Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II w Luboniu realizuje projekt Comenius "Il faut cultiver l'Europe, notre jardin". W minionym roku szkolnym odbyły się już wizyty partnerskie w Hiszpanii i w Polsce, a w dniach 18-23 listopada br. uczniowie i nauczyciele z Włoch, Hiszpanii, Francji i Polski spotkali się w Alcamo na Sycylii.

Nasz zespół Comenius reprezentowało siedmioro gimnazjalistów i dwie nauczycielki. Celem wizyty było poznanie środowiska naturalnego regionu, dziedzictwa historycznego i kulturowego, wymiana doświadczeń, a także sprawozdanie z realizacji etapów projektu i uściślenie planów pozostałych spotkań i zadań do wykonania w ramach projektu. Podczas wizyt zwiedziliśmy Alcamo, Palermo, pozostałości dawnej kolonii greckiej Selinunte, owiane legendami i mitami Erice, rezerwat przyrodniczy i saliny Trapani i Paceco, stanowiące przystań dla migrujących ptaków, gdzie obserwowaliśmy m.in. różowe flamingi. Na trasie naszych wędrówek znalazł się też rezerwat u ujścia rzeki Belice z ruchomymi wydmami i ciekawą fauną i florą, a także urokliwe Castellammare del Golfo.

Podobnie jak w Hiszpanii i w Polsce, i tym razem posadziliśmy drzewo. Był to granatowiec ze względu na powiązanie z mitologią i bogatą symbolikę. Na miejskim Placu Republiki włączyliśmy się w akcję odnowy zieleni, sadząc rośliny. Nie zabrakło też wspólnej zabawy, spotkań w gronie przyjaciół. Nasz pobyt w Alcamo był również okazją do nawiązania nowych kontaktów i przyjaźni, doskonalenia znajomości języków obcych. Z Włoch wróciliśmy pełni wrażeń i miłych wspomnień, wdzięczni rodzinom za ciepłe przyjęcie i organizatorom za przygotowanie ciekawego programu wizyty. Grazie e arrivederci!

Kolejne spotkanie odbędzie się w maju we Francji.

Comenius Włochy - dziennik z podróży

Magdalena Madajczyk-Głowacka - koordynator projektu Comenius

Dnia 28 listopada na hali OSiR (Ośrodek Sportu i Rekreacji ) w Tarnowie Podgórnym odbyły się Półfinały Powiatu Poznańskiego Szkół Gimnazjalnych w piłce ręcznej chłopców. W rozgrywkach brały udział cztery reprezentacje z gimnazjów z Mosiny, Swarzędza, Gimnazjum nr 2 w Luboniu oraz Tarnowa Podgórnego-organizatora półfinałów. Mecze trwały 2x10 minut.

Postawa naszych reprezentantów była fenomenalna i dzięki chłopakom zajęliśmy drugie miejsce. Niestety, nie udało nam się awansować do finału, ale jesteśmy wszyscy zadowoleni z gry naszych gimnazjalistów. Po wynikach: Luboń -Tarnowo 9:4 Swarzędz - Mosina 14:7 Tarnowo - Mosina 9:8 Luboń - Swarzędz 5:14 (Luboń w osłabieniu z powodu dwóch czerwonych kartek) Tarnowo - Swarzędz 13:15 Luboń - Mosina 10:9 królem strzelców został Krzysztof Wiciak (9 bramek).

Magda Paczelska 3e

Zespół Szkół Specjalnych nr 102 w Poznaniu zorganizował IV Integracyjny Przegląd Folklorystyczny.

Uroczystość ta odbyła się w auli Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa, dnia 26.11.2012 r. W przeglądzie wystąpiła grupa dziewcząt tańcząca salsę z naszego gimnazjum. Jak sama nazwa mówi był to przegląd integracyjny, w związku z tym występowały dzieci i młodzież pełnosprawne, jaki i z upośledzeniem intelektualnym.

Dziewczęta z naszej grupy tanecznej pięknie się zaprezentowały otrzymując mnóstwo oklasków. Miały też okazję zobaczyć ile pracy w przygotowanie do występu włożyli nauczyciele i dzieci ze szkół specjalnych.

Zofia Stolaś

W sobotę 24 listopada 2012 roku czworo uczniów z naszej szkoły uczestniczyło w konkursie "Jezdym poznańsko pyra" organizowanym przez Zespół Szkół w Tulcach. Budynek zachwycił nas swoim wnętrzem przystrojonym w plakaty z różnymi frazeologizmami z gwary poznańskiej.

Nasz tercet z klasy 3d w składzie: Marta Kruszyńska, Kinga Kaczmarek oraz Dagmara Czajka zaprezentowały scenkę pt. "Nowo kiecka". Dziewczyny przygotowały także wspaniałe stroje adekwatne do prezentowanego utworu. Zaś Grzegorz Kaczmarek z klasy 3h wystąpił z własną interpretacją tekstu o "ryncie".

W czasie przerwy, podczas której jury obradowało nad werdyktem, czekał na nas poczęstunek, czyli nasza poznańska "szneka z glancem" i "chlyb ze smolcem i ogórkiem". Dla każdego była również przewidziana nagroda książkowa.

Po ogłoszeniu wyników radości było niemało, ponieważ z tak dużej liczby uczestników wykazujących się ogromnym talentem nasze trzy dziewczyny otrzymały wyróżnienie, za które dodatkowo dostały książki o Poznaniu.

W przyszłym roku na pewno spróbujemy swoich sił ponownie.

Marta Kruszyńska