Zapal Znicz Pamięci

24.10.2012 r.

Włączając się w akcję Zapal Znicz Pamięci, uczniowie Gimnazjum nr 2 w Luboniu zapalili dzisiaj znicz upamiętniający tych, którzy na cmentarzu i w Obozie Żabikowskim złożyli najwyższą ofiarę własnego życia.

Dzień wcześniej uporządkowane zostało otoczenie mogiły. Nasi gimnazjaliści przygotowują to miejsce do nadchodzących obchodów Dnia Wszystkich świętych. Przez cały rok o grób dbają klasy pierwsze, co należy już do szkolnej tradycji.

Niemiecki obóz karno-śledczy w Żabikowie koło Poznania (obecnie teren Lubonia) został założony w kwietniu 1943 r. Do wiosny 1944 r. funkcjonował równolegle z obozem w Forcie VII w Poznaniu, którego był kontynuacją. W chwili likwidacji obozu, 27 kwietnia 1944 r., przybyła ostatnia 33-osobowa grupa więźniów z okolic Makowa Mazowieckiego, których eskortujący esesmani rozstrzelali na cmentarzu w Żabikowie. Był to ostatni mord dokonany przez Niemców na więźniach. Dnia 26 stycznia 1945 r. po południu wkroczyły do Żabikowa wojska radzieckie II Frontu Białoruskiego, zajmując Luboń i okolice.

Więcej o akcji na stronie http://www.radiomerkury.pl/informacje/pozostale/zapal-znicz-pamieci-pamietaj.html