10 maja uczniowie realizujący projekt „Włącz się. Młodzi i media” zwiedzili wystawę  World Press Photo . W salach Centrum Kultury Zamek w Poznaniu pokazano najlepsze, zdaniem konkursowego jury, zdjęcia prasowe w dziewięciu kategoriach, nagrodzone w ostatniej edycji. W tym roku w prestiżowym konkursie udział brało 5666 autorów  124 narodowości. Nagrody trafiły do 54 fotografów z 33 krajów, w tym dwóch Polek. Piękne  i poruszające zdjęcia to m.in. portrety, sceny z życia codziennego, fotografie przyrody, wydarzeń sportowych czy fotoreporterskie zapisy scen z terenów objętych działaniami wojennymi  i przedstawiających aktualne wydarzenia na świecie. Nie pozostawiły nas one obojętnymi, pobudziły do refleksji i pokazały, czym jest fotografia prasowa. Jak uczniowie odebrali wystawę? Dowiemy się z opublikowanych wkrótce na  blogach programu  recenzji i sprawozdań…

Magdalena Madajczyk-Głowacka

8 maja uczniowie klasy 1F naszego gimnazjum, pod opieką wychowawcy, uczestniczyli w wycieczce zawodoznawczej do zakładu NOVOL w Komornikach. Celem wycieczki było: rozbudzenie ciekawości w zakresie organizacji pracy i zasad funkcjonowania zakładu zajmującego się produkcją rozwiązań dla lakiernictwa. Wycieczka została podzielona na dwa etapy. Pierwszy, dotyczył prelekcji i pokazu na temat historii zakładu i jego podstawowych informacji z zakresu specyfiki produkcji, zatrudnienia i współpracy z innymi firmami o podobnej działalności. Dowiedzieliśmy się między innymi, w jaki sposób następował rozwój firmy. Wszyscy byli żywo zainteresowani przekazywanymi informacjami. W drugiej części wycieczki zwiedzaliśmy laboratoria badawcze, w których przeprowadzane są próby na materiałach produkowanych w firmie. Mogliśmy osobiście przekonać się, w jaki sposób dobiera się kolor nawierzchniowej farby renowacyjnej, w jaki sposób przebiega proces renowacji powierzchni przeznaczonych do renowacji. Zapoznaliśmy się z charakterem produkcji w zakładzie NOVOL. Zobaczyliśmy jedną z trzech, najnowocześniejszych w Polsce, spalarni wyziewów chemicznych powstających podczas procesów produkcyjnych w firmie. Dzięki niej emisja zanieczyszczeń do atmosfery jest dziesięciokrotnie mniejsza niż dopuszczalne normy unijne. Teraz wiemy, że działalność produkcyjna związana z wytwarzaniem związków chemicznych może odbywać się w pobliżu Wielkopolskiego Parku Narodowego, bez negatywnego wpływu na środowisko.

Firma NOVOL pochwaliła się naszą wizytą na facebooku!! smiley

G.A

W dniu 6 maja uczniowie klas 1c, 2a, 2d oraz 3e wybrali się na trzydniową wycieczkę do położonej nad Morzem Bałtyckim Pogorzelicy. Wyjazd miał charakter wypoczynkowo-rekreacyjny. Uczestnicy skorzystali z wielu atrakcji, m. in. parku linowego, basenu oraz SPA.  We wtorkowe popołudnie mogli podziwiać piękny krajobraz widoczny z latarni morskiej w Niechorzu. Wieczorami wszyscy gromadzili się przy ognisku, zajadając się pysznymi kiełbaskami lub bawiąc się na dyskotece. Oczywiście, nie zabrakło spacerów wzdłuż morskiego wybrzeża, a odważniejsi mogli zażyć orzeźwiającej kąpieli w  zimnym jeszcze Bałtyku. W wolnym czasie chętnie korzystaliśmy z boisk sportowych oraz niekrytego basenu dostępnych na terenie ośrodka. Wspólnie spędzony czas pozwolił nam odpocząć od szkolnych obowiązków i przeżyć miłe chwile w towarzystwie rówieśników. Za pozytywne wrażenia dziękujemy naszym opiekunom, paniom: Romanie Kłos, Aleksandrze Korońskiej, Roksanie Różańskiej-Boruń, Zofii Stolaś, Annie Wodzyńskiej-Skotarczak oraz kierownikowi wyjazdu panu Marcinowi Zabłockiemu.

Iga Skrzypczak, Joanna Spychała

6 maja 2013 roku gościliśmy w gimnazjum przedstawicieli Zespołu Szkół Samochodowych  z Poznania. Podczas spotkania zostaliśmy zapoznani z historią szkoły, jej tradycjami oraz regulaminem naboru do tej szkoły ponadgimnazjalnej- co jest dla nas szczególnie istotne w czasie dokonywania wyborów  edukacyjno – zawodowych. Tzw. "Samochodówka" oferuje bogate możliwości zarówno edukacyjne jak i pozalekcyjne. Obecnie w technikum i szkole zawodowej można uczyć się w zawodach: technik pojazdów samochodowych, mechanik pojazdów samochodowych, elektromechanik pojazdów samochodowych oraz lakiernik. Dziękujemy nauczycielom i uczennicy Zespołu Szkół Samochodowych za przybliżenie nam oferty edukacyjnej szkoły oraz quiz, podczas którego otrzymaliśmy ciekawe nagrody, a p. Anecie Jankowskiej-Łukomskiej za zorganizowanie spotkania.

Dominik Bomski, uczestnik spotkania