W dniu 21.09.2012 uczniowie klas III- cich, biorący udział w cotygodniowych zajęciach "Wybieram Mat - Fiz" wybrali się wraz z panią Ewą Rubisz na Uniwersytet Poznański na Wydział Fizyki. Odbywały się tam pokazy doświadczeń fizycznych w ramach Ogólnopolskiego Festiwalu "Nauki Przyrodnicze na Scenie 5".

Zobaczyliśmy m.in. jak robi się sorbet z soku i ciekłego azotu, poznaliśmy historię i działanie silników. Chłopcy z zespołu Electric Light Guitar przedstawili instrumenty, które działały na fotokomórkę. Wielkim zaskoczeniem okazał się występ uczniów ze szkoły podstawowej, którzy zaprezentowali grę na kieliszkach oraz inne zaskakujące doświadczenia.

Joanna Celler (uczestniczka wycieczki)

Wrzesień to miesiąc, w którym rozpoczęła się II wojna światowa. Dlatego właśnie teraz uczniowie klas: III b, III d, III h i Ic przygotowali program poświęcony agresji niemieckiej i rosyjskiej na Polskę. Zaprezentowali go koleżankom oraz kolegom w czwartek, 20 września.

Niezwykłe wrażenie zrobił na gimnazjalistach głośny, przenikliwy dźwięk syreny alarmowej - taki sam, jaki wielokrotnie towarzyszył Polakom podczas wojny. Po tym sygnale-symbolu usłyszeliśmy fragmenty przemówień z roku 1939, urywki wierszy i piosenkę "Dnia pierwszego września" (z filmu "Zakazane piosenki").

Niezwykłych przeżyć dostarczył wszystkim wspaniały występ zespołu wokalnego stworzonego przez uczennice z klasy I c. Program powstał pod kierunkiem pana Michała Szwackiego. Nauczycielowi, uczennicom i uczniom, którzy wystąpili w programie, dziękujemy za tę niezwykłą lekcję historii.

J.W.

20 września na boisku przy ul. Rzecznej oraz przyległych do niego wałach nadwarciańskich odbyły się Mistrzostwa Lubonia w sztafetowych biegach przełajowych. Zawody, jak co roku, zorganizował Szkolny Związek Sportowy Miasta Luboń.

W tegorocznej edycji Gimnazjum nr 2 zgłosiło dziesięcioosobowe sztafety dziewcząt i chłopców. Sprzyjała nam pogoda, dopisywały humory (szczególnie po wyścigu). Dzięki zdolnościom naszych uczniów, mobilizacji opiekunów oraz doskonałemu przygotowaniu techniczno - taktycznemu obydwie sztafety odniosły sukces, pokonując ekipy z lubońskiego Gimnazjum nr 1. Dziewczęta wręcz rozgromiły swoje rywalki, uzyskując półtorej minuty przewagi na mecie.Drużynę dziewcząt przygotowały panie: Hanna Grus-Krężelewska i Jolanta Bednarczyk, a drużynę chłopców - panowie Michał Garstkiewicz i Marcin Zabłocki.

Wszystkim młodym Sportowcom oraz ich nauczycielom gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

Hanna Grus-Krężelewska

16 września br. nad Jeziorem Maltańskim w Poznaniu odbyła się trzecia edycja "Biegu z Klasą", który zorganizowało Stowarzyszenie Kultury Fizycznej PARTNER. Honorowy patronat nad imprezą objął Prezydent Miasta Poznania Ryszard Grobelny.

"Bieg z Klasą" to projekt powstały z myślą o dzieciach, młodzieży i dorosłych. Startować w nim mogły całe rodziny a także reprezentacje szkół. Ideą przyświecającą organizatorom było spopularyzowanie biegania jako najprostszej formy ruchu wśród młodzieży i dorosłych, a także zachęcenie uczniów szkół i całych rodzin do aktywnego spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Tegoroczna impreza zgromadziła sześciuset zawodników. Reprezentacja naszego gimnazjum startowała w biegu po raz drugi i liczyła ponad pięćdziesięcioro biegaczy.

Zofia Stolaś wraz z obecnymi nauczycielami