Joasia Spychała, Karolina Paszek, Wiktoria Kucharska, Kuba Łuczak, Patryk Matusiak, Piotr Tomczyk, Grzegorz Kaczmarek. Rolę konferansjerki pełniła Marta Kruszyńska. Dziękujemy!

Jolanta Walczak

25 kwietnia 2013 roku o godzinie 18 w Gimnazjum nr 2 w Luboniu odbędzie się Lubońskie Dyktando „Złote Pióra” 2013. Organizujemy je po raz jedenasty we współpracy z Zakładem Frazeologii i Kultury Języka Polskiego UAM. Tegoroczną edycję patronatem objęli: Wielkopolski Kurator Oświaty oraz Burmistrz Miasta Luboń. Zapraszamy reprezentacje szkół oraz drużyny dorosłych: przedstawicieli urzędów, instytucji i stowarzyszeń! Szczegółowe informacje w zakładce Złote Pióra.

G2