Przejdź do strony:

Od 10 do 21 maja w holu naszej szkoły będzie dostępna wystawa pt. "Przetrwanie w Sarajewie" wypożyczona specjalnie dla SP5 z Żydowskiego Muzeum Galicja w Krakowie. Przedstawia ona historię oblężonego miasta. Podczas wojny w Bośni (1992-1995) społeczność żydowska Sarajewa nie opowiedziała się po żadnej stronie konfliktu. Uruchomiła za to pomoc humanitarną. Do jej działań dołączyli chorwaccy i serbscy przyjaciele innych wyznań. Nacjonaliści, politycy ze wszystkich tych grup etnicznych przekonywali wtedy, że nie mogą one współistnieć, ale grupa ludzi w oblężonej bośniackiej stolicy nie przyjęła tego do wiadomości. O tej ponadnarodowej współpracy opowiada wystawa fundacji Centropa „Przetrwanie w Sarajewie”. Dowiemy się z niej o współdziałaniu ludności cywilnej podczas wojny w Bośni w latach 1992-1995. Punktem wyjścia do ukazania przeżyć mieszkańców okupowanego Sarajewa, stała się historia organizacji La Benevolencja. Kiedy w 1992 roku wojna ogarnęła miasto, niewielka grupa ludzi zamieniła lokalną synagogę w siedzibę agencji pomocy humanitarnej. Wszyscy pracowali ramię w ramię, dystrybuując jedzenie, lekarstwa oraz przynosząc nadzieję potrzebującym. 
Wystawie towarzyszy film o tym samym tytule: http://www.centropa.org/centropa-cinema/prezivjeti-u-sarajevu-prijateljstvo-za-vrijeme-rata?language=pl

Zachęcamy gorąco uczniów, rodziców i innych członków rodzin do zapoznania się z filmem i obejrzenia ekspozycji! 

Paulina Hącia

W naszej szkole pod koniec kwietnia 2018 roku odbyły się z mojej inicjatywy warsztaty plastyczne. Ich celem było m.in. zapoznanie uczniów z nową techniką plastyczna, jaką jest filcowanie, rozwijanie umiejętności manualnych oraz skupienia uwagi. Na zajęcia przybyła niemała grupa uczniów wraz z mamami, babciami oraz ciociami. Warsztaty rozpoczęłam od przeszkolenia wszystkich uczestników w zakresie posługiwania się specjalistyczną igła. Przypomniałam zasady BHP. Kolejno zaprezentowałam wcześniej przygotowane przykładowe prace, by w ten sposób zainspirować dzieci, młodzież, dorosłych. Podczas warsztatów panowała rodzinna atmosfera. Tak jak mamy pomagały młodszym dzieciom, pomocy udzielało również starsze rodzeństwo. Pomysłów na realizację prac nie brakowało. Wśród nich znalazły się m.in. ananas, serduszko o barwach tęczy, ptaszek, kula kwiatowa, pacynka. Skupieniu uwagi podczas realizacji pracy plastyczne sprzyjała odtwarzana w tle muzyka relaksacyjna. W imieniu swoim i wszystkich uczestników warsztatów dziękuję Radzie Rodziców za pomoc w zakupieniu potrzebnych materiałów.

Dorota Mucha

10.05 uczniowie z klas 6a i 7e wraz z opiekunami: p.Katarzyną Urbaniak, p.Pauliną Hącia i p.Patrykiem Dondajewskim udali się na wycieczkę do Poznania. Celem naszej wyprawy było Stare Miasto – podążyliśmy szlakiem wielkopolskich questów, odkrywając tajemnice królewskiego Poznania. Rozwiązując zadania z kart pracy, zdobywaliśmy kolejne ciekawe informacje dotyczące przeszłości. Po zmaganiach z historią nadszedł czas na wizytę w manufakturze słodyczy. Każdy uczestnik wycieczki samodzielnie stworzył lizaka w „Karmelkowie”. Na koniec naszej wyprawy ponownie wspięliśmy się na Górę Przemysła, aby tam, po zwiedzeniu zamku, wjechać na taras widokowy i podziwiać panoramę Poznania. To był kolejny udany klasowy wyjazd, który dostarczył nam wielu informacji, a także przyczynił się do integracji uczniów. 

6a i 7e

29 kwietnia to Międzynarodowy Dzień Tańca, podczas którego odbył się II Ogólnopolski Turniej Tańca w Kościanie. Uczennica klasy IVc Basia Buciora wraz z koleżankami z formacji tanecznej  już po raz czwarty w tym sezonie zdobyła podwójne złoto: 1 miejsce w kategoriach:  Inne Formy do lat 11 oraz 1 miejsce w kategorii  Taniec Współczesny do lat 11. W marcu Formacja brała udział również w Mistrzostwach Polski WADF, gdzie zdobyły także: I miejsce oraz tytuł Mistrza Polski Contemporary Ballet Showcase Team do lat 11; I miejsce oraz tytuł Mistrza Polski Jazz Dance Large Team do lat 11. Mocno trzymamy kciuki 15-16.06.2018 za Mistrzostwa  Europy WADF 2018! Przed Basią dwa miesiące intensywnych przygotowań, ale dzięki pasji oraz ciężkiej pracy zarówno swojej, jak i trenerów spełnia marzenia. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

SP5
Przejdź do strony:
Uczniowie