Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w II edycji Konkursu Literackiego dla Uczniów Gimnazjum – „Czytam, więc piszę” organizowanego przez Zespół Szkół Komunikacji im. H. Cegielskiego w Poznaniu. Uczestnicy musieli napisać fan fiction, czyli opowiadanie tworzone na podstawie znanych książek. Mogli skupić się na rozważaniach: „co by było, gdyby” lub rozwinąć wątki niedopowiedziane w utworze. Praca Igi Skrzypczak z kl. II a, zatytułowana „Powrót Aliny”, okazała się jedną z najlepszych. Iga rozwinęła wątki z "Balladyny" Juliusza Słowackiego. Wykazała się oryginalnością i świetnym piórem, dzięki czemu zajęła III miejsce. Gratulujemy!

G2

25 kwietnia już po raz jedenasty odbyło się w naszej szkole Lubońskie Dyktando, które jest objęte patronatem honorowym Burmistrza Miasta i Wielkopolskiego Kuratora Oświaty. W imprezie  wzięli udział przedstawiciele lokalnych władz, goście z okolicznych miejscowości, przedstawiciele lubońskich instytucji, osoby prywatne, nauczyciele, pracownicy szkoły, gimnazjaliści   i uczniowie ze szkół podstawowych. W tym roku o tytuł Mistrza Ortografii walczyły  22 drużyny w trzech kategoriach: Senior, Junior szkoła podstawowa oraz Junior gimnazjum.  Grupę Seniorów reprezentowali pracownicy Urzędu Miasta Luboń, członkowie działającego w Luboniu Uniwersytetu III Wieku,  przedstawiciele „Wieści Lubońskich”, Grupa NIETO, czyli Niezależna Inicjatywa Ewentualnych Talentów Ortograficznych, odział PTTK w Luboniu, drużyna Zespołu Szkół w Tulcach,  pracownicy Gimnazjum   nr 2 (panie: Justyna Szczodrak, Bożena Hermanowicz, Aneta Jankowska-Łukomska, Małgorzata Szymankiewicz). Grupę Seniorów tworzyły również nasze absolwentki: Agnieszka Witkowska, Krystyna Ruszkowska, Joanna Wróblewska, Edyta Pawlęty (I drużyna) oraz Dagmara Mączyńska, Karolina Szynka i Karolina Drgas (II drużyna).  Tegoroczne dyktando pisali uczniowie ze  wszystkich lubońskich szkół podstawowych, uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Puszczykowie, młodzież ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Tulcach, gimnazjaliści z Dopiewa, Skórzewa i Komornik oraz, jak co roku,  uczniowie Gimnazjum nr 1  w Luboniu. Naszą szkołę reprezentowali: Weronika Wąsiewicz, Zuzanna Bukowska, Mikołaj Roszyk i Bartłomiej Włodarczak.  Przybyłych gości powitała pani dyrektor Jolanta Walczak.

Drużyny zmierzyły się z tekstem ułożonym przez dra Jarosława Liberka, pracownika naukowego Instytutu Frazeologii i Historii Języka Polskiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Naszpikowany ortograficznymi pułapkami tekst o „nienażartym chyżym Hermanie, który porzucił pracę kamerzysty w Al-Dżazirze i został paparazzim”   stanowił dla piszących nie lada wyzwanie i pretekst do zaciętych dyskusji. Po skończonym dyktandzie komisja pod kierunkiem dra Jarosława Liberka przystąpiła do poprawy prac. W tym czasie goście raczyli się smacznym tortem ufundowanym przez Urząd Miasta Luboń i obejrzeli część artystyczną. Jako pierwsza przed publicznością wystąpiła Julia Kolenda, drugoklasistka z  naszego gimnazjum, która recytowała kilka napisanych przez siebie wierszy. Następnie obejrzeliśmy występ taneczny Kai Łukomskiej i Gabrieli Reformat ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Luboniu. Tego wieczoru wystąpił również wspaniały Młodzieżowy Zespół Wokalny Formoza.  Po części artystycznej ogłoszono wyniki i nagrodzono zwycięzców.  W kategorii Senior, podobnie jak w ubiegłym roku,  zwyciężyła grupa NIETO, czyli Niezależna Inicjatywa Ewentualnych Talentów Ortograficznych. W  kategorii Junior gimnazjum najlepsi byli gimnazjaliści z Tulec.   Należy podkreślić, że drużyny Zespołu Szkół w Tulcach zdecydowanie zdominowały tegoroczną imprezę,  ponieważ to właśnie im przypadła także nagroda w kategorii Junior szkoła podstawowa. Mistrzowie Ortografii otrzymali przechodnie statuetki i eleganckie pióra. Zwycięzcom pogratulował obecny na uroczystości przedstawiciel Burmistrza – p. Mikołaj Tomaszyk.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w XI Lubońskim Dyktandzie. Gratulujemy przede wszystkim ambicji i determinacji w poznawaniu języka ojczystego.

XI Lubońskie Dyktando „Złote Pióra” już za nami! w lubon.tv

Anna Wodzyńska-Skotarczak

Dnia 19 kwietnia 2013 r. na boisku ORLIK w  Luboniu odbył się Półfinał Powiatu Poznańskiego Szkół Gimnazjalnych w Piłce Nożnej.  W rozgrywkach wzięły udział reprezentacje z gimnazjów z Baranowa, Kostrzyna, Jerzykowa i Lubonia. Zespoły rywalizowały systemem ,,każdy z każdym”. Mecze trwały 2x10 minut.  Młodzi piłkarze naszej szkoły wysoko  wygrali wszystkie pojedynki i zajmując pierwsze miejsce, awansowali do dalszego etapu, który odbędzie się w piątek 26 kwietnia w Kleszczewie. Królem strzelców turnieju został Adrian Szynka.

Skład naszej drużyny:

1. MATEUSZ KARPICKI 2D

2. STANISŁAW WYSOCKI 3D

3. KACPER SZULC 3D

4. DOMINIK WACŁAWSKI 3D

5. MARCIN DEPCZYŃSKI 3D

6. BARTOSZ WITKOWSKI 3D

7. MIKOŁAJ MATYLA 2C

8. ADRIAN SZYNKA 3E

9. BARTOSZ MORA 3F

10. DAWID JURGA 3E

11.MARIUSZ DOTKA 1D

Krzysztof Błaszczyk

25 marca w naszej szkole po raz kolejny odbył się Polsko-Ukraiński Konkurs Fizyczny ,, Lwiątko 2013 ”. Konkurs ten jest odpowiednikiem matematycznego konkursu ,,Kangur”. W tegorocznym konkursie z fizyki brało udział 14 śmiałków, którzy zmierzyli się z bardzo trudnymi zadaniami wykraczającymi poza podstawę programową. Troje z nich: Kasia Paciorkowska z klasy IIIF, Wojciech Tajsner z klasy IIID oraz Patryk Matusiak z klasy IIC poradziło sobie z testem bardzo dobrze. Zdobyli oni tytuł taon potwierdzony dyplomem oraz nagrody książkowe. Uczniowie ci będą mieli wpisane to osiągnięcie na świadectwie ukończenia szkoły i otrzymają dodatkowe punkty z fizyki. Gratulujemy!!! Już teraz zapraszam do udziału w konkursie w przyszłym roku szkolnym,  a także do odwiedzenia strony konkursu.

Ewa Rubisz