Centurm Edukacji Obywatelskiej przyznało Gimnazjum nr 2 w Luboniu certyfikat "Szkoły z klasą". To efekt całorocznej pracy zespołu nauczycieli i uczniów, którzy pod ich kierunkiem wykonywali zadania. Szkoła z Klasą to ogólnopolska akcja edukacyjna. Jej celem jest wspieranie szkół, które przygotowują do życia w nowoczesnym świecie i wychowują młodych ludzi na aktywnych obywateli chcących i potrafiących stale się uczyć i podejmować nowe wyzwania. Nasza szkoła, wspólnie z CEO, prowadziła działania mające pomóc w mądrym wprowadzaniu i wykorzystywaniu nowych technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) w codziennej pracy. Staramy się rozwijać wśród uczniów umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, stosować nowe technologie do uczenia się a nie tylko rozrywki, odpowiedzialnie korzystać ze źródeł, stosować szkolną wiedzę w praktyce, bezpiecznie korzystać z internetu. http://szkolazklasa20.pl/wizytowka_szkoly?id=110 Dziękujemy wszystkim, którzy do tej pory zaangażowali się w działania.

G2

Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji ogłosiła wyniki selekcji wniosków wielostronnych projektów partnerskich szkół. Selekcja odbywała się w dwóch etapach: ocena formalna i merytoryczna projektu. Przygotowany przez nas wspólnie z zagranicznymi partnerami projekt został zaakceptowany i będzie realizowany przez dwa lata, począwszy od września 2013 r. Na realizację projektu szkoła otrzyma środki finansowe z programu unijnego „Uczenie się przez całe życie” w wysokości 20 000 euro, przeznaczone głównie na wyjazdy uczniów i nauczycieli. Obecnie kończymy pracę w projekcie Comenius  2011- 13 „Il faut cultiver l’Europe, notre jardin”  (w tym miejscu pragnę podziękować za wspólną pracę zaangażowanym uczniom i nauczycielom) i już podejmujemy niektóre działania w nowym projekcie „Reagir pour l’avenir” („Działać dla przyszłości”), w którym - poza Gimnazjum nr 2 w Luboniu - biorą udział szkoły z Rumunii, Francji, Hiszpanii i Niemiec oraz prawdopodobnie Włoch (włoska agencja nie opublikowała jeszcze wyników). Językiem roboczym projektu ponownie będzie francuski (w komunikacji wykorzystamy również inne języki), zatem będzie możliwość  doskonalenia znajomości języków. Projekt będzie poświęcony zagadnieniom wpływu rozwoju miast i cywilizacji na nasze środowisko. Zwracać będziemy uwagę na specyfikę każdego z krajów partnerskich, dokonywać analiz porównawczych, badań środowiskowych itp., a także zastanawiać się, co jest ważne dla zachowania różnorodności biologicznej Europy. Bardziej szczegółowy opis projektu znajduje się na założonym już blogu http://reagirpourlavenir.blogspot.com/., który sukcesywnie zapełniać będziemy materiałami przez nas przygotowywanymi. Tym, którzy nie wiedzą, czym są projekty Comenius, polecam link http://www.comenius.org.pl/menu-glowne/o-programie. Po wakacjach zapraszam do wyruszenia na nową edukacyjną „wyprawę z Comeniusem”.

Magdalena Madajczyk-Głowacka

Z końcem lipca zamykamy projekt Comenius „Il faut cultiver l’Europe, notre jardin”. Gotowe są już produkty końcowe: kuferek (wykonany przez ekipę z Hiszpanii) i jego zawartość - płyta z nagraniami video, prezentacjami powstałymi w trakcie realizacji projektu oraz wersją audio pisanej wspólnie noweli. Nagranie miało miejsce podczas wizyty we Francji, a polski rozdział czytała Paulina Spruta. W kuferku jest też wirtualny zielnik opracowany wspólnie pod kierunkiem ekipy włoskiej oraz książeczka z ilustrowaną zdjęciami nowelą. Cała dokumentacja przebiegu projektu mieści się na blogu prowadzonym przez polskiego koordynatora http://ilfautcultiverleuropenotrejardin.blogspot.com/.  Pozostają jeszcze raporty końcowe, które koordynatorzy muszą złożyć do swoich narodowych agencji programu Comenius. Uczestnicy projektu zachowają w pamięci wspólne chwile  spędzone podczas spotkań, w czasie pracy nad realizowanymi zadaniami, będą utrzymywać kontakty z poznanymi rówieśnikami, a szkoły nadal gotowe są do podejmowania współpracy w przyszłości. Każdy z uczestników otrzyma płytę i broszurę, które będą miła pamiątką projektu.

Magdalena Madajczyk-Głowacka, koordynator projektu Comenius

Wakacje to okres, kiedy macie czas na rozwijanie swoich pasji. Na pewno o takiej pasji można mówić w przypadku Ady Kaźmierczak (1a) i Weroniki Cywińskiej (1h). Dziewczyny tańczą hip-hop. Trenują w Akademii Tańca i Fitnessu Metrum na Osiedlu B. Łokietka w Poznaniu. Ada tańczy już 4 lata, Weronika nieco krócej, ale obie bardzo to lubią, ponieważ - jak mówią - mogą "wyrażać siebie". Mają nieco inne preferencje: Weronika lubi solówki, a Ada woli duety. Obie należą do grupy tanecznej, która 22 czerwca w Siedlcach zdobyła II miejsce w 85. Krajowych Mistrzostwach International Dance Organization będących eliminacjami Mistrzostw Europy i Świata. To duże osiągnięcie! Chcą dalej rozwijać swoje umiejętności, więc przed nimi jeszcze wiele sukcesów. Razem z Weroniką często tańczy Julia, jej siostra (tegoroczna nasza absolwentka).

G2