W dniach 15 - 17 maja br. klasy IIb i IIe brały udział w wycieczce na Mazury pod opieką p. Katarzyny Urbaniak, p. Pauliny Hąci, p. Katarzyny Wilińskiej-Jóźwiak i p. Magdaleny Szmyt.

I dzień
Wyjechaliśmy z Lubonia rankiem w środę około godziny szóstej. Po wyczerpującej podróży dojechaliśmy do wsi Grunwald na Mazurach, gdzie 15 lipca 1410r. miała miejsce słynna bitwa z  Zakonem Krzyżackim. Tam zwiedziliśmy pole bitwy oraz Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. Dowiedzieliśmy się, jak prawdopodobnie przebiegała bitwa, wojska, jakich narodowości brały w niej udział. Było to uzupełnieniem wiadomości z tegorocznych lekcji historii. Zobaczyliśmy także interesujący film o słynnym obrazie Jana Matejki "Bitwa pod Grunwaldem" oraz symbolach i postaciach na nim namalowanych. Mieliśmy okazję podziwiać przepiękny gobelin, który jest wierną kopią obrazu Matejki. Później przejechaliśmy do skansenu w Olsztynku. Tam dowiedzieliśmy się, jak wyglądały w czasach zaborów domy mieszkańców Warmii i Mazur, czym się zajmowali i jak się ubierali. Zajrzeliśmy także do wiejskiego kościółka i młyna, który był niezbędny mieszkańcom wsi do wyrobu mąki. Pokazano nam również, jak wyglądała w tym czasie klasa szkolna. Dopiero około godziny 19 dojechaliśmy do pensjonatu, w którym mieszkaliśmy przez dwa najbliższe dni. Przebywaliśmy w pięknej okolicy, pensjonat był otoczony lasem, a jezioro leżało w pobliżu, więc mogliśmy spacerować, podziwiając krajobraz. Korzystaliśmy także z boisk do siatkówki i piłki nożnej.

II dzień 
Dzień rozpoczęliśmy od zwiedzania Wilczego Szańca - głównej kwatery Adolfa Hitlera z czasów II Wojny Światowej. Tam też miał miejsce słynny zamach na Hitlera. Podziwiając niesamowity system ochronny, wiele osób brało czynny udział w rozmowie z przewodnikiem. Dzięki dociekliwym pytaniom dowiedzieliśmy się zaskakujących rzeczy na temat Wilczego Szańca i samego Adofa Hitlera. Kolejnym etapem naszej wycieczki był kościół w Świętej Lipce, który jest przykładem budynku w stylu barokowym.Wewnątrz wysłuchaliśmy koncertu na jednych z najsłynniejszych organów w Polsce. Później przejechaliśmy do Mikołajek, skąd popłynęliśmy w dwugodzinny rejs do miejscowości Ruciane-Nida. Po drodze mogliśmy podziwiać przepiękne mazurskie jeziora i ptactwo, które tutaj żyje.

III dzień
Ostatniego dnia podróży zwiedziliśmy miasto Olsztyn związane ze znanym polskim astronomem Mikołajem Kopernikiem. Obejrzeliśmy przepiękny zamek z XIV wieku i stare miasto. Zawitaliśmy także do tamtejszego planetarium. Ostatnim, przed dojazdem do Lubonia, etapem podróży było Sanktuarium Maryjne w Gietrzwałdzie. Tam w 1877r. doszło do wielu objawień Matki Boskiej dwóm miejscowym dziewczynkom. Do kościoła przyjeżdża obecnie wielu turystów, aby się pomodlić i poznać historię bazyliki. Z Gietrzwałdu wyruszyliśmy z powrotem do Lubonia. Byliśmy zmęczeni, ale pełni wspomnień. Na pewno nie zapoimnimy zabytków i niesamowitych chwil spędzonych z przyjaciółmi. smiley

Weronika Wąsiewicz i Ola Rubisz kl. 2b

We wtorek 14 maja gościliśmy w naszej klasie Tadeusza Badowskiego - artystę grafika, konserwatora zabytków, podróżnika, globtrotera i zapalonego miłośnika dwóch kółek. Ten nietuzinkowy człowiek jest moim dziadkiem. Praca konserwatora zabytków ułatwia mu podróże po wielu krajach i kontynentach: Europie, Azji, Ameryce Północnej, Afryce. Sam o sobie mówi: „Codzienność i zwyczajność mnie nużą, a interesują ludzie i miejsca niebanalne”. Od sześciu lat jeździ z Misją Archeologiczną do Sudanu, aby badać dawne kultury i zwyczaje. Prowadzi tam prace konserwatorskie w obiektach sakralnych. Te wyjazdy łączy ze zwiedzaniem. Ze swoich wypraw przywozi wiele unikatowych pamiątek – od oryginalnych instrumentów muzycznych i zdjęć, po biżuterię i etniczne stroje. Właśnie te przedmioty przyniósł do naszej klasy. Można je było dotykać i oglądać z bliska. Mój dziadek pokazał nam zdjęcia ze swoich wypraw, ubarwiając je opowieściami. Podczas spotkania założyliśmy na głowy chusty i tańczyliśmy w rytm sudańskiej muzyki. Na koniec malowaliśmy pastelami afrykańskie naczynia, zgodnie z tamtejszą sztuką. Bardzo dziękujemy za tę niezwykłą lekcję!

Witek Bilski

10 maja 2013 r. uczniowie klasy III g: Bartosz Bilengrek, Bruno Laskowski, Bartłomiej Miszczuk wzięli udział w Grze Miejskiej „Inwazja ekonomistów na Grunwald” zorganizowanej przez Zespół Szkół Ekonomicznych im. St. Staszica w Poznaniu. Grę poprzedziło szkolenie z zakresu ekonomii, w którym udział wzięła klasa III g, przeprowadzone przez Panią Jolantę Komornicza – nauczycielkę przedmiotów zawodowych w ZSE. Uczniowie musieli zmierzyć się z zagadnieniami z zakresu bankowości, prawa handlowego i ubezpieczeń społecznych. W grze uczestniczyło 10 drużyn gimnazjalistów z poznańskich szkół. Uczniowie przemieszczali się po dzielnicy Grunwald. Wskazówkami do znalezienia kolejnych stacji, na których czekały zadania z zakresu wiedzy ekonomicznej i prawnej, były opisy ulic i miejsc na podstawie „Zemsty” A. Fredry. W klasyfikacji liczyła się nie tylko liczba punktów zdobytych za rozwiązanie wszelakich zadań, za które uczniowie otrzymywali „ekonomiki” (specjalną walutę), ale również czas wykonania i przybycia na metę, która mieściła się w Zespole Szkół Ekonomicznych przy ulicy Marszałkowskiej w Poznaniu. Rywalizacja była zacięta, a emocje ogromne, ponieważ drużyny biegiem przemieszczały się do kolejnych stacji tej nowoczesnej formy podchodów. Udana zabawa, a przede wszystkim zdobyta wiedza ekonomiczna na pewno zaprocentuje na lekcjach WOS-u.

Romana Kłos

14 maja 2013 roku w ramach zajęć zawodoznawczych odwiedzili nas przedstawiciele Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej z Poznania. Pan Wojciech Wiatr w swoim wystąpieniu zachęcił nas do kształcenia zawodowego, prezentując interesujący tematyczny film. Celem nauki w rzemiośle jest uzyskanie przez młodocianego umiejętności praktycznych i wiedzy teoretycznej, niezbędnych do odpowiedzialnego wykonywania zawodu zarówno w charakterze pracownika, jak też w ramach samodzielnej działalności gospodarczej. Nauka zawodu trwa 36 miesięcy z uwzględnieniem możliwości przedłużenia lub skrócenia okresu nauki. Dziękujemy przedstawicielom Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej za wnikliwe przedstawienie nam  swojej oferty edukacyjnej.

Piotr Juchacz
Uczniowie