Uczniowie G2 poznali ciekawy sposób komunikacji z przyjaciółmi w Europie i na świecie, mianowicie komunikację przy pomocy fal radiowych oraz urządzeń nadawczo-odbiorczych. Odbyło się to podczas spotkania z p. Krzysztofem Brodeckim (Krzysztof SP3WXI), który jest krótkofalowcem-hobbistą od wielu lat i ma spore osiągnięcia w tej dziedzinie. Gość przedstawił informacje na temat fal radiowych, znaków krótkofalarskich oraz zasad prowadzenia łączności. Po teoretycznym wstępie  zaprezentował materiały multimedialne pokazujące różne aspekty ruchu radioamatorskiego, m. in. pracę terenową, pomoc w sytuacjach kryzysowych czy łączność z stacją orbitalną ISS. Okazuje się, że wiedza i umiejętności radioamatorów przydają się także do ratowania życia ludzi – tak było m.in. w czasie „Powodzi tysiąclecia” w 1997 roku. W czasie spotkania z krótkofalarstwem uczniowie obejrzeli film z kontaktu Zespołu Szkół nr 2 w Żurominie z stacją kosmiczną ISS w ramach projektu ARISS. Na zakończenie zostały zaprezentowane łączności z radiostacji zainstalowanych na terenie szkoły. Uczniowie mieli możliwość usłyszeć, zobaczyć, a nawet spróbować swoich sił z mikrofonem w ręce.

Gorąco dziękujemy p. Krzysztofowi za pokazanie swojej oryginalnej pasji!

G2

20 marca to Międzynarodowy Dzień Frankofonii (fr. Journée internationale de la Francophonie) – święto obchodzone corocznie głównie we Francji i krajach francuskojęzycznych upamiętniające powstanie Międzynarodowej Organizacji Frankofonii (OIF) w 1967 roku. Celem obchodów jest uczczenie kultury francuskojęzycznej. W naszym gimnazjum z tej okazji można było zapoznać się z plakatami przygotowanymi przez uczniów kl. 3g prezentującymi wybrane kraje frankofońskie, a na przerwach czas umilały piosenki wykonywane w języku francuskim, a wybrane przez Adriana Mieszałę z kl. 1a. Wszyscy uczniowie uczący się języka francuskiego pisali test sprawdzający znajomość cywilizacji Francji i krajów frankofońskich. Odpowiadali na pytania dotyczące geografii, historii, literatury, sportu, symboli narodowych, życia codziennego. Wśród pierwszoklasistów najlepszy okazał się Adrian Kaczmarek (1a), w klasie drugiej - Bartosz Kasper (2f), a w klasach trzecich - Katarzyna Paciorkowska (3f). Gratuluję!

Na szkolnym blogu FRANKOFIL opublikowane zostały informacje na temat wydarzeń kulturalnych i publikacji związanych z tym świętem języka francuskiego.

Magdalena Madajczyk-Głowacka

W piątkowe popołudnie 15 marca 2013 roku w ramach podsumowania projektu edukacyjnego „Wybieram szkołę i zawód” realizowanego przez p. Anetę Łukomską i p. Ewę Frąckowiak odwiedziliśmy Targi Edukacyjne. To miejsce, w którym publiczne i państwowe, polskie i zagraniczne szkoły oraz inne placówki dydaktyczne prezentują swą ofertę młodym ludziom, ich rodzicom i wszystkim zainteresowanym. Atmosfera tego miejsca, pokazy multimedialne, pokazy umiejętności zawodowych (kucharze, fryzjerzy, kosmetyczki, wizażystki), występy artystyczne i prezentowane eksperymenty naukowe podobały się naszym gimnazjalistom. Młodzież poznała ofertę szkół ponadgimnazjalnych i wyższych. To pierwszy krok do podjęcia decyzji o kontynuowaniu w przyszłości nauki w wybranej placówce. Równolegle z Targami Edukacyjnymi odbywały się Poznańskie Spotkania Targowe – Książka dla Dzieci i Młodzieży, którymi również zainteresowali się uczniowie. Uwaga, uczestnicy wyjazdu nie zapomnieli  o tych, którzy z różnych przyczyn nie mogli uczestniczyć w targach. Przywieźli dla nich ulotki z ofertami edukacyjnymi szkół ponadgimnazjalnych. Można je otrzymać w holu szkoły lub u doradcy zawodowego. Dziękujemy młodym  realizatorom projektu.

Aneta Jankowska-Łukomska