W sobotę 27 października w ramach zajęć artystycznych: modelarstwa i rękodzielnictwa odbyła się wycieczka na Targi Poznańskie. Głównym celem była wystawa HOBBY 2012 - Salon modelarstwa i gier towarzyskich.

W pawilonach mogliśmy podziwiać m.in.: najnowsze modele kolejowe, lotnicze, morskie, gry towarzyskie, samochody zdalnie sterowane, figurki, akcesoria modelarskie, historyczne żaglowce, figurki-repliki z różnych gier komputerowych, zdalnie sterowane zabawki. Mogliśmy także zwiedzić wystawę akwarystyki i terrarystyki.

K.Paradowska

Sobotnie spotkanie z poezją

Ponad trzystu młodych recytatorów przybyłych z najodleglejszych miast Wielkopolski, wielogodzinne przesłuchania prowadzone przez członków pięciu komisji, kumulacja wrażeń artystycznych, sprawna organizacja imprezy, przyjazna atmosfera i liczne pozytywne komentarze uczestników uroczystości - za nami zakończony sukcesem II etap I Wielkopolskiego Konkursu Poezji Religijnej pod hasłem "Na moich ustach zawsze Jego chwała", który odbył się 27 października w gmachu Gimnazjum nr 2. Pomysłodawcą tego niezwykłego przedsięwzięcia był pan Krzysztof Matusiak, właściciel Wydawnictwa Król Maciuś I, a realizatorami uroczystości dyrekcja naszej szkoły.

Patronat honorowy nad imprezą objęli Ksiądz Arcybiskup Stanisław Gądecki - Metropolita Poznański, Marszałek Województwa Wielkopolskiego pan Marek Woźniak, Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego oraz Kuratorium Oświaty w Poznaniu.

Anna Wodzyńska-Skotarczak

W naszej Szkole od kilku tygodni odbywały się gorące przygotowania do udziału Szkolnego Zespołu Muzycznego PIANO - FORTE w niecodziennym Koncercie. Młodzież na pozalekcyjnych zajęciach muzycznych wraz ze swoim dyrygentem Panią Dorotą Muchą poznawała utwory muzyczne, którymi były znane melodie filmowe Johna Williama, jak Double Trauble, Dry Your Tears, Afrika, Suita z Harry'ego.

Projekt przewidywał współpracę kilku chórów młodzieżowych i orkiestry studentów Poznańskiej Akademii Muzycznej w Poznaniu pod dyrekcją Adam Domurata. Pomysłodawcą projektu jest studentka - Patrycja Kubiak. Próby wszystkich zespołów odbywały się na terenie Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu.

II Koncert Charytatywny DRY YOUR TEARS CoOperate Orchestra dla SANCTUARY FOR KIDS odbył się 26 października 2012r. w Poznaniu - Aula Nowa. Jego głównym celem była zbiórka środków finansowych na podstawowej potrzeby dla dzieci z Afryki. Miłym zaskoczeniem dla organizatorów było przybycie na Koncert dużej ilości publiczności. Niestety, wiele osób musiało zrezygnować z wysłuchania swoich ulubionych melodii filmowych, gdyż nie wpuszczono ich na widownię ze względów bezpieczeństwa.

Dorota Mucha

Włączając się w akcję Zapal Znicz Pamięci, uczniowie Gimnazjum nr 2 w Luboniu zapalili dzisiaj znicz upamiętniający tych, którzy na cmentarzu i w Obozie Żabikowskim złożyli najwyższą ofiarę własnego życia.

Dzień wcześniej uporządkowane zostało otoczenie mogiły. Nasi gimnazjaliści przygotowują to miejsce do nadchodzących obchodów Dnia Wszystkich świętych. Przez cały rok o grób dbają klasy pierwsze, co należy już do szkolnej tradycji.

Niemiecki obóz karno-śledczy w Żabikowie koło Poznania (obecnie teren Lubonia) został założony w kwietniu 1943 r. Do wiosny 1944 r. funkcjonował równolegle z obozem w Forcie VII w Poznaniu, którego był kontynuacją. W chwili likwidacji obozu, 27 kwietnia 1944 r., przybyła ostatnia 33-osobowa grupa więźniów z okolic Makowa Mazowieckiego, których eskortujący esesmani rozstrzelali na cmentarzu w Żabikowie. Był to ostatni mord dokonany przez Niemców na więźniach. Dnia 26 stycznia 1945 r. po południu wkroczyły do Żabikowa wojska radzieckie II Frontu Białoruskiego, zajmując Luboń i okolice.

Więcej o akcji na stronie http://www.radiomerkury.pl/informacje/pozostale/zapal-znicz-pamieci-pamietaj.html