Dnia 3.10.2019 do uczniów klasy 1b i 1e przyjechali Panowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Luboniu. Uprzejmi Panowie Strażacy zaprezentowali dzieciom sprzęt pożarniczy stanowiący wyposażenie Straży Pożarnej, np. wóz strażacki, podnośnik hydrauliczny, prądownicę i inne sprzęty wykorzystywane do walki z pożarem. Uczniowie mieli okazję usiąść za kierownicą wozu strażackiego oraz przymierzyć hełm, aby poczuć się przez chwilę strażakiem. Wysłuchały również opowieści o ciężkiej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy Strażaka oraz trudnych akcjach ratowniczo-gaśniczych. Podczas wizyty dzieci dowiedziały się, że praca strażaka nie polega jedynie na gaszeniu pożarów, ale również na udzielaniu pomocy ludziom w przeróżnych sytuacjach, np. podczas wypadków samochodowych zastępują oni służby medyczne, nie oczekując nic w zamian. Spotkanie zakończyło się pamiątkowym zdjęciem przy wozie strażackim, którego syreny wywołały zachwyt na buziach naszych pierwszoklasistów. Uczniowie wrócili do szkoły zadowoleni i pełni podziwu dla pracy Strażaka.

Pamela Wesołowska

7 października odwiedziła naszą szkołę autorka ponad 100 książek dla dzieci p.Joanna Krzyżanek. Z pisarką spotkały się klasy 6a i 5a. Uczniowie mieli okazję poznać postacie pojawiające się w książkach autorki, powąchać książki pachnące czekoladą, wykonać kilka ćwiczeń ruchowych oraz dowiedzieć się o akcji Mały Wolontariat, która propaguje bezinteresowną pomoc sąsiedzką i nie tylko. Pani Joasia zabrała nas do swojej bajkowej krainy, do Starego Knedelkowa, a na koniec podała ZADANIE DOMOWE: nauczyć drapać się po brzuchu smiley.
Klasa 6 a wykonała papierowe portrety, jednak czas był tak krótki, że niektóre prace nie zostały skończone. Wygląda na to, że p.Joasię trzeba będzie zaprosić ponownie!

Anna Trąbała-Nergiz

Michał Rusiek napisał: „Wiadomo – nie od dziś, że najważniejszy w sypialni jest miś, do którego, o ile wiem, dobrze jest się przytulić przed snem”. Miś pomaga nam w zasypianiu, ale może towarzyszyć podczas czytania bajki, wierszyka, małego „co nieco”. Nasza biblioteka postanowiła wysłać do pierwszaków i uczniów oddziału przedszkolnego małe misie, które uczniowie będą gościć w swoich domach oraz czytać im swoje ulubione książeczki. Mamy na celu „zamisiować”, rozbudzić pasje czytelnicze, miłość do książek wśród naszych najmłodszych uczniów poprzez udział w projekcie „Mały miś w świecie wielkiej literatury”. Wystartowaliśmy z projektem, a uczniowie miło zaskoczyli naszą bibliotekę rysunkami misiów, świetnie wpisując się w jesienną porę roku.

Anita Chorążkiewicz-Sowa, Katarzyna Jóźwiak

W naszej szkole od wielu lat obchodzimy święto Muzyki. W tym roku 30 września na lekcjach muzyki byli goście – muzycy amatorzy. Pan Robert z synem przedstawił dzieciom zestaw instrumentów należących do perkusji akustycznej. Uczniowie dowiedzieli się m.in. o technice wydobycia dźwięku na poszczególnym instrumencie, jaką funkcję posiada każdy z nich w zestawie perkusyjnym oraz o charakterystycznej budowie każdego za nich. Dzieci miały niecodzienną okazję samodzielnie podjąć próbę gry na perkusji. Zuzanna, która jest uczennicą Szkoły Muzycznej w Poznaniu, przedstawiła młodszym uczniom instrument altówkę, prezentując brzmienie, walory swojego instrumentu. Na koniec wykonała utwór muzyczny solo. Z okazji Święta Muzyki odbyły się konkursy: konkurs klasowy na wykonanie klucza muzycznego z ekologicznych materiałów, konkurs wiedzy – słowa "Mazurka Dąbrowskiego" oraz hymnu  naszej szkoły. W holu pojawiła się ekspozycja prac plastycznych uczniów klasy czwartej oraz klas piątych jak instrumenty perkusyjne, kluczyk wiolinowy. Każdy uczeń w dniu 1 października mógł zaznaczyć to święto, wpinając w swoim stroju znak muzyczny  jak nutkę, kluczyk muzyczny. Młodsze dzieci na głowach tego dnia miały korony z elementem muzycznym. W imieniu dzieci oraz własnym bardzo dziękuję Panu Robertowi za poświęcony czas oraz przywiezienie perkusji.

Nauczyciel muzyki Dorota Mucha.