20 marca to Międzynarodowy Dzień Frankofonii (fr. Journée internationale de la Francophonie) – święto obchodzone corocznie głównie we Francji i krajach francuskojęzycznych upamiętniające powstanie Międzynarodowej Organizacji Frankofonii (OIF) w 1967 roku. Celem obchodów jest uczczenie kultury francuskojęzycznej. W naszym gimnazjum z tej okazji można było zapoznać się z plakatami przygotowanymi przez uczniów kl. 3g prezentującymi wybrane kraje frankofońskie, a na przerwach czas umilały piosenki wykonywane w języku francuskim, a wybrane przez Adriana Mieszałę z kl. 1a. Wszyscy uczniowie uczący się języka francuskiego pisali test sprawdzający znajomość cywilizacji Francji i krajów frankofońskich. Odpowiadali na pytania dotyczące geografii, historii, literatury, sportu, symboli narodowych, życia codziennego. Wśród pierwszoklasistów najlepszy okazał się Adrian Kaczmarek (1a), w klasie drugiej - Bartosz Kasper (2f), a w klasach trzecich - Katarzyna Paciorkowska (3f). Gratuluję!

Na szkolnym blogu FRANKOFIL opublikowane zostały informacje na temat wydarzeń kulturalnych i publikacji związanych z tym świętem języka francuskiego.

Magdalena Madajczyk-Głowacka

W piątkowe popołudnie 15 marca 2013 roku w ramach podsumowania projektu edukacyjnego „Wybieram szkołę i zawód” realizowanego przez p. Anetę Łukomską i p. Ewę Frąckowiak odwiedziliśmy Targi Edukacyjne. To miejsce, w którym publiczne i państwowe, polskie i zagraniczne szkoły oraz inne placówki dydaktyczne prezentują swą ofertę młodym ludziom, ich rodzicom i wszystkim zainteresowanym. Atmosfera tego miejsca, pokazy multimedialne, pokazy umiejętności zawodowych (kucharze, fryzjerzy, kosmetyczki, wizażystki), występy artystyczne i prezentowane eksperymenty naukowe podobały się naszym gimnazjalistom. Młodzież poznała ofertę szkół ponadgimnazjalnych i wyższych. To pierwszy krok do podjęcia decyzji o kontynuowaniu w przyszłości nauki w wybranej placówce. Równolegle z Targami Edukacyjnymi odbywały się Poznańskie Spotkania Targowe – Książka dla Dzieci i Młodzieży, którymi również zainteresowali się uczniowie. Uwaga, uczestnicy wyjazdu nie zapomnieli  o tych, którzy z różnych przyczyn nie mogli uczestniczyć w targach. Przywieźli dla nich ulotki z ofertami edukacyjnymi szkół ponadgimnazjalnych. Można je otrzymać w holu szkoły lub u doradcy zawodowego. Dziękujemy młodym  realizatorom projektu.

Aneta Jankowska-Łukomska

Uczniowie Gimnazjum nr 2 w Luboniu  świętowali dzień ludolfiny - najbardziej znanej matematycznej niewymierności. Święto liczby niewymiernej π obchodzone jest 14 marca (zgodnie z amerykańskim zapisem daty: 3.14), choć niektórzy również uwzględniają datę 22 lipca - ten dzień bowiem kojarzy się z aproksymacją (przybliżeniem) Pi - iloraz liczb 22 i 7 wynosi około 3,14. Liczba Pi fascynuje świat od starożytności, bowiem już wtedy ówcześni matematycy próbowali dokonać jak najdokładniejszego przybliżenia jej wartości.

Uczniowie naszego gimnazjum po raz pierwszy obchodzili to święto. W holu szkoły pojawiła się gazetka poświęcona liczbie Pi, a na 4. lekcji uczennice kl. IIg Paulina Deska i Monika Leńczuk poprowadziły audycję. Uczennice przedstawiły znaczenie liczby, skąd wziął się znak π, ciekawostki o liczbie Pi oraz sposoby zapamiętywania jej długiego rozwinięcia (w październiku 2011, Shigeru Kondo uzyskał dokładność ok. 10 bilionów miejsc po przecinku). Już dzisiaj planujemy kolejne święto tej liczby, które mamy nadzieję stać się szkolnym świętem matematyki.

Małgorzata Zgoła