Dziś kolejny dzień naszego pobytu w Alcamo. Uczniowie włoskiej szkoły opracowali trasę, która pozwoliła nam poznać najważniejsze zabytki. Oprowadzali nas po mieście, wcielając się postaci związane z jego historią. Pomyślano też o przyszłości, gdyż uczestniczyliśmy w sadzeniu roślin na Placu Republiki - akcji zorganizowanej w dzisiejszym dniu przez miejscowe stowarzyszenia działające na rzecz środowiska.

Następnie udaliśmy się do malowniczo położonego miasteczka rybackiego Castellammare del Golfo i z pobliskiego wzniesienia podziwialiśmy piękną panoramę zatoki. Cieszyliśmy się z pięknych widoków, zieleni, kwitnących drzew i krzewów, słońca, które tu, na Sycylii, nie daje za wygraną i wciąż stara się wychodzić zza deszczowych chmur!

Wieczorem spotkaliśmy się w szkole, gdyż gospodarze przygotowali dla nas niespodziankę - pokaz swoich umiejętności muzycznych i tanecznych, wspólną zabawę i poczęstunek.

Magdalena Madajczyk-Głowacka

Uczniowie naszej szkoły w dniu 21.11.2012 roku wybrali się z nauczycielami j.obcych na spektakl TNT Theatre "Podróże Guliwera" wystawiany na deskach kinoteatru Apollo w Poznaniu. Pierwszy raz w życiu mieli okazję obejrzeć profesjonalne przedstawienie teatralne w języku obcym.

TNT THEATRE to rodzaj objazdowego teatru, którego nadrzędnym celem jest szerzenie angielskiej i amerykańskiej kultury w krajach europejskich. Na repertuar tego teatru składają się stare i współczesne dramaty i komedie, zaliczane już do klasyki teatru. Potrafią one zaspokoić gusta każdej, nawet najbardziej wybrednej publiczności. Wszystkie przedstawienia wystawiane są w języku angielskim!!! Nic w tym dziwnego - występują w nich przecież sami "native speakers" - aktorzy, którzy na co dzień pracują na deskach angielskich teatrów.

Przedstawienia teatru TNT Britain adresowane są głównie do młodzieży, która włada już na tyle dobrze językiem Szekspira i Orwella, iż potrafi zrozumieć tekst wystawianej sztuki. Wrażenia z odbioru obcego tekstu kultury okazały się dla naszych uczniów bardzo emocjonujące. Nie bez znaczenia dla odbioru sztuki przez młodych widzów była też interaktywna forma przedstawienia. Aktorzy pomagali gestami i mimiką zrozumieć młodzieży sens wypowiedzi.

Oby więcej takich doświadczeń i przygód mogło przyczynić się do zdobywania umiejętności językowych naszych uczniów!

M. Szymankiewicz

W dniu 21 listopada 2012 roku w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów dla Koordynatorów i Liderów Wolontariatu Szkolnego. Tytuł Lidera Wolontariatu Szkolnego z naszej szkoły otrzymały Aleksandra Rubisz, Joanna Budniak i Weronika Wąsiewicz.

Podczas uroczystości, poza wręczeniem dyplomów, mieliśmy przyjemność obejrzenia filmu o znanym lekarzu Kazimierzu Hołodze, a także wysłuchaliśmy krótkiego koncertu tang argentyńskich w wykonaniu młodych muzyków z Akademii Muzycznej w Poznaniu. Pod koniec uroczystości każdy gość otrzymał symbolicznego motylka, symbol Hospicjum Palium.

Aleksandra Rubisz, klasa 2B

Ponad trzydziestoosobowa grupa uczniów z naszego Gimnazjum, wzięła udział w konkursie wiedzy o Igrzyskach Olimpijskich. Konkurs przebiegał w dwóch etapach. Pierwszy etap polegał na napisaniu testu eliminacyjnego. Dziesięcioro najlepszych uczniów przeszło do etapu drugiego, czyli wzięli udział w teleturnieju "Jeden z dziesięciu".

Teleturniej odbył się 20.11.2012 r. w holu szkoły. Każdy z uczniów w rundzie pierwszej otrzymał dwa pytania. Następnie samodzielnie uczestnicy wybierali zawodnika, któremu prowadzący p. Michał Garstkiewicz zadawał pytanie. Runda druga trwała do czasu, w którym zostało tylko trzech zawodników przy "życiu". Potem był finał - Michał Gil, Darek Matczak i Estera Kowalska, na nowo otrzymali trzy życia i wyznaczali osobę, której ma być zadane pytanie. Po dłuższej rywalizacji wszystkie życia stracił Darek, następnie Estera, a z trzema "życiami" został Michał. Michałowi w ciągu dalszym zadawane były pytania, zdobył on najwięcej punktów.

Zofia Stolaś