Przejdź do strony:

Bardzo dobrze zaprezentowali się nasi chłopacy podczas Mistrzostw Miasta Lubonia w piłkę nożną, które odbyły się w piątek 22 marca na Orliku przy ulicy Dojazdowej.  Gospodarzem turnieju była szkoła podstawowa nr 4 a do rywalizacji przystąpiły wszystkie lubońskie szkoły. Rozgrywki toczyły się systemem „każdy z każdym”. Po 4 meczach nasz zespół z kompletem zwycięstw pewnie wygrał zawody i awansował do kolejnego etapu rozgrywek. W piątek 29 marca na Orliku w Plewiskach odbędzie się półfinał powiatu poznańskiego. Skład nasze drużyny: Adam Malujda, Oskar Kaczorowski, Kacper Wilczyński, Jan Nowak, Jakub Biernacki, wszyscy 3a, Kacper Nowinka 3d, Patryk Nowinka 3d, Oliwer Stróżyński 3g, Filip Krenz 3b, Jakub Siećko 3c. Gratulacje!!!

Michał Garstkiewicz

Od wielu lat 14 marca w różnych krajach odbywają się uroczyste obchody „Międzynarodowego Dnia Liczby Pi”.  W naszej szkole już po raz szósty obchodziliśmy to święto. Przygotowywaliśmy się do obchodów od dawna. Już przed feriami zimowymi ogłoszony został konkurs na: Pi-rozwinięcie czyli zapamiętanie jak największej liczby cyfr rozwinięcia liczby Pi. W dniach od 6 do 12 marca na lekcjach informatyki w pracowniach komputerowych uczniowie walczyli o tytuł "Mistrza Tabliczki Mnożenia” oraz odbyły się "Klasowe potyczki matematyczne" a w środę  odważaliśmy „na oko” 3,14 kg ziaren. 14 marca odbył się  finał i ogłoszenie wyników konkursów. W tym roku czworo uczniów podjęło wyzwanie nauczenia się rozwinięcia liczy Pi. Rekord 339 cyfr ustanowiony przez Natana Winczewskiego nie został pobity ale wyniki były imponujące. Pani Dyrektor wręczyła dyplomy i dziewięć nagród głównych: pizze sponsorowane przez „House Pizzę” przy ul. Poniatowskiego w Luboniu. Nagrodę specjalną voucher o wartości 50zł  otrzymała Zosia Smolarek kl. 3b, która zapamiętała 200 cyfr  rozwinięcia liczby Pi. Kolejne trzy pizze trafiły do uczniów: Martyna Janiszewska kl. 6a –zapamiętała 92 cyfry, Wiktor Stachowski kl. 3g –zapamiętał  63 cyfry oraz Wojtek Dudziński kl. 8a – zapamiętał 56 cyfr. Dwie kolejne pizze i tytuł "Mistrza tabliczki mnożenia" otrzymali: Oliwia Kowalczyk kl. 5c   i Agata Kleiber kl. 8c. Za zważenie „na oko” 3,14 kg ziaren pizzę otrzymał: Adam Kiełbasiński kl. 8a. Niezwykłą pomysłowością i kreatywnością wykazali się uczniowie, którzy wykonali plakat „Matematyka jest wszędzie”. Komisja miała bardzo trudne zadanie w wyłonieniu najlepszych prac. Ostatecznie dwie kolejne pizze otrzymali uczniowie: Filip Jóźwiak kl. 4b oraz  Monika Traczyk kl. 8c. Komisja zdecydowała również o przyznaniu 6 wyróżnień w tym konkursie. Następujący uczniowie otrzymali słodki upominek i dyplom: Hanna Pietrzkiewicz kl. 4b, Mateusz Marecki kl. 4b, Barbara Smoczyk kl. 8d, Maja Zborowska kl. 8b, Zofia Jopp kl. 4b i  Sayen Wigman kl. 4b. Dyplomy i słodkie upominki zostały wręczone również klasom za najlepsze wyniki  w "Potyczkach matematycznych": 4b, 5b, 7b, 8e i 3a gimnazjum. Następnie zostały wręczone nagrody w  konkursie układania kostek Happy. Wszystkim uczniom dziękuję za wspaniałą zabawę. Mam nadzieję, że nasi uczniowie zobaczyli, że matematyką można się bawićsmiley

Dziękuję naszym sponsorom: firmie „House Pizza” za ufundowanie 8 talonów na pizzę oraz vouchera wartości 50zł, Radzie Rodziców oraz właścicielom piekarni „ANIKA” państwu G. St. Budkom za udostępnienie wagi do ważenia ziaren.
Organizatorką Dni Matematyki była p. Małgorzata Zgoła.

Małgorzata Zgoła

Do dziś obliczono Pi z dokładnością do ponad biliona miejsc dziesiętnych. Aby zapamiętać jak największą liczbę cyfr po przecinku, fascynaci matematyki wymyślają m.in. wierszyki, których zdania układają się w kolejne układy cyfr. W Polsce bardzo lubianym przez uczniów jest wiersz Wisławy Szymborskiej, właśnie o licznie Pi, w którym autorka zawarła sporą część cyfr. W Polsce rekordzista zapamiętał prawie 2000 cyfr liczby Pi. Natomiast światowym „przodownikiem" zapamiętywania jest prawdopodobnie 60-letni Akira Haraguchi, Japończyk, który zapamiętał i wyrecytował ponad 100 tysięcy cyfr. Bicie rekordu zajęło mu dokładnie 16 godzin. We wtorek w naszej szkole odbył się finał konkursu w zapamiętaniu jak największej liczby cyfr rozwinięcia liczby Pi. Obecny rekord szkoły ustanowił Natan Winczewski w 2017, będąc uczniem kl. 3h gimnazjum. Natan zapamiętał 339 cyfr. W roku ubiegłym, niestety, nikt nie podjął wyzwania w tym konkursie. W tym roku aż czworo uczniów przygotowało się do tego konkursu. Podczas dzisiejszego finału w ciszy i skupieniu zaprezentowali swoje umiejętności. Najlepsza okazała się Zosia Smolarek z kl. 3b, która zapamiętała 200 cyfr. Po niej drugie miejsce zajęła najmłodsza uczestniczka tego konkursu: Martyna Janiszewska z kl. 6a –zapamiętała 92 cyfry. Kolejne miejsca zajęli: Wiktor Stachowski  z kl. 3g –zapamiętał  63 cyfry i Wojtek Dudziński  z kl. 8a – zapamiętał 56 cyfr. Ta niebywała umiejętność zapamiętania tak wielu  cyfr, które nie cechuje powtarzalność ani żadna prawidłowość zasługuje na wielkie brawa!!!!
W środę ważenie „na oko” 3,14 kg ziaren oraz finał konkursu na „Mistrza Tabliczki mnożenia”. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród już wkrótce, tzn. 14 marca podczas obchodów Święta Liczby Pi. 

Małgorzata Zgoła

Z przyjemnością informujemy, że troje uczniów naszej szkoły - Zofia Kaczmarek i Dobrochna Stachecka z klasy 3g oraz Wojciech Dudziński z 8a zostało finalistami Matematycznego Konkursu Wojewódzkiego. Młodzież przygotowywała się przez długie miesiące, chodząc na kółko o 7:00, trzy razy w tygodniu. Mimo zwiększenia iliczby i trudności zadań udało się uzyskać tytuł finalisty. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Uczniów do konkursu przygotowywała Pani Elżbieta Sobczak- Ellamann. 

                         

SP5
Przejdź do strony:
Uczniowie