Przejdź do strony:

Bartek Sulek jest uczniem klasy 6c Szkoły Podstawowej nr 5 w Luboniu. Od wielu lat trenuje tenis stołowy, który jest jego pasją. Bartek po zajęciach szkolnych realizuje swoje zainteresowania i ci\agle dokonali umiejętności.
W roku 2019/2020 otrzymał tytuł Stypendysty Miasta Luboń. Gratulujemy!!!!

 

Aneta Łukomska- wychowawczyni

W minionym miesiącu nasi wolontariusze wzięli udział w dwóch akcjach dedykowanych Hospicjum Palium. Dzięki zaangażowaniu uczniów powstały piękne kartki, które zostaną podarowane osobom chorym. Udało się także zebrać 150 Nutridrinków, które trafią do potrzebujących pacjentów. Wszystkim, którzy wzięli udział w akcjach, serdecznie dziękujemy za pomoc i wielkie serca!
Już niebawem pojawią się propozycje działań na listopad, zapraszamy do włączenia się do działań wolontariackich. Pomaganie dodaje skrzydeł! 

Paulina Hącia, Katarzyna Urbaniak

Od kilku dobrych lat nasza szkoła wspiera duchowo i materialnie dwoje dzieci z Madagaskaru: chłopca o imieniu Georgie i dziewczynkę – Francelline. Szkoła podstawowa w Analakininie jest częścią misji oblackiej działającej w Tamatave na wschodnim wybrzeżu Madagaskaru. Placówka powstała w slumsach, w których panuje ogromna bieda. Mieszkają tam ludzie uchodzący z buszu do miasta w poszukiwaniu pracy. Żyją w trudnych warunkach. Ich schronieniem są chaty z bambusa bądź lepianki z gliny, zbudowane z połączenia z blachą wyniesioną z pobliskiego portu. Z takich właśnie rodzin pochodzą nasze adoptowane misyjnie dzieci, których rodziców nie było nawet stać na posiłek i ubrania dla swoich dzieci. Jedyną szansą na wydostanie się maluchów z biedy była szkoła podstawowa prowadzona przez Zgromadzenie Sióstr Maryi Wynagrodzicielki (SMR).         Niestety placówka nie jest w stanie przyjąć wszystkich dzieci, które chcą się kształcić. Cykl nauki w szkole podstawowej trwa 5 lat, podczas których dzieci uczą się pisać, czytać i liczyć. Te umiejętności zapewniają im nie tylko lepszy start w dorosłość, ale także bardziej radosne dzieciństwo. Roczny koszt utrzymania ucznia w szkole to 110 euro (100 euro koszty nauki + 10 euro opłaty administracyjne). Ta suma wystarcza na utrzymanie szkoły, zakup przyborów szkolnych, mundurków oraz wydawanie ciepłych posiłków. Projekt „Misja Szkoła” koordynuje na miejscu s. Hortense Patricia Hanitriniaiana SMR. W poprzednich latach w naszej szkole organizowaliśmy Kawiarenki Misyjne. Dzięki nim zasilaliśmy konta naszych adoptowanych misyjnie dzieci. Obecnie w dobie koronawirusa jest to niemożliwe, wobec tego postanowiliśmy założyć zbiórkę na stronie zrzutka.pl. Mamy nadzieję, że uda się nam zebrać potrzebne kwoty pieniędzy dla Georgiego i Francelinki do końca listopada br. Od tego zależy bowiem, czy będą mogli kontynuować naukę w swoim kraju.            

Koordynator Adopcji Misyjnej Patryk Dondajewski
Przejdź do strony:
Uczniowie