Daliśmy radę!!! 22 września uczniowie G2 wzięli udział w „Biegu z klasą” wokół poznańskiej Malty. Dopisała frekwencja, byliśmy NAJLICZNIEJ reprezentowanym gimnazjum uczestniczącym w biegu! Pobiegło 70 osób. Nie zawiodła klasa bezpieczeństwa (na zdjęciu z meganapisem z żelaza „1 F” wykonanym przez tatę Mateusza Zgrzeby – dziękujemy!). Biegli i uczniowie, i nauczyciele! P. Pilarska, p. Lamch, p. Stolaś, p. Szwacki, p. Garstkiewicz razem z uczniami przebiegli pięciokilometrowy dystans. Czworo gimnazjalistów z klasy 3a z p. Zabłockim pokonało 10 km. Atmosfera była niesamowita. Wszyscy otrzymali pomarańczowe koszulki, medale, a niektórzy – szczęśliwcy – wylosowali dodatkowe nagrody! W przyszłym roku biegniemy ponownie! Dziękujemy i gratulujemy uczniom oraz nauczycielom.
Tabelki z wynikami niebawem zostaną wywieszone w holu szkoły.

G2

20 września 2013 r. osoby wyróżnione w konkursie „Drugie życie śmieci”, organizowanym przez Urząd Miasta Luboniu, wyjechały  na wycieczkę do Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Czempiniu. Uczniom towarzyszyła opiekunka – nauczycielka, która przygotowała uczestników do konkursu - p. Joanna Taberska. W firmie „Selekt” zobaczyliśmy  halę przyjęć odpadów plastikowych, papierowych, szklanych. Śmieciarki przywożące odpady są ważone przy wjeździe. Obejrzeliśmy sposób sortowania odpadów PET. Tę prace wykonują ręcznie ludzie. Na przesuwającej się taśmie oddzielają od siebie kolorowe oraz białe butelki po wodach mineralnych, plastikowe opakowania po detergentach, zużyte reklamówki i inne wyroby z tworzyw sztucznych. W osobnych boksach składowane są odpady niebezpieczne: stare telewizory, lodówki, monitory, komputery, kosiarki, radia, odkurzacze oraz przeterminowane lekarstwa. Dzięki segregacji wstępnej dokonywanej w naszych mieszkaniach, w firmie „Selekt” praca przebiega sprawniej i wiele odpadów trafia do recyklingu.

Julia Bandosz

W środę 18.09.2013 r. uczniowie w czasie przerwy otrzymywali pomidory do kanapki. Dzięki temu ich drugie śniadanie stało się bardziej pożywne i kolorowe. Liczymy, że ta inicjatywa przekona gimnazjalistów do zabierania do szkoły kanapek z warzywami i owoców. W tym roku szkolnym jeszcze kilka razy będą prowadzone akcje ze zdrową żywnością w ramach zajęć „Wiem, co jem”. Dziękuję uczennicom klasy II e za pomoc w przygotowaniu "Pomidorowej przerwy".

Zofia Stolaś

Dnia 19 września w naszej szkole odbyło się spotkanie z wyjątkowymi osobami: panem Marcinem Bajerowiczem, panią Karoliną Kasprzak oraz panem Bartłomiejem Walkowiakiem. Reprezentowali oni pismo oraz Fundację Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Filantrop”. Opowiedzieli nam o swojej działalności, szczególnie przybliżając uczniom naszego gimnazjum autorską inicjatywę wydawania miesięcznika, gdzie publikowane są głównie teksty osób, które w życiu codziennym muszą walczyć z różnymi upośledzeniami. Ich historie pokazują, że pomimo wielu przeszkód, potrafią funkcjonować w społeczeństwie i niejednokrotnie wykazują się ogromnym talentem, którego pozazdrościć im może wielu sprawnych ludzi. Tak było w przypadku pana Bartłomieja Walkowiaka, który podzielił się z nami wspomnieniami ze swojego życia. Chociaż jego młodość była niezwykle ciężka ze względu na niezdiagnozowaną wtedy chorobę, która utrudniała normalny kontakt z otoczeniem, teraz ma w końcu szansę żyć normalnie. Okazało się, że posiada on niezwykły talent literacki – pisze i publikuje piękne wiersze, które swoją treścią potrafią poruszyć serce czytelnika. Celem spotkania było pokazanie gimnazjalistom, że niepełnosprawność nie oznacza całkowitego wykluczenia ze społeczeństwa. Nie należy dyskryminować takich ludzi, ponieważ z odpowiednią pomocą mogą osiągać niesamowite sukcesy i, tak jak my, spełnić swoje marzenia. Jednym z najważniejszych czynników naszego życia powinna być chęć pomocy innym i miłość do drugiego człowieka. Do takich wniosków powinien dojść każdy, kto wysłuchał wystąpienia naszych gości. Bardzo dziękujemy i liczymy na ponowne spotkanie w przyszłości!

Iga Skrzypczak