W dniach 13 - 19 maja 2013 ośmioro uczniów naszej szkoły wraz z nauczycielkami: Magdaleną Madajczyk-Głowacką i Agatą Budzyńską  przebywało we Francji w ramach wielostronnego projektu partnerskiego Comenius 2011-13 „Il faut cultiver l’Europe, notre jardin”, finansowanego ze środków unijnego programu. Była to już ostatnia wizyta partnerska, tym razem w Gimnazjum Jacques’a Preverta  w Herbignac.Za nami spotkania w Hiszpanii, Polsce i Włoszech. Podobnie jak to miało miejsce podczas minionych wyjazdów, młodzież  mieszkała w domach partnerów, mając okazję do rozmów, obserwacji  życia codziennego, spotkań i zabawy. W ciągu tych kilku dni realizowaliśmy plan wizyty przygotowany przez gospodarzy: wycieczki przyrodnicze i krajoznawcze, podczas których poznawaliśmy typy nadmorskiego krajobrazu, parki regionalne, problemy środowiska, działalność człowieka na danym terenie, stąpaliśmy śladami postaci z legend arturiańskich w magicznym lesie Brocéliande  i zamku Comper, podejmowaliśmy zadania ściśle związane z projektem (np. nagranie dźwiękowe wspólnie napisanego opowiadania, przygotowanie wirtualnego zielnika itp.), braliśmy udział w szkolnych lekcjach. Nie zabrakło też rozrywki i zabawy - kilkugodzinny pobyt w parku  linowym czy wspólne tańce i śpiewy to niektóre z atrakcji pobytu w Herbignac. Na pamiątkę spotkania przed szkolnym budynkiem zasadziliśmy drzewo - wspaniały okaz dębu szypułkowego i wraz z wypuszczonymi w górę balonami wysłaliśmy przesłanie naszego projektu, którego tytuł w tłumaczeniu brzmi: „Trzeba pielęgnować Europę, nasz ogród”. Żywimy nadzieję, że młode pokolenie będzie zdawało sobie sprawę, jak ważne jest zachowanie naszego wspólnego dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego. Do Polski wróciliśmy, jak zwykle, pełni wrażeń, emocji, bogatsi o nowe doświadczenia i przyjaźnie. Zamierzamy kontynuować współpracę z poznanymi podczas realizacji projektu partnerami i pielęgnować przyjacielskie kontakty. Wszelkie działania przez nas podejmowane i relacje ze spotkań w poszczególnych krajach można śledzić na blogu prowadzonym przez polskiego koordynatora http://ilfautcultiverleuropenotrejardin.blogspot.com/.  Polecam!

Magdalena Madajczyk-Głowacka - koordynator projektu Comenius

Uczniowie naszej szkoły kolejny rok z rzędu uczestniczyli w ogólnopolskiej Nocy Muzeów. Zbiórka odbyła się pod Muzeum Narodowym w Poznaniu. Mieliśmy tam okazję obejrzeć m.in. Galerię Malarstwa i Rzeźby. Odwiedziliśmy również Muzeum Instrumentów Muzycznych i mieliśmy okazję widzieć oryginalny klawesyn, na którym grywał sam Amadeusz Mozart. Kolejne w planie było Muzeum Archeologiczne oraz Wielkopolskie Muzeum Wojskowe. Pogoda dopisała, więc uczniowie z przyjemnością spacerowali po Starym Rynku i zaglądali w urokliwe miejsca, komentując zabytki. Wycieczkę zorganizowały: p. Dorota i p. Ilona Walkowiak.

Ilona Walkowiak

Trwają przygotowania do naszego festynu. W klasach uczniowie z wychowawcami planują, jak jeszcze urozmaicić ofertę dla gości. Nadal rodzą się ciekawe pomysły! Rodzice także zgłaszają inicjatywy - bardzo za to dziękujemy. Dzisiaj odbyło się oficjalne losowanie miejsc stoisk poszczególnych klas.

G2

Uczniowie klasy I e i dziewczęta z  klasy III h wraz z panią Justyną Szczodrak i Zofią Stolaś uczestniczyli w wykładzie na Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Wykład przeprowadził dr Zbigniew Kasprzak, starszy wykładowca Zakładu Higieny i Żywienia. Tematem prelekcji był nasz sposób odżywiania się, błędy żywieniowe i  wiele ciekawostek związanych z przetworami. Dowiedzieliśmy się, że witaminy wynaleziono na początku XIX w. Okazało się również, że wbrew naszym przypuszczeniom najbardziej kalorycznym owocem nie jest banan, tylko awokado. Chciałabym zachęcić młodzież do zwrócenia uwagi na to, co jemy, ponieważ teraz już pracujemy na to, by za kilkadziesiąt lat nasze organizmy funkcjonowały prawidłowo.

Zofia Stolaś