17 czerwca klasy IE i ID pojechały na wycieczkę do siedziby Wielkopolskiego Parku Narodowego w Puszczykowie. Po godzinie ósmej wyjechaliśmy sprzed szkoły. Najpierw obejrzeliśmy krótką prezentację na temat parków narodowych, po czym ruszyliśmy w teren. Poszliśmy nad Jezioro Góreckie, przy czym pani, która nas oprowadzała, opowiedziała nam kilka ciekawych historii. Potem zwiedzaliśmy muzeum i rozwiązywaliśmy karty pracy. Najciekawsza atrakcja czekała na sam koniec - przyjechali do nas ornitolodzy z ptakami łowieckimi - puchaczem i sokołem. Mogliśmy je głaskać, brać na ręce itp. Około godziny 14 wróciliśmy do domu.

Kornelia Głowacka

W ramach uczestnictwa naszego gimnazjum w programie „Szkoła z klasą 2.0” uczniowie realizują różnego rodzaju projekty. Jednym z nich był projekt „Luboń, jego mieszkańcy i ich pasje”, zrealizowany przez grupę uczniów z klasy 1a  w jako zadanie dodatkowe na lekcjach języka polskiego. Efekty swoich działań uczniowie opublikowali na blogu internetowym, co stanowi jednocześnie formę prezentacji publicznej projektu. Zapraszam zatem do zapoznania się z pracą uczniów na stronie

Magdalena Madajczyk-Głowacka

Projekt „Włącz się. Młodzi i media” realizowany był jako projekt edukacyjny obowiązkowy w klasie II gimnazjum. Brali w nim udział chętni uczniowie, którzy pod kierunkiem nauczyciela- opiekuna projektu regularnie spotykali się i omawiali wybrane tematy dotyczące edukacji medialnej. Korzystaliśmy z różnych materiałów, scenariuszy zajęć zamieszczonych w Internecie w  różnych serwisach edukacyjnych oraz przygotowanych przez nauczyciela. Uczniowie realizowali zadania przydzielone przez opiekuna projektu, np. analizę reklam, stworzenie własnej reklamy czy napisanie relacji lub sprawozdania z wystawy. W ramach projektu uczniowie zwiedzili wystawę World Press Photo, uczestniczyli w spotkaniu z ekspertem w dziedzinie praw  autorskich i bezpieczeństwa w sieci oraz w warsztatach MediaLog w Warszawie. Opracowaliśmy też projekt kampanii medialnej „To tylko chwila, sprzątaj po pupilach” http://popupilach.blogspot.com/, niestety, zabrakło nam czasu na realizację projektu, zamierzamy podjąć ten temat w przyszłości. Uczniowie klasy drugiej są obciążeni różnymi zadaniami szkolnymi i pozaszkolnymi, co utrudnia wykonanie wielu zadań w krótkim czasie. Każdy z uczniów założył blog internetowy, miał swobodę w jego tworzeniu.(http://blogiceo.nq.pl/medialnaedukacja/blog-uczniowski/)

Nauczyciel prowadził blog, który dokumentuje przebieg spotkań i poruszane tematy, a także stanowi wirtualną teczkę, w której gromadzone są linki do ciekawych stron poświęconych edukacji medialnej http://blogiceo.nq.pl/medialnaedukacja/  Link do tego bloga znajduje się na naszej szkolnej witrynie, co stanowi jednocześnie formę promocji projektu i jego prezentację publiczną. Podczas realizacji projektu cenne były dyskusje, rozmowy, w czasie których narodziło się wiele pomysłów. Ważne też były relacje interpersonalne. Uczniowie mogli nauczyć się kilku nowych rzeczy, a nauczyciel wziął udział w internetowym kursie dot. edukacji medialnej. Dla wszystkich było to wzbogacające przeżycie.

Dziękuję uczestnikom :)

Magdalena Madajczyk-Głowacka

Trzeci Integracyjny Maraton Spinningowy mamy za sobą. Tyle przygotowań, budowania kondycji i tu już wszystko poza nami! Do Maratonu przystąpiło ponad 50 dziewcząt i chłopców z lubońskich szkół (SP 3, SP 4, G1 oraz G2) oraz 25 osób dorosłych. Poprowadzili go p. Łukasz Budzyński, nauczyciel z G2, instruktor INDOOR CYCLING, Aleksandra Pilarska, uczennica VIII LO w Poznaniu, instruktorka INDOOR CYCLING oraz p. Piotr Fiołkowski- Gość Specjalny – instruktor SPINNING z Klubu sportowego ABSFitness . Przy muzyce na żywo Dj-a COBRY wszyscy bawili się doskonale mimo ogromnego wysiłku, jaki każdy z uczestników musiał włożyć, by dotrwać do końca trzygodzinnej jazdy. Truskawki i banany oraz życiodajna woda, które roznosiły maratończykom uczennice G2, pozwalały choć na chwilę zapomnieć o zmęczeniu. Na koniec imprezy uczniowie z projektu „Poznajmy swoją energię” wraz z opiekunką wręczyli uczestnikom dyplomy oraz przeprowadzili losowanie nagród za ukończenie Maratonu. Gratulujemy wszystkim Zawodniczkom i Zawodnikom. Do zobaczenia za rok!

Serdeczne podziękowanie składam w tym miejscu sponsorom imprezy firmie LUBANTA S.A. z Lubonia oraz Burmistrzowi Miasta Luboń, bez których pomocy impreza nie miałaby takiej oprawy.

Hanna Grus-Krężelewska