"ZŁOTE PIÓRA" 2013

28.04.2013 r.

25 kwietnia już po raz jedenasty odbyło się w naszej szkole Lubońskie Dyktando, które jest objęte patronatem honorowym Burmistrza Miasta i Wielkopolskiego Kuratora Oświaty. W imprezie  wzięli udział przedstawiciele lokalnych władz, goście z okolicznych miejscowości, przedstawiciele lubońskich instytucji, osoby prywatne, nauczyciele, pracownicy szkoły, gimnazjaliści   i uczniowie ze szkół podstawowych. W tym roku o tytuł Mistrza Ortografii walczyły  22 drużyny w trzech kategoriach: Senior, Junior szkoła podstawowa oraz Junior gimnazjum.  Grupę Seniorów reprezentowali pracownicy Urzędu Miasta Luboń, członkowie działającego w Luboniu Uniwersytetu III Wieku,  przedstawiciele „Wieści Lubońskich”, Grupa NIETO, czyli Niezależna Inicjatywa Ewentualnych Talentów Ortograficznych, odział PTTK w Luboniu, drużyna Zespołu Szkół w Tulcach,  pracownicy Gimnazjum   nr 2 (panie: Justyna Szczodrak, Bożena Hermanowicz, Aneta Jankowska-Łukomska, Małgorzata Szymankiewicz). Grupę Seniorów tworzyły również nasze absolwentki: Agnieszka Witkowska, Krystyna Ruszkowska, Joanna Wróblewska, Edyta Pawlęty (I drużyna) oraz Dagmara Mączyńska, Karolina Szynka i Karolina Drgas (II drużyna).  Tegoroczne dyktando pisali uczniowie ze  wszystkich lubońskich szkół podstawowych, uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Puszczykowie, młodzież ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Tulcach, gimnazjaliści z Dopiewa, Skórzewa i Komornik oraz, jak co roku,  uczniowie Gimnazjum nr 1  w Luboniu. Naszą szkołę reprezentowali: Weronika Wąsiewicz, Zuzanna Bukowska, Mikołaj Roszyk i Bartłomiej Włodarczak.  Przybyłych gości powitała pani dyrektor Jolanta Walczak.

Drużyny zmierzyły się z tekstem ułożonym przez dra Jarosława Liberka, pracownika naukowego Instytutu Frazeologii i Historii Języka Polskiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Naszpikowany ortograficznymi pułapkami tekst o „nienażartym chyżym Hermanie, który porzucił pracę kamerzysty w Al-Dżazirze i został paparazzim”   stanowił dla piszących nie lada wyzwanie i pretekst do zaciętych dyskusji. Po skończonym dyktandzie komisja pod kierunkiem dra Jarosława Liberka przystąpiła do poprawy prac. W tym czasie goście raczyli się smacznym tortem ufundowanym przez Urząd Miasta Luboń i obejrzeli część artystyczną. Jako pierwsza przed publicznością wystąpiła Julia Kolenda, drugoklasistka z  naszego gimnazjum, która recytowała kilka napisanych przez siebie wierszy. Następnie obejrzeliśmy występ taneczny Kai Łukomskiej i Gabrieli Reformat ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Luboniu. Tego wieczoru wystąpił również wspaniały Młodzieżowy Zespół Wokalny Formoza.  Po części artystycznej ogłoszono wyniki i nagrodzono zwycięzców.  W kategorii Senior, podobnie jak w ubiegłym roku,  zwyciężyła grupa NIETO, czyli Niezależna Inicjatywa Ewentualnych Talentów Ortograficznych. W  kategorii Junior gimnazjum najlepsi byli gimnazjaliści z Tulec.   Należy podkreślić, że drużyny Zespołu Szkół w Tulcach zdecydowanie zdominowały tegoroczną imprezę,  ponieważ to właśnie im przypadła także nagroda w kategorii Junior szkoła podstawowa. Mistrzowie Ortografii otrzymali przechodnie statuetki i eleganckie pióra. Zwycięzcom pogratulował obecny na uroczystości przedstawiciel Burmistrza – p. Mikołaj Tomaszyk.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w XI Lubońskim Dyktandzie. Gratulujemy przede wszystkim ambicji i determinacji w poznawaniu języka ojczystego.

XI Lubońskie Dyktando „Złote Pióra” już za nami! w lubon.tv

Anna Wodzyńska-Skotarczak