Przejdź do strony:

Ferie zimowe to czas zabawy i odpoczynku, zwłaszcza dla najmłodszych, ale również i czas, gdzie nasza uwaga zostaje często rozproszona zimowym szaleństwem. Należy pamiętać o zagrożeniach, jakie wiążą się z tym okresem. Wyjeżdżając na dłużej, pamiętajmy, aby należycie zabezpieczyć swój dom. Przekażmy zaufanej osobie klucze, by mogła doglądać mieszkania i tym samym "maskować" naszą nieobecność. 

Oto kilka praktycznych rad dla najmłodszych, które  pomogą spędzić bezpieczne ferie.                               
1. Zjeżdżając na sankach i nartach, wybieraj miejsca oddalone od jezdni i pamiętaj o obowiązujących przepisach i zasadach bezpieczeństwa na stokach.
2. Nie rzucaj zbyt twardymi śnieżkami. Staraj się nie celować w twarz drugiej osobie, żeby nie uszkodzić komuś oka. Nigdy nie rzucaj śnieżkami w nadjeżdżające samochody, gdyż może się to skończyć groźnym wypadkiem!
3. Na łyżwach trenuj jazdę tylko w wyznaczonych miejscach. Zamarznięte stawy, jeziora czy rzeki, nie są bezpiecznym miejscem do zabawy, gdyż w każdej chwili lód może się załamać!
4. Nie doczepiaj sanek do samochodu, stwarza to zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa!
5. Nie oddalaj się z miejsca zabawy bez wiedzy rodziców lub opiekunów i nie ufaj obcym osobom.
6. W zimowe dni kierowcy mają ograniczoną widoczność i potrzebują dłuższego czasu hamowania, dlatego nie przebiegaj  przez ulicę i w miejscach niedozwolonych oraz pamiętaj o elementach odblaskowych, które poprawią naszą widoczność na drodze.
7. W razie niebezpiecznej sytuacji lub wypadku, pamiętaj o numerach alarmowych: 
NUMER RATUNKOWY - 112

POLICJA ZACHĘCA MŁODZIEŻ I DZIECI, ABY WOLNY CZAS WYKORZYSTAŁY NA PRZYGOTOWANIE PRACY PLASTYCZNEJ W RAMACH KONKURSU „STOK NIE JEST DLA BAŁWANÓW”.

Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji kontynuuje kampanię informacyjno-edukacyjną „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”. Celem przedsięwzięcia jest promowanie odpowiedzialnych postaw przez
dzieci i młodzież w miejscach zimowego wypoczynku, a w szczególności na terenach narciarskich oraz rekreacyjnych. Elementem akcji jest konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży pn. „Stok nie jest dla
bałwanów”. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest nadesłanie do 1 marca 2019 r. pracy plastycznej wykonanej dowolną techniką rysunkową, malarską lub przy użyciu programów komputerowych przez osobę, która
nie ukończyła 16 roku życia. Prace wraz z wypełnioną kartą zgłoszenia podpisaną przez opiekuna prawnego należy kierować pod adres: Komenda Główna Policji - Biuro Prewencji, ul. Puławska 148/150, 02-514 Warszawa. Na autorów najciekawszych prac konkursowych czekają atrakcyjne nagrody. Wszelkie szczegóły konkursu dostępne są na stronie internetowej: http://www.policja.pl/nezpieczenstwo-na-stoku

UDANYCH I BEZPIECZNYCH FERII ZIMOWYCH! 

                     

Komisariat Policji w Luboniu

Uczniowie i rodzice z naszej szkoły przyłączyli się do zbiórki dla dzieci z domu dziecka w Bninie. Inicjatorką akcji była pani Agata Monkiewicz-Obrzut, a koordynatorką pani Aleksandra Sołecka. Paczki zostały zawiezione do Domu Dziecka i są obecnie pod czujnym okiem pluszowego misia ze zdjęcia-mieszkańca domu. Reprezentką szkoły podczas przekazania paczek była Laura z 2a. Dziękujemy wszystkim, którzy przekazali dary dla dzieci. 

Jolanta Walczak

10 stycznia uczniowie klasy 8d pod opieką nauczycielek Magdaleny Madajczyk-Głowackiej i Hanny Grus-Krężelewskiej odwiedzili  Rogalowe Muzeum Poznania mieszczące się w jednej z zabytkowych kamienic Starego Rynku. Pierwsza część muzealnej lekcji dotyczyła głównie gwary poznańskiej, dalej przedstawiono legendę o św. Marcinie i powstaniu tradycyjnych rogali i prezentację multimedialną o historii Poznania. Druga część poświęcona była rogalom. Można było dowiedzieć się, z jakich składników wyrabiane są te słodkie przysmaki, jak nadać im pożądany kształt, ile powinien ważyć rogal, jakie warunki muszą być spełnione, żeby cukiernia otrzymała certyfikat potwierdzający  jakość i zgodność z tradycją. Chętne mele (szczuny tylko szpykali, co sie wyprawio) wałkowały, miesiły ciasto, wykrawały zgrabne trójkąty, nadziewały i formowały rogale.  Nie obyło się bez degustacji, każdy spucnął kawałek! Na koniec uczestnicy pokazu otrzymali czeladnicze certyfikaty, Teraz już znają wszystkie knyfy i mogą sami piec rogale, tej

Magdalena Madajczyk-Głowacka

"Przenikająca Miłość Boga" to tegoroczne hasło, które towarzyszyło nam w dniach od 7 do 9 stycznia 2019 r w czasie naszych rekolekcji szkolnych dla klas 4-8 oraz 3 gimnazjum, które poprowadziła Siostra Bożena Czerniejewska ze Zgromadzenia Urszulanki Serca Jezusa Konającego w Warszawie. W pierwszym dniu mogliśmy poznać wskazówki, jak możemy jeszcze głębiej przeżywać Eucharystię – Mszę Świętą. Co robić, aby to spotkanie z Bogiem nie było dla nas kolejnym nudnym spełnieniem obowiązku. Kolejnym etapem było dzielenie się dobrym słowem do każdej i każdego z nas za pomocą „Poczty dobrych słów”, nad którymi pracowaliśmy w naszych klasach. Był to również czas do wspólnych rozmów. W trzeciej części siostra Bożena podzieliła się z nami tym, czym zajmowała się w zgromadzeniu przez wiele lat, czyli praca z młodymi ludźmi, których drogi życiowe w którymś momencie się skomplikowały i zaprowadziły do ośrodków wychowawczych lub karnych. Wiele wspomnień było także z osobą św. Jana Pawła II. To właśnie ostatnie dni przed wyjazdem na konklawe do Watykanu na początku października 1978 roku kard. Karol Wojtyła spędził w Domu Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego na warszawskim Powiślu przy ulicy Wiślanej, a siostra Bożena była jedną z ostatnich najmłodszych sióstr, z którą kard. Wojtyła się pożegnał, bo - jak usłyszeliśmy - kolejne spotkanie z nim było już po wyborze go na papieża. Dzień drugi to dzień oparty na poznaniu sakramentu pojednania się Bogiem – spowiedź święta. W czasie adoracji i bliskości Boga wielu z nas skorzystało z tego pięknego sakramentu, jakim jest pojednanie z Bogiem. Ostatnim dniem podsumowującym nasze rekolekcje była Eucharystia – Msza święta ze słowem siostry Bożeny na temat cudów eucharystycznych na świecie i w Polsce a także każdorazowo kiedy w niej bierzemy udział na naszych oczach. Przesłanie pozostawione dla nas młodych: Niedziela to dzień cudów. I ty możesz w ten dzień doświadczyć Cudu! Wstań z wygodnej kanap i zajmij miejsce w kościele, aby nie było puste i czekało na ciebie. Przyjmij cud do serca! Przyjmij Jezusa.

Sławomir Wojciak
Przejdź do strony:
Uczniowie