Przejdź do strony:

15 marca grupa wolontariuszy pod opieką pań: P.Hąci, A.Jankowskiej-Łukomskiej i K.Urbaniak uczestniczyła w nocnym malowaniu motyli w Szkole Podstawowej nr 2 w Luboniu. Było to już czwarte spotkanie uczniów z lubońskich szkół na wspólnej akcji. Nasi wolontariusze kolejny raz dali przykład, że warto pomagać innym. 

Paulina Hącia

Po raz siódmy odbył się w naszej szkole konkurs układania kostek HAPPY. Podobnie jak w poprzednich latach uczniowie licznie stawili się do zmagań na holu szkoły. Do konkursu przystąpiły 24 drużyny trzy- lub dwuosobowe. Punktualnie o 16.00 uczestnicy z klas 4 i 5 rozpoczęli rywalizację w jak najszybszym układaniu kostek. Po 2 dziesięciominutowych rundach zostały podsumowane czasy i okazało się, że pierwsze miejsce wywalczyła drużyna z kl.5b w składzie: Cezary Błaszczak, Krzysztof Krotkiewski, Maksymilian Statuch. O godzinie 16.30 konkurs rozpoczęły klasy 6, 7, 8 oraz 3 gimnazjalna. Tu zwycięzcami okazali się: Marcin Borowiak, Oliwier Stróżyński, Piotr Witt z kl.3g. Wszyscy uczestnicy zasługują na duże brawa. Aktywny udział uczniów pokazał, że matematyką można się świetnie bawić, a uczniowie oprócz rozwijania umiejętności logicznego myślenia, wyobraźni matematycznej i geometrycznej, mogli również pogłębić wiarę we własne siły i możliwości:) Konkurs zorganizowały nauczycielki matematyki: Ewa Frąckowiak, Katarzyna Paradowska i Elżbieta Sobczak- Ellmann. Dziękujemy za pomoc uczniom wspomagającym organizację. Zapraszamy za rok! 

Ewa Frąckowiak, Katarzyna Paradowska i Elżbieta Sobczak- Ellmann

Od wielu lat 14 marca w różnych krajach odbywają się uroczyste obchody „Międzynarodowego Dnia Liczby Pi”.  W naszej szkole już po raz szósty obchodziliśmy to święto. Przygotowywaliśmy się do obchodów od dawna. Już przed feriami zimowymi ogłoszony został konkurs na: Pi-rozwinięcie czyli zapamiętanie jak największej liczby cyfr rozwinięcia liczby Pi. W dniach od 6 do 12 marca na lekcjach informatyki w pracowniach komputerowych uczniowie walczyli o tytuł "Mistrza Tabliczki Mnożenia” oraz odbyły się "Klasowe potyczki matematyczne" a w środę  odważaliśmy „na oko” 3,14 kg ziaren. 14 marca odbył się  finał i ogłoszenie wyników konkursów. W tym roku czworo uczniów podjęło wyzwanie nauczenia się rozwinięcia liczy Pi. Rekord 339 cyfr ustanowiony przez Natana Winczewskiego nie został pobity ale wyniki były imponujące. Pani Dyrektor wręczyła dyplomy i dziewięć nagród głównych: pizze sponsorowane przez „House Pizzę” przy ul. Poniatowskiego w Luboniu. Nagrodę specjalną voucher o wartości 50zł  otrzymała Zosia Smolarek kl. 3b, która zapamiętała 200 cyfr  rozwinięcia liczby Pi. Kolejne trzy pizze trafiły do uczniów: Martyna Janiszewska kl. 6a –zapamiętała 92 cyfry, Wiktor Stachowski kl. 3g –zapamiętał  63 cyfry oraz Wojtek Dudziński kl. 8a – zapamiętał 56 cyfr. Dwie kolejne pizze i tytuł "Mistrza tabliczki mnożenia" otrzymali: Oliwia Kowalczyk kl. 5c   i Agata Kleiber kl. 8c. Za zważenie „na oko” 3,14 kg ziaren pizzę otrzymał: Adam Kiełbasiński kl. 8a. Niezwykłą pomysłowością i kreatywnością wykazali się uczniowie, którzy wykonali plakat „Matematyka jest wszędzie”. Komisja miała bardzo trudne zadanie w wyłonieniu najlepszych prac. Ostatecznie dwie kolejne pizze otrzymali uczniowie: Filip Jóźwiak kl. 4b oraz  Monika Traczyk kl. 8c. Komisja zdecydowała również o przyznaniu 6 wyróżnień w tym konkursie. Następujący uczniowie otrzymali słodki upominek i dyplom: Hanna Pietrzkiewicz kl. 4b, Mateusz Marecki kl. 4b, Barbara Smoczyk kl. 8d, Maja Zborowska kl. 8b, Zofia Jopp kl. 4b i  Sayen Wigman kl. 4b. Dyplomy i słodkie upominki zostały wręczone również klasom za najlepsze wyniki  w "Potyczkach matematycznych": 4b, 5b, 7b, 8e i 3a gimnazjum. Następnie zostały wręczone nagrody w  konkursie układania kostek Happy. Wszystkim uczniom dziękuję za wspaniałą zabawę. Mam nadzieję, że nasi uczniowie zobaczyli, że matematyką można się bawićsmiley

Dziękuję naszym sponsorom: firmie „House Pizza” za ufundowanie 8 talonów na pizzę oraz vouchera wartości 50zł, Radzie Rodziców oraz właścicielom piekarni „ANIKA” państwu G. St. Budkom za udostępnienie wagi do ważenia ziaren.
Organizatorką Dni Matematyki była p. Małgorzata Zgoła.

Małgorzata Zgoła

W obliczu ostatnich osiągnięć w obliczaniu liczby π (10 bilionów miejsc po przecinku), żartobliwe powiedzenie "pi razy drzwi" do określania przybliżonej wartości czegokolwiek, zaczyna nabierać zupełnie innego znaczenia, dużo dokładniejszego niż komukolwiek mogłoby się wydawać ;-) W przededniu Święta liczby Pi uczniowie zmagali się z kolejnym zadaniem. Tym razem rozwinięcie liczby Pi przeżywaliśmy na wesoło. Podczas każdej przerwy w holu szkoły zadaniem uczniów było odmierzenie „na oko” ziaren, następnie sprawdzenie tego na wadze. Wygrał uczeń, którego waga ziaren była najbliższa liczbie 3,14. Konkurencji towarzyszyły niezwykłe emocje. Podczas przerw stoisko z wagą było oblegane przez uczniów. Zadanie wydawało się niemożliwe do wykonania. Ileż było wrzawy i oklasków, gdy waga odmierzonych ziaren przez Adama  Kiełbasińskiego z kl. 8a wskazała dokładnie 3,140 kg. Dzisiaj również rozstrzygnięto konkurs na „Mistrza tabliczki mnożenia”  oraz w godzinach popołudniowych odbył się konkurs układania kostek Happy. Dziękujemy wszystkim za wspaniałą zabawę i zapraszamy na jutrzejszy finał, podczas, którego nastąpi rozdanie nagród we wszystkich konkursach, które towarzyszyły przygotowaniom obchodów Święta liczby Pi. 

Małgorzata Zgoła
Przejdź do strony:
Uczniowie