W sobotę 24 listopada 2012 roku czworo uczniów z naszej szkoły uczestniczyło w konkursie "Jezdym poznańsko pyra" organizowanym przez Zespół Szkół w Tulcach. Budynek zachwycił nas swoim wnętrzem przystrojonym w plakaty z różnymi frazeologizmami z gwary poznańskiej.

Nasz tercet z klasy 3d w składzie: Marta Kruszyńska, Kinga Kaczmarek oraz Dagmara Czajka zaprezentowały scenkę pt. "Nowo kiecka". Dziewczyny przygotowały także wspaniałe stroje adekwatne do prezentowanego utworu. Zaś Grzegorz Kaczmarek z klasy 3h wystąpił z własną interpretacją tekstu o "ryncie".

W czasie przerwy, podczas której jury obradowało nad werdyktem, czekał na nas poczęstunek, czyli nasza poznańska "szneka z glancem" i "chlyb ze smolcem i ogórkiem". Dla każdego była również przewidziana nagroda książkowa.

Po ogłoszeniu wyników radości było niemało, ponieważ z tak dużej liczby uczestników wykazujących się ogromnym talentem nasze trzy dziewczyny otrzymały wyróżnienie, za które dodatkowo dostały książki o Poznaniu.

W przyszłym roku na pewno spróbujemy swoich sił ponownie.

Marta Kruszyńska

Ignorantia iuris nocet - nieznajomość prawa szkodzi

Uczniowie klas drugich i trzecich muszą dokonać niebawem niezwykle ważnego wyboru - zdecydować o dalszym kształceniu i przyszłym zawodzie. Na lekcjach wychowawczych rozmawialiśmy o pracy sędziego. Zdecydowałam, że połączymy poznanie jego pracy z uświadomieniem sobie, jak ważnym filarem demokracji jest niezależna władza sądownicza. Dlatego 23 listopada 2012 roku pod opieką p. Łukomskiej, p. Szymankiewicz i p. Skórskiej pojechaliśmy do Sądu Rejonowego w Poznaniu.

Agata Stando i Zosia Tomaszewska, klasa IIc

W czwartek, 22 listopada 2012 r. o godz. 18:00, w naszym gimnazjum odbyła się debata w sprawie kandydowania do MRM Luboń. Gościliśmy czterech obecnych radnych (Kajetana Kaczmarka, Monikę Szwedziak, Magdalenę Jendras i Patryka Durę) oraz opiekunów Rady - p. Elżbietę Zapłatę -Szwedziak oraz p. Jakuba Bielawskiego.

Spotkanie przeprowadzili Zuzanna Klemke i Jakub Jeliński. Przedstawiono nam krótką prezentację, ukazującą przedsięwzięcia radnych i opisującą działania MRM. Nasi starsi koledzy opowiedzieli także o sobie i o byciu radnym, zachęcali do włączenia się w prace Rady. Później rozdano nam załączniki, które będą potrzebne do zgłoszenia swojej kandydatury. Należy je oddać do Urzędu Miasta do dnia 4 grudnia 2012.

Kornelia Głowacka, IE