30 kwietnia uczciliśmy kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. O godz. 11.40 i 12.00 wszyscy uczniowie uczestniczyli w okolicznościowym apelu. Przygotowały go dwie klasy: 1 c i 1 d pod opieką wychowawczyń - p. Magdaleny Przybylskiej i p. Roksany Różańskiej-Boruń. Obejrzeliśmy ciekawy program słowno-muzyczny. Ogromne wrażenie zrobiły piosenki "Biały krzyż" i "Niebieskooka" przepięknie wykonane przez Kamilę Malinowską (śpiew i gitara), Kasię Kubacką, Zuzię Budzyńską i Julię Światłowską (śpiew) oraz zagrana przez Karinę Lewicką na skrzypcach melodia piosenki "Witaj, Majowa Jutrzenko". Spotkanie w holu było dla gimnazjalistów krótka, ale ważną lekcją patriotyzmu.

G2

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w II edycji Konkursu Literackiego dla Uczniów Gimnazjum – „Czytam, więc piszę” organizowanego przez Zespół Szkół Komunikacji im. H. Cegielskiego w Poznaniu. Uczestnicy musieli napisać fan fiction, czyli opowiadanie tworzone na podstawie znanych książek. Mogli skupić się na rozważaniach: „co by było, gdyby” lub rozwinąć wątki niedopowiedziane w utworze. Praca Igi Skrzypczak z kl. II a, zatytułowana „Powrót Aliny”, okazała się jedną z najlepszych. Iga rozwinęła wątki z "Balladyny" Juliusza Słowackiego. Wykazała się oryginalnością i świetnym piórem, dzięki czemu zajęła III miejsce. Gratulujemy!

G2

25 kwietnia już po raz jedenasty odbyło się w naszej szkole Lubońskie Dyktando, które jest objęte patronatem honorowym Burmistrza Miasta i Wielkopolskiego Kuratora Oświaty. W imprezie  wzięli udział przedstawiciele lokalnych władz, goście z okolicznych miejscowości, przedstawiciele lubońskich instytucji, osoby prywatne, nauczyciele, pracownicy szkoły, gimnazjaliści   i uczniowie ze szkół podstawowych. W tym roku o tytuł Mistrza Ortografii walczyły  22 drużyny w trzech kategoriach: Senior, Junior szkoła podstawowa oraz Junior gimnazjum.  Grupę Seniorów reprezentowali pracownicy Urzędu Miasta Luboń, członkowie działającego w Luboniu Uniwersytetu III Wieku,  przedstawiciele „Wieści Lubońskich”, Grupa NIETO, czyli Niezależna Inicjatywa Ewentualnych Talentów Ortograficznych, odział PTTK w Luboniu, drużyna Zespołu Szkół w Tulcach,  pracownicy Gimnazjum   nr 2 (panie: Justyna Szczodrak, Bożena Hermanowicz, Aneta Jankowska-Łukomska, Małgorzata Szymankiewicz). Grupę Seniorów tworzyły również nasze absolwentki: Agnieszka Witkowska, Krystyna Ruszkowska, Joanna Wróblewska, Edyta Pawlęty (I drużyna) oraz Dagmara Mączyńska, Karolina Szynka i Karolina Drgas (II drużyna).  Tegoroczne dyktando pisali uczniowie ze  wszystkich lubońskich szkół podstawowych, uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Puszczykowie, młodzież ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Tulcach, gimnazjaliści z Dopiewa, Skórzewa i Komornik oraz, jak co roku,  uczniowie Gimnazjum nr 1  w Luboniu. Naszą szkołę reprezentowali: Weronika Wąsiewicz, Zuzanna Bukowska, Mikołaj Roszyk i Bartłomiej Włodarczak.  Przybyłych gości powitała pani dyrektor Jolanta Walczak.

Drużyny zmierzyły się z tekstem ułożonym przez dra Jarosława Liberka, pracownika naukowego Instytutu Frazeologii i Historii Języka Polskiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Naszpikowany ortograficznymi pułapkami tekst o „nienażartym chyżym Hermanie, który porzucił pracę kamerzysty w Al-Dżazirze i został paparazzim”   stanowił dla piszących nie lada wyzwanie i pretekst do zaciętych dyskusji. Po skończonym dyktandzie komisja pod kierunkiem dra Jarosława Liberka przystąpiła do poprawy prac. W tym czasie goście raczyli się smacznym tortem ufundowanym przez Urząd Miasta Luboń i obejrzeli część artystyczną. Jako pierwsza przed publicznością wystąpiła Julia Kolenda, drugoklasistka z  naszego gimnazjum, która recytowała kilka napisanych przez siebie wierszy. Następnie obejrzeliśmy występ taneczny Kai Łukomskiej i Gabrieli Reformat ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Luboniu. Tego wieczoru wystąpił również wspaniały Młodzieżowy Zespół Wokalny Formoza.  Po części artystycznej ogłoszono wyniki i nagrodzono zwycięzców.  W kategorii Senior, podobnie jak w ubiegłym roku,  zwyciężyła grupa NIETO, czyli Niezależna Inicjatywa Ewentualnych Talentów Ortograficznych. W  kategorii Junior gimnazjum najlepsi byli gimnazjaliści z Tulec.   Należy podkreślić, że drużyny Zespołu Szkół w Tulcach zdecydowanie zdominowały tegoroczną imprezę,  ponieważ to właśnie im przypadła także nagroda w kategorii Junior szkoła podstawowa. Mistrzowie Ortografii otrzymali przechodnie statuetki i eleganckie pióra. Zwycięzcom pogratulował obecny na uroczystości przedstawiciel Burmistrza – p. Mikołaj Tomaszyk.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w XI Lubońskim Dyktandzie. Gratulujemy przede wszystkim ambicji i determinacji w poznawaniu języka ojczystego. 

XI Lubońskie Dyktando „Złote Pióra” już za nami! w lubon.tv

Anna Wodzyńska-Skotarczak

W kwietniową sobotę pojechalismy pod opieka pani Joanny Taberskiej oraz pana Michała Szwackiego na wycieczkę do Hermanowa znajdującego się w Żerkowsko-Czeszewskim Parku Krajobrazowym. Na miejscu zwiedziliśmy stajnię koni, w której swoje pierwsze kroki stawiał mały źrebak. Odpoczywała tam ciężarna klacz, którą, tak jak inne konie, karmiliśmy marchewkami i sianem. Potem udaliśmy się do wolier i zagród z innymi bardzo interesującymi zwierzętami. Pan opiekujący się egzotycznym ptactwem podarował nam pióra pawia, strusia oraz bażanta srebnego. Głaskalismy też przyjaznego szopa, kozę oraz obserwowaliśmy nutrię. Po bliskich spotkaniach z fauną pani zaprosiła nas na ognisko. Smażylismy kiełbaski, pilismy herbatę, a po jedzeniu podjechała po nas bryczka zaprzęgnięta w dwa potężne, brunatne konie. Bryczką jechalismy przez las. Po krótkiej przerwie udalismy sie do leśnika, a po drodze widzieliśmy kąpane konie. Leśnik opowiedział o swojej pracy, faunie i florze parku. Zagrał także na rogu myśliwskim. Przez cały czas towarzyszyła nam piękna, wiosenna pogoda, którą na krótko przerwał ciepły, wiosenny deszczyk. Cała wycieczka przebiegła w cudownym klimacie. Wzbogaciła nasze wiadomości o przyrodzie Naszej Małej Ojczyzny. Serdecznie dziękujemy opiekunom!

Sara Dąbrowska, Ola Graduszewska, Julia Bandosz
Uczniowie