W holu szkoły znajduje się przenośna wystawa poświęcona Sprawiedliwemu Handlowi. Na tablicach można przeczytać informacje na tematy : "Problemy Trzeciego Świata", "Czy nędza jest nieunikniona?",  "Kawa, Herbata, Czekolada, Banany", "Sprawiedliwy Handel", "Sprawiedliwy Handel w Polsce". Ekspozycja jest żwiązana ze zgłoszeniem naszej szkoły do uczestnictwa w wernisażu współtowarzyszącym seminarium pt. POZNAŃ FAIR TRADE FRIENDS' VISION. Zachęcamy wszystkich uczniów do udziału w konkursie na plakat dotyczący Światowego Dnia Sprawiedliwego Handlu. Szczegółowe informacje otrzymacie u wychowawców. Termin: 22 kwietnia.

G2

W środę 10 kwietnia uczniowie klasy IIa pod opieką pani Katarzyny Urbaniak wybrali się na konferencję pt. „Filozofia zmienia świat!” zorganizowaną przez Instytut Filozofii UAM w ramach XVI Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Mieli okazję uczestniczyć w cyklu wykładów, których motto przewodnie brzmiało: „Filozofia w działaniu.” Na początku powitała nas dr Anna Malitowska, która przywołując słowa Margaret Thatcher, zachęcała młodzież do wyrażania swoich myśli będących odzwierciedleniem duszy. Następnie prof. dr hab. Paweł Zeidler opowiadał o kierunku, jakim jest zarządzanie wiedzą, przedstawiając program edukacyjny oraz wymieniając korzyści płynące z podjęcia tych studiów. Kolejny wykład zatytułowany „Why do philosophy in the university?”, został wygłoszony przez dr Paula McLaughlina w języku angielskim. Udowodnił nam, że warto wspólnie filozofować, gdyż wymieniając się doświadczeniami i myślami, możemy dojść do wielu ciekawych wniosków. Jako ostatni przemawiał dr Emanuel Kulczycki, który zawodowo zajmuje się badaniem blogów z punktu widzenia filozofii. Dowiedzieliśmy się, że blogi są jednym z najpopularniejszych mediów i dzięki ich działalności można zaobserwować wiele zmian w społeczeństwie. Przedstawione zostały przykłady sławnych blogerów, którzy publikują w sieci teksty na bardzo różnorodne tematy i w ten sposób przekazują swoje myśli innym ludziom. Po krótkiej przerwie odbyła się debata poświęcona prawom człowieka, w której udział wzięli specjaliści oraz obecna w auli młodzież. Po raz kolejny uczniowie zyskali z wykładów na UAM wiele nowych informacji, które z pewnością poszerzyły ich wiedzę z zakresu nauki społecznej, jaką jest filozofia.

Iga Skrzypczak, Julia Kolenda

Szkolny Zespół Muzyczny przygotował pod opieką swojego dyrygenta projekt muzyczny pt. "Krok w krok za Jezusem". Zostaliśmy zachęceni do udziału w tym przedsięwzięciu przez Szkołę nr 108 w Poznaniu, która działa na terenie Szpitala Dziecięcego  przy ulicy Nowowiejskiego 56/58 w Poznaniu. Nasza grupa została zaproszona do udziału w rekolekcjach organizowanych dla dzieci na terenie tego Szpitala. Uczniowie samodzielnie zadecydowali, które teksty są wartościowe i będą pasowały w tych okolicznościach. Młodzież wybrała drogę krzyżową  siostry Ines Krawczyk. Nasi słuchacze – dzieci z II oddziału, grupa starsza - słuchali pieśni z wielkim przejęciem i  skupieniem. Młodzież nie tylko śpiewała i recytowała. Uczniowie grali na instrumentach: bębnach, gitarze i fletach podłużnych.  Nam samym udzieliła się wyjątkowa atmosfera. Spotkanie na pewno dało radość chorym dzieciom. Mocno trzymamy kciuki za ich powrót do zdrowia!

Dla chorych dzieci śpiewali i grali: Joanna Antoniak, Kamila Malinowska, Antonina Graduszewska, Oliwia Krűger, Julia Bandosz, Dominika Jóźwiak, Julia Konik, Gabrysia Graś, Julia Ciesielska, Julia Gadzińska, Jakub Dąbkowski, Adrian Mieszała, Martyna Stefaniak i Weronika Kowalska.

Dorota Mucha

Przez cały miesiąc w bibliotece szkolnej mogliśmy oglądać zdjęcia naszych czworonożnych ulubieńców. Na wystawie znalazły się głównie zdjęcia kotów i psów, które zostały przyniesione przez uczniów i pracowników szkoły. Ekspozycja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem wśród uczniów i nauczycieli, którzy często odwiedzali bibliotekę i oglądali wystawione zdjęcia. Wśród czworonożnych przyjaciół znalazło się także fotografia królika. Nie zabrakło także pluszowych psów i kotów smiley Kilku uczniów ułożyło nawet krótkie wierszyki o swoich ulubieńcach. W bibliotece zostały także opublikowane wyniki ankiety na temat posiadania przez uczniów zwierząt domowych. Wynika z niej, że na 598 uczniów psy posiada 270, co stanowi 45%. Koty 138, czyli 23%, a inne zwierzęta 212 w tym policzone rybki – 32%. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku, kiedy będziemy obchodzili Międzynarodowe Dni Kota i Psa, znajdzie się na naszej wystawie jeszcze więcej zdjęć pupili naszych uczniów!

Katarzyna Wilińska-Jóźwiak, Katarzyna Urbaniak