Przejdź do strony:

W związku z zawieszeniem zajęć w szkołach "Kangur Matematyczny" odbędzie się na Platformie Dzwonek.pl. W naszej szkole uczniowie piszą  w trzech kategoriach konkursu: MALUCH - klasy 3 i 4, BENIAMIN- klasy 5 i 6, KADET - klasy 7 i 8. Każdy uczeń zostanie przypisany do odpowiedniej kategorii konkursu. Hasło dostępu zostanie wysłane indywidualnie na maila szkolnego ucznia przez koordynatora konkursu p.Wiesławę Stankiewicz. (Nie będzie generowane nowe w przypadku zagubienia!) Po pierwszym zalogowaniu ucznia prosimy koniecznie w profilu KONTA, uzupełnić imię i nazwisko, co ułatwi później identyfikację wyników. Można logować się zaraz po otrzymaniu kodów dostępu, najlepiej jeszcze przed PRÓBĄ KONKURSU, z której zachęcamy, aby skorzystać w celu uniknięcia podczas konkursu problemów technicznych. W razie trudności prosimy pisać na adres: wieslawa.stankiewicz@sp5-lubon.edu.pl  Terminarz konkursu i instrukcja dla uczestnika konkursu jest w załączniku. 

Instrukcja dla uczestnika konkursu

Ewa Frąckowiak, Wiesława Stankiewicz

Uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do akcji organizowanej przez Hospicjum Palium - #motylwdomu. Przesłane zostały piękne zdjęcia i film. Miały one przypominać działania realizowane w ramach Motylego Wolontariatu. Spośród prac dostarczonych do Hospicjum Palium został wyłoniony zwycięzca - wzruszający film nagrany przez naszą uczennicę - Ulę Zdyb z klasy 7a. 

Serdecznie gratulujemy!
 

Paulina Hącia

Z okazji 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły, Patrona naszej szkoły, przygotowaliśmy nakręcony teledysk "Nie zastąpi Ciebie nikt", w którym udział biorą nasi uczniowie: Adam Reckziegel, Hanna Pietrzkiewicz, Sayen Wigman, Joanna Hawrysiuk, Piotr Szymczak wraz z nauczycielami: Aneta Jankowska-Łukomska, Magdalena Słomińska, Natalia Szymczak, Patryk Dondajewski, Sławomir Wojciak.

Wszystkich zapraszamy do wspólnego śpiewania dla Jana Pawła II.

 

Sławomir Wojciak

Pontyfikat Jana Pawła II był w latach, kiedy mnie nie było jeszcze na świecie, dlatego na to pytanie mogę odpowiedzieć tylko na podstawie przekazu wiadomości o nim przez rodzinę. Jan Paweł II, Karol Wojtyła był pierwszym papieżem Polakiem. Jego pontyfikat wprowadził wiele zmian w Polsce, w Europie i na świecie. Takiego papieża, jakim był Jan Paweł II nie było i pewnie prędko nie będzie. Był dla mnie osobą szczególną, godną naśladowania i przede wszystkim autorytetem. Dla mnie jest wzorem świętości człowieka i kapłana,  jest człowiekiem, z którego każdy Polak jest dumny. Pokazywał wszystkim młodym ludziom właściwą drogę, którą jest Jezus Chrystus. Dzięki niemu wiem, że miłość ma sens, a cierpienie jest lekcją pokory. Umiał przebaczać, a przede wszystkim kochał wszystkich bez względu na to, kim byli.

Mikołaj Biegalski 

 

Św. Jan Paweł II miał wiele pasji. Jedną z nich była jazda na nartach. Narciarstwo Karol Wojtyła uprawiał od młodości i nie przestał uprawiać tego sportu po wyborze na papieża. Najchętniej szusował po polskich stokach, ale też w Alpach. Z tą pasją wiążą się pewne anegdoty. Pierwsza z nich pochodzi z czasów, kiedy w Polsce oprócz kardynała Karola Wojtyły był jeszcze kardynał Stefan Wyszyński. Przyszły papież w jednej z rozmów z włoskimi dziennikarzami powiedział: „ W Polsce 50 procent kardynałów jeździ na nartach.” Kiedy jeden z dziennikarzy zauważył, że Polska ma tylko dwóch kardynałów, Karol Wojtyła z uśmiechem dodał: „ Ma Pan rację, ale z nas dwóch to kardynał Wyszyński nie jeździ na nartach.” Kolejna anegdota związana z narciarstwem dotyczy również czasu, kiedy Karol Wojtyła był kardynałem w Krakowie. Zapytano go wówczas, czy to uchodzi, by kardynał jeździł na nartach. Na tak zadane przyszły papież odpowiedział: „Jedyne co nie uchodzi kardynałowi, to źle jeździć na nartach.” Kiedy Karol Wojtyła został wybrany na papieża, wciąż pozostał wierny swojej pasji. Dopiero w roku 1993 kategorycznie zabroniono Mu jazdy na nartach, kiedy nieszczęśliwie upadł i doznał poważnej kontuzji – zwichnął sobie prawy bark. Miał wtedy 73 lata. Tak jak św. Jana Pawła II, moją pasją jest również jazda na nartach. Każdego roku na ferie zimowe wyjeżdżam z rodzicami i siostrą w góry, gdzie szusujemy po stokach i podziwiamy piękne widoki.

Sayen Wigman

 

Jana Pawła II znam z opowiadań, filmów i książek. Nie żyłam za Jego czasów, ale wiem, ze jest On godny naśladowania. Już jako chłopiec był bardzo odpowiedzialny. Chciałabym tak, jak On umieć kontrolować czas i potrafić odpowiednio dzielić go na naukę i zabawę. Papież potrafił nawiązać kontakt z każdym człowiekiem, bez względu na wiek i pochodzenie. Nigdy nikim nie gardził. A co najważniejsze potrafił przebaczyć swojemu niedoszłemu zabójcy. Chciałabym potrafić szczerze przebaczać tym, którzy mnie w jakiś sposób skrzywdzili. Zawsze znajdował czas na szczerą modlitwę bez względu na to, gdzie i z kim był. Chciałabym go w tym również naśladować i umieć się modlić. Potrafił godzić się z wolą Bożą, z pokorą przyjmował to , co otrzymywał od Boga. Chciałabym tak, jak on umieć przyjmować z pokorą tak radości, jak i smutki jako wolę Bożą.
Cieszę się , że Jan Paweł II – Polak, papież, święty jest patronem mojej szkoły, mogę go poznawać
I brać jako przykład do naśladowania.
Wiktoria Waszak

 

Jan Paweł II był, jest i będzie Wielkim Papieżem oraz Wielkim Człowiekiem. Niezwykle ciepły, mądry, oddany ludziom. Skromny, pełen czułości, wiary i nadziei. Zawsze otwarty na drugiego człowieka. Wzór do naśladowania dla wszystkich pokoleń. Do końca życia będę pamiętała "Naszego Ojca" za to, że przekazał nam tyle wartościowych nauk i mądrości. Jan Paweł II jest dla mnie wielkim Polakiem. Kiedy miał przed sobą zadanie wykonywał je z chęcią. Przez życie szedł z uporem. Był człowiekiem wyjątkowym, uczył kochać, szanować i wybaczać. Każdy był dla niego ważny, każdego traktował tak samo. Miał bardzo dobry kontakt z młodzieżą. Jego słowa pozwalają radzić sobie z problemami, jakie mnie spotykają, mam takie ulubione: „Bóg nie żąda od nas rzeczy, które nas przerastają”.

Czego nauczyłam się od św. Jana Pawła II? Święty Jan Paweł II był wielkim człowiekiem i niewątpliwym wzorem do naśladowania. Jego życie przepełnione było dobrocią serca i miłością do bliźniego. Na zawsze pozostanie w pamięci ludzkości. Czego mogłabym się nauczyć i w czym naśladować Papieża Polaka? Myślę, że ważną kwestią jest tolerancja i otwarcie na innych ludzi, na ich kulturę, religię, tradycje i obyczaje.
Każdy powinien być jak Święty Jan Paweł II. Ludzie powinni być wrażliwi na krzywdę innych, na ich uczucia i co wiążące się z tym- chęć pomocy, taką bezinteresowną, nawet jeśli miałaby to być tylko rozmowa. Wielka miłość do każdego stworzenia i każdego człowieka, a co za tym idzie łatwość i szczerość w przebaczaniu, nawet tych ogromnych błędów. Godnym naśladowania, moim zdaniem, jest też swoiste samozaparcie w dążeniu do celu, odwaga, posiadanie i chęć realizowania marzeń.
Maja Olejnik 

 

                        

 

 

 

Uczniowie SP5
Przejdź do strony:
Uczniowie