W dniach od 7 do 9 grudnia nasze Gimnazjum po raz kolejny wzięło udział w organizowanej przez Wielkopolski Bank Żywności świątecznej Zbiórce Żywności.

Duża grupa nauczycieli i uczniów poświęciła swój czas, by jako wolontariusze zbierać produkty spożywcze w sklepie "Biedronka" przy ul. Sikorskiego 44. Trafią one do podopiecznych lokalnych organizacji charytatywnych wspieranych przez sieć Banków Żywności. Mieszkańcy Lubonia oraz osoby robiące zakupy w tym sklepie okazali swoją hojność oraz dobre serce i każdego dnia mogliśmy kilkakrotnie oddać wypełnione po brzegi pojemniki. Były w nich mąka, kasza, ryż, cukier, konserwy i słodycze i inne produkty o dłuższym terminie ważności.

Ewa Frąckowiak

Dnia 14 grudnia odbyła się wycieczka do Drezna, którą zorganizowały pani Hącia oraz pani Urbaniak. Brało w niej udział 43 uczniów. W trakcie drogi oraz miejscu przewodnik opowiadał o historii Niemiec i Drezna.

Pierwszym punktem naszej wycieczki było Muzeum Porcelany w Zespole Pałacowym Zwinger. Następnie udaliśmy się na spacer po Starym Rynku. Duże wrażenie zrobiła na nas barokowa architektura Starego Miasta. Zwiedziliśmy Kościół Protestancki i Katolicki - jedyny w Dreźnie. Po raz drugi udaliśmy się do Zespołu Pałacowego Zwinger, tym razem do Muzeum Starych Malarzy.

Wszystkim podobały się dotychczas zwiedzane miejsca, lecz nie mogliśmy doczekać się jarmarku bożonarodzeniowego. Drezno było piękne, ale dopiero po zmroku, gdy włączone zostały ozdoby i lampki świąteczne - wszystko nabrało uroku i magii.

Każdy z nas kupił sobie pamiątkę, po czym udaliśmy się na miejsce zbiórki. Ponieważ byliśmy już bardzo zmęczeni, z przyjemnością wsiedliśmy do autokaru. Oto dobiegł końca nasz wyjazd - wyruszyliśmy w drogę powrotną do Lubonia.

Paulina Sokowicz kl. Id

Konkurs pisania listów i kartek świątecznychw językach obcych i j. polskim

W naszym Gimnazjum uczniowie z radością oczekują świąt Bożego Narodzenia. Cieszą się z narodzin Jezusa, ale także z odwiedzin św. Mikołaja.

Aby ułatwić św. Mikołajowi pracę, napisali do niego listy w językach obcych (pod okiem nauczycielek: pani Magdaleny Madajczyk-Głowackiej - j. francuski, pani Katarzyny Jankowskiej-Kostrzewy - j.angielski i pani Justyny Szczodrak - j.niemiecki).

W swoich listach prosili nie tylko o rzeczy dla siebie. Pomyśleli także o potrzebach bezdomnych, ubogich, chorych, walczących o pokój, nauczycieli...

J.Szczodrak

Debata TIK

13.12.2012 r.

13 grudnia 2012 r. w naszej szkole odbyła się debata na temat wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnej (TIK) w pracy dydaktycznej. Podczas zajęć poznaliśmy siedem obszarów wykorzystania TIK w nauczaniu. Dowiedzieliśmy się, jak można prowadzić lekcje w sieci i w jaki sposób powinniśmy korzystać z materiałów dostępnych w Internecie, żeby nie łamać prawa. Przypomnieliśmy sobie zasady bezpiecznego korzystania z sieci oraz netykietę poczty elektronicznej, niezbędną do komunikacji przez Internet, a także poznaliśmy sposoby szkolenia osób starszych w tym zakresie.

Uczestnicy debaty zostali podzieleni na grupy, których zadaniem było opracowanie przydzielonego im tematu. Na końcu wspólnie stworzyliśmy kodeks określający zasady stosowania TIK w procesie dydaktycznym. W swojej pracy uczniowie zwrócili uwagę na takie rzeczy jak: konieczność przestrzegania praw autorskich i posiadania oryginalnego oprogramowania, zagrożenia wynikające z pobierania plików pochodzących z niezweryfikowanych stron,ostrożność w kontaktach internetowych, ochrona danych osobowych oraz umiejętność radzenia sobie z przemocą w sieci. Ponadto zaproponowali, aby unowocześnić metody współpracy ucznia z nauczycielem, np. poprzez wysyłanie zadań domowych oraz ich korektę drogą mailową.

Iga Skrzypczak