Światowy Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto obchodzone od 1970 roku, obecnie w 192 krajach świata - od Singapuru do Rzymu i od Alaski po Australię. W Polsce początek obchodów to rok 1990. Uczniowie Gimnazjum nr 2 z p. Łukomską postanowili odwiedzić w tym dniu KOM-LUB - firmę świadczącą usługi komunalne dla miasta Lubonia i jego mieszkańców. Program i tematykę Dnia Ziemi, a także ważne i bieżące tematy dotyczące ekologii i ochrony środowiska przedstawili nam pracownicy KOM-LUBU. Temat segregacji, recyklingu i odzysku zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego jest ważnym problemem z punktu widzenia ochrony środowiska. Normy prawne, które obowiązują od wejścia Polski do UE, nakładają na nas obowiązki dotyczące odpadów. Obowiązki te dotyczą producentów, importerów, sprzedawców oraz konsumentów i porządkują system zbierania, recyklingu i przetwarzania zużytego sprzętu i odpadów. Właściwe postępowanie ze zużytym sprzętem to ochrona środowiska, troska o zdrowie i kondycję człowieka oraz oszczędność surowców naturalnych na produkcję nowych urządzeń. Chcemy podczas Dnia Ziemi upowszechnić właściwe postępowanie z odpadami, zachęcać do segregowania oraz poinformować o korzyściach z recyklingu.

Joanna Spychała, Dominika Masłowska, klasa IId

Dnia 19 kwietnia br. klasy 2b i 2e wraz z opiekunkami odbyły wycieczkę do Fabryki Samochodów Volkswagen, która jest jedynym na świecie producentem modelu Caddy i Caddy Maxi. Zostaliśmy oprowadzeni po całym zakładzie. Na własne oczy mogliśmy zobaczyć proces składania samochodów. Ogromne zainteresowanie wzbudziły zwłaszcza w pełni zautomatyzowane linie montażu, gdzie pracują głównie roboty. W poznańskiej fabryce produkowane auta są dobierane pod indywidualnych klientów. To dodatkowa atrakcja dla zwiedzających, ponieważ każdy samochód jest inny. Była to ciekawa wycieczka, którą każdy z nas na długo zapamięta.

Natalia Pachocka, kl. 2 b

25 marca w naszej szkole po raz kolejny odbył się Polsko-Ukraiński Konkurs Fizyczny ,, Lwiątko 2013 ”. Konkurs ten jest odpowiednikiem matematycznego konkursu ,,Kangur”. W tegorocznym konkursie z fizyki brało udział 14 śmiałków, którzy zmierzyli się z bardzo trudnymi zadaniami wykraczającymi poza podstawę programową. Troje z nich: Kasia Paciorkowska z klasy IIIF, Wojciech Tajsner z klasy IIID oraz Patryk Matusiak z klasy IIC poradziło sobie z testem bardzo dobrze. Zdobyli oni tytuł taon potwierdzony dyplomem oraz nagrody książkowe. Uczniowie ci będą mieli wpisane to osiągnięcie na świadectwie ukończenia szkoły i otrzymają dodatkowe punkty z fizyki. Gratulujemy!!! Już teraz zapraszam do udziału w konkursie w przyszłym roku szkolnym,  a także do odwiedzenia strony konkursu.

Ewa Rubisz

Wojtek Taisner odebrał zaświadczenia dla laureata konkursów przedmiotowych - Wojewódzkiego Konkursu Fizycznego oraz Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy Obywatelskiej i Ekonomicznej. Dzięki podwójnemu tytułowi nie będzie musiał zdawać dwóch części egzaminu gimnazjalnego! Podczas uroczystości Wojtkowi towarzyszył p. Michał Szwacki.

Jolanta Walczak