Zmagania matematyczne - dzień trzeci

12.03.2015 r.

Dzisiaj od rana w holu szkoły pojawiły się kolejne i ostatnie trzy łamigłówki logiczne. Uczniom bardzo podoba się ta konkurencja i z wielkim zaciekawieniem czekali na dzisiejsze zadania. Mam nadzieję, że wielu z nich udało się prawidłowo je rozwiązać. Podczas dużej przerwy odbył się finał konkursu na Mistrza Tabliczki Mnożenia. Od rana w holu szkoły było bardzo gwarno i wesoło. Przyczynił się do tego konkurs, który po raz drugi organizujemy z okazji Święta Liczby Pi. Uczniowie odważali „na oko” 3,14 kg ziaren. Emocji było bardzo dużo. Wszyscy podglądali poczynania innych, liczyli miarki ziaren wsypywane do pojemnika. Utrudnieniem konkursu była różnorodność ziaren: fasola, groch, kasza, ryż, siemię lniane, płatki owsiane i soczewica. Trudno więc było wyznaczyć wagę jednej miarki, gdyż każda mogła mieć inny skład ziaren. Najlepszy wynik w tym konkursie uzyskała Ola Popielas z klasy Ih. Ola odważyła 3,135 kg ziaren. Ubiegłoroczny wynik to 3,140kg. Jutro ostatni dzień zmagań i ostatni konkurs. Zadaniem uczniów będzie oszacowanie liczby cyfr rozwinięcia liczby Pi na pięciometrowym wydruku, który od rana pojawi się w holu szkoły smiley.

Małgorzata Zgoła