"Zdobyłam Mont Blanc"

24.09.2012 r.

24 września 2012 roku klasa II f miała nietypową lekcję geografii. Na zaproszenie p.Anety Łukomskiej gościliśmy tegoroczną uczestniczkę wyjątkowej wyprawy wysokogórskiej - p.Zofię Stolaś, która jest nauczycielką wychowania fizycznego w naszej szkole.

Pani Stolaś opowiedziała nam o swojej wyprawie na Mont Blanc (4807 m.n.p.m).

Szczyt ten położony jest na granicy Włoch i Francji. Jest najwyższym szczytem Alp. Potocznie nazywa się go Dachem Europy. Niektórzy, w tym alpiniści zdobywający Koronę Ziemi, przyjmują inne granice Europy niż Międzynarodowa Unia Geograficzna. Oni uważają Elbrus za szczyt europejski i tym samym najwyższy w Europie. Główny wierzchołek znajduje się na terytorium Francji w regionie Haute-Savoie i w granicach administracyjnych miasta Saint-Gervais-les-Bains.

Nasza nauczycielka starannie przygotowywała się do tegorocznej wyprawy. Trening rozpoczęła już w kwietniu, trenując w Karkonoszach pod fachowym okiem himalaisty Roberta Kaźmierczaka. Uczyła się, jak bezpiecznie wchodzić na niebezpieczne szczyty. Pani Stolaś zapoznała nas z typowym sprzętem, jaki należy mieć ze sobą podczas wyprawy. Widzieliśmy raki, buty i plecak, latarkę, czekan, kurtkę, a także specjalny liofilizowany pokarm - spagetti bolones.

Opowiadanie pani wuefistki zrobiło na nas ogromne wrażenie. "Udało się, jestem szczęśliwa" - powiedziała na szczycie 12 lipca 2012 roku. Teraz po raz drugi udało się - zainteresować nas tematem. Dziękujemy!

Uczestnicy lekcji - uczniowie klasy II f