W piatek 18.05. klasy 2b i 2e wraz z paniami Agnieszką Predko, Jolantą Bednarczyk i Małgorzatą Wagner udały się do gospodarstwa agroturystycznego w Kluczewie, znanego jako "Chata u kowola". Gdy dotarliśmy na miejsce, poczęstowano nas wodą z sokiem, a potem udaliśmy się do kuźni, gdzie na naszych oczach powstała podkowa, którą otrzymaliśmy na pamiątkę i zawiesimy w naszej sali 109 "na szczęście". Kolejnym poczęstunkiem były przepyszne rogaliki z powidłami i placek z rabarbarem. Na terenie gospodarstwa mogliśmy pobawić się z króliczkami, które chętnie się tuliły, owieczką i kozą, a jeżeli ktoś był chętny - mógł nauczyć się doić krowę, choć większość zrezygnowała z dojenia na rzecz selfie z sympatyczną Mućką. Potem była przejażdżka traktorem z przyczepą i plac zabaw. Na koniec - ognisko i pieczenie kiełbasek, które wygłodniali pochłonęliśmy bardzo szybko. Wycieczka pełna atrakcji zakończyła się - żal było wyjeżdżać od sympatycznego pana Krzysia i jego gospodarstwa, a niektórzy pytali, czy wrócimy tam w przyszłym roku.

Małgorzata Wagner

Uczniowie klas pierwszych aktywnie pracują i uczą się podczas lekcji z edukacji matematycznej. W dniu 17 maja klasa 1a z p.Aleksandrą Sołecką utrwalała dodawanie i odejmowanie do 30. Dzieci doskonale radzą sobie z wykonywaniem ww. działań. Nie mają także problemów z porównywaniem liczb. Ważne, że - jak sami powiedzieli - lubią matematykę i wiedzą, że jest ona potrzebna na co dzień w różnych sytuacjach życiowych. Pani Sołecka w czasie lekcji stosuje zasady oceniania kształcącego (cele w języku ucznia, kryteria, informacja zwrotna dla ucznia i nauczyciela, metodniki, patyczki, celowe podsumowanie). Wykorzystuje także metodę Czas w Kręgu.

Jolanta Walczak

Dwa zespoły naszych trzecioklasistów wzięły udział w konkursie filmowym dla Grupy Wyszehradzkiej organizowanym przez Centropę. Uczniowie z klasy IIIf w składzie: Marianna Cegiołka, Zofia Wrzaskowska, Tomasz Kelm i Marek Ławniczak nagrali film dotyczący historii poznańskich Żydów: https://m.youtube.com/watch?v=PXRO4aJjKws, a uczennice klasy IIIc Julia Pokryszka i Zuzanna Ratajak przygotowały scenkę, w której zaprezentowały przepis na "Uszy Hamana": https://m.youtube.com/watch?v=m9MHGzExPNc&feature=youtu.be
Uczniowie zostali zaproszeni na uroczystą galę, która odbędzie się w Budapeszcie 25 maja. Spotkanie będzie okazją do rozmów z rówieśnikami nie tylko z Polski, ale także z Czech, Słowacji i Węgier. Wtedy też zostaną podane wyniki konkursu. Życzymy powodzenia naszym uczniom!

Paulina Hącia

Wizyta partnerów realizowanego przez naszą szkołę projektu Erasmus + w Turcji miała miejsce w dniach 23-30 kwietnia w szkole Alara Ortaokulu w Bursie. W spotkaniu uczestniczyło pięcioro uczniów uczestniczących w projekcie: Barbara Budzyńska, Alicja Gronek, Julia Pokryszka, Maksymilian Mazurczak i Mikołaj Rajek oraz nauczycielki Magdalena Madajczyk-Głowacka (koordynator projektu) i Agnieszka Predko. Młodzież polska i rumuńska (nasi partnerzy w projekcie) oraz nauczyciele zamieszkali w gościnnych domach gospodarzy spotkania, a organizatorzy przygotowali mnóstwo atrakcji i bogaty program. Znalazły się w nim m. in. zajęcia w szkole, spotkanie i warsztaty z poetą Sebahattin Abi, warsztaty sztuki zdobienia papieru ebru i malowanie ceramiki , pokazy wyrobu jedwabiu i wełnianych kilimów od surowca do końcowego produktu, zwiedzanie rozmaitych lokalnych muzeów ukazujących bogatą kulturę, historię i tradycje. Uczestnicy wymiany zwiedzili najważniejsze obiekty historyczne w Bursie, Izniku oraz Stambule. Odbyło się też spotkanie z prezydentem Bursy, który podkreślił wagę tego rodzaju projektów i wręczył gościom upominki. Turcja urzekła nie tylko orientalną atmosferą, pięknymi pejzażami, bogactwem tradycji, cennymi zabytkami z przeszłości i nowoczesną architekturą czy znakomitą kuchnią, ale też serdecznością i otwartością jej mieszkańców. Była to już ostatnia  z zaplanowanych w projekcie „Découvrir et faire découvrir son pays ou sa région par l'art local et ses artistes” wymiana młodzieży. Od 20 do 26 maja będziemy gościć w szkole uczniów z Reunion, którzy nie mogli pojechać do Turcji i swoją ostatnią mobilność zrealizują w Polsce.
Strona projektu http://artlocalerasmus.blogspot.nl/

Magdalena Madajczyk-Głowacka