W czwartek 11 kwietnia uczniowie należący do kółka matematyczno-fizycznego pod opieką pani Ewy Rubisz i pani Bogumiły Piechowiak brali udział w zajęciach zorganizowanych przez Politechnikę Poznańską na Piotrowie. Na początku wszyscy oglądali  „Chemia show”- zjawiskowe pokazy doświadczeń z wykorzystaniem wiedzy z zakresu inżynierii chemicznej. Pod kierunkiem inż. Roberta Biernackiego uczennice naszego gimnazjum miały okazję sprawdzić swoje umiejętności, eksperymentując z ciekłym azotem. Efekty widowiska zaskoczyły większą część publiczności. Kolejnym punktem programu był udział w prezentacji pt. „Mikrostruktura części samochodu i jej powiązanie z pełnionymi funkcjami”, którą przedstawił dr inż. Adam Piasecki. Dotyczyła ona wyników badań wybranych elementów budowy samochodu. Jak się okazało, odkrycia fizyków miały ogromny wpływ na konstruowanie lepszych, bezpieczniejszych i bardziej ekologicznych  samochodów. Największe wrażenie zrobił artystyczny pokaz animacji 3d „Car artmotion!” prezentowany na samochodzie marki Volkswagen w scenografii ze światłami LEP. Miłośnicy motoryzacji nie nudzili się, bo wystawa fotografii pt. „Motoryzacja w obiektywie” ukazywała ją w różnych ujęciach. Ludzie i towarzyszące im emocje oraz pasje to nieodzowny element tworzenia środków transportu. Dla podkreślenia znaczenia motoryzacji w życiu człowieka cenne były informacje z prezentacji multimedialnej  pt. „Silniki spalinowe w motoryzacji”. Jak to wszystko zmieniało się w czasie, pokazywała „Wystawa pojazdów zabytkowych”. Udział w Festiwalu pozwolił uczestnikom na refleksję nad osiągnięciami ludzkiego rozumu. Mogliśmy zadać samemu sobie wiele pytań. Przekonaliśmy się, że nauka i wiedza czynią dorosłe życie bogat­szym intelektualnie, pełnym sensu i zrozumienia dla jego przeznaczenia.

Karolina Paszek, uczennica kl.3f

Pragniemy poinformować, że nasza szkolna gazeta "Gimnazzzetka” po raz drugi z rzędu zakwalifikowała się do finału województwa w projekcie Junior Media i znalazła się wśród 50 najlepszych gazet szkolnych w Polsce. Dodatkowo w głosowaniu internautów zdobyła aż 632 głosy. Junior Media to edukacyjna inicjatywa dzienników regionalnych Polskapresse i Wydawnictwa Pedagogicznego OPERON. Pracujemy na profesjonalnej internetowej platformie do tworzenia gazet. Nasza „Gimnazzzetka" wychodzi pod logo Głosu Wielkopolskiego. System Redakcja on-line pozwala tworzyć naszą gazetę w dowolnym miejscu – nie tylko w szkole, ale też w domu, bibliotece, świetlicy - wszędzie tam, gdzie jest komputer z dostępem do internetu. „Gimnazzetka” jest widoczna dzięki temu projektowi w całej Polsce. Dziękujemy naszym czytelnikom i internautom oraz całej redakcji za pracę.

Redaktorzy naczelni: Ilona Walkowiak, Anna Wodzyńska-Skotarczak

W holu szkoły znajduje się przenośna wystawa poświęcona Sprawiedliwemu Handlowi. Na tablicach można przeczytać informacje na tematy : "Problemy Trzeciego Świata", "Czy nędza jest nieunikniona?",  "Kawa, Herbata, Czekolada, Banany", "Sprawiedliwy Handel", "Sprawiedliwy Handel w Polsce". Ekspozycja jest żwiązana ze zgłoszeniem naszej szkoły do uczestnictwa w wernisażu współtowarzyszącym seminarium pt. POZNAŃ FAIR TRADE FRIENDS' VISION. Zachęcamy wszystkich uczniów do udziału w konkursie na plakat dotyczący Światowego Dnia Sprawiedliwego Handlu. Szczegółowe informacje otrzymacie u wychowawców. Termin: 22 kwietnia.

G2

W środę 10 kwietnia uczniowie klasy IIa pod opieką pani Katarzyny Urbaniak wybrali się na konferencję pt. „Filozofia zmienia świat!” zorganizowaną przez Instytut Filozofii UAM w ramach XVI Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Mieli okazję uczestniczyć w cyklu wykładów, których motto przewodnie brzmiało: „Filozofia w działaniu.” Na początku powitała nas dr Anna Malitowska, która przywołując słowa Margaret Thatcher, zachęcała młodzież do wyrażania swoich myśli będących odzwierciedleniem duszy. Następnie prof. dr hab. Paweł Zeidler opowiadał o kierunku, jakim jest zarządzanie wiedzą, przedstawiając program edukacyjny oraz wymieniając korzyści płynące z podjęcia tych studiów. Kolejny wykład zatytułowany „Why do philosophy in the university?”, został wygłoszony przez dr Paula McLaughlina w języku angielskim. Udowodnił nam, że warto wspólnie filozofować, gdyż wymieniając się doświadczeniami i myślami, możemy dojść do wielu ciekawych wniosków. Jako ostatni przemawiał dr Emanuel Kulczycki, który zawodowo zajmuje się badaniem blogów z punktu widzenia filozofii. Dowiedzieliśmy się, że blogi są jednym z najpopularniejszych mediów i dzięki ich działalności można zaobserwować wiele zmian w społeczeństwie. Przedstawione zostały przykłady sławnych blogerów, którzy publikują w sieci teksty na bardzo różnorodne tematy i w ten sposób przekazują swoje myśli innym ludziom. Po krótkiej przerwie odbyła się debata poświęcona prawom człowieka, w której udział wzięli specjaliści oraz obecna w auli młodzież. Po raz kolejny uczniowie zyskali z wykładów na UAM wiele nowych informacji, które z pewnością poszerzyły ich wiedzę z zakresu nauki społecznej, jaką jest filozofia.

Iga Skrzypczak, Julia Kolenda