Z WIZYTĄ WE FRANCJI - WRAŻENIA Z HERBIGNAC

21.05.2013 r.

W dniach 13 - 19 maja 2013 ośmioro uczniów naszej szkoły wraz z nauczycielkami: Magdaleną Madajczyk-Głowacką i Agatą Budzyńską  przebywało we Francji w ramach wielostronnego projektu partnerskiego Comenius 2011-13 „Il faut cultiver l’Europe, notre jardin”, finansowanego ze środków unijnego programu. Była to już ostatnia wizyta partnerska, tym razem w Gimnazjum Jacques’a Preverta  w Herbignac.Za nami spotkania w Hiszpanii, Polsce i Włoszech. Podobnie jak to miało miejsce podczas minionych wyjazdów, młodzież  mieszkała w domach partnerów, mając okazję do rozmów, obserwacji  życia codziennego, spotkań i zabawy. W ciągu tych kilku dni realizowaliśmy plan wizyty przygotowany przez gospodarzy: wycieczki przyrodnicze i krajoznawcze, podczas których poznawaliśmy typy nadmorskiego krajobrazu, parki regionalne, problemy środowiska, działalność człowieka na danym terenie, stąpaliśmy śladami postaci z legend arturiańskich w magicznym lesie Brocéliande  i zamku Comper, podejmowaliśmy zadania ściśle związane z projektem (np. nagranie dźwiękowe wspólnie napisanego opowiadania, przygotowanie wirtualnego zielnika itp.), braliśmy udział w szkolnych lekcjach. Nie zabrakło też rozrywki i zabawy - kilkugodzinny pobyt w parku  linowym czy wspólne tańce i śpiewy to niektóre z atrakcji pobytu w Herbignac. Na pamiątkę spotkania przed szkolnym budynkiem zasadziliśmy drzewo - wspaniały okaz dębu szypułkowego i wraz z wypuszczonymi w górę balonami wysłaliśmy przesłanie naszego projektu, którego tytuł w tłumaczeniu brzmi: „Trzeba pielęgnować Europę, nasz ogród”. Żywimy nadzieję, że młode pokolenie będzie zdawało sobie sprawę, jak ważne jest zachowanie naszego wspólnego dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego. Do Polski wróciliśmy, jak zwykle, pełni wrażeń, emocji, bogatsi o nowe doświadczenia i przyjaźnie. Zamierzamy kontynuować współpracę z poznanymi podczas realizacji projektu partnerami i pielęgnować przyjacielskie kontakty. Wszelkie działania przez nas podejmowane i relacje ze spotkań w poszczególnych krajach można śledzić na blogu prowadzonym przez polskiego koordynatora http://ilfautcultiverleuropenotrejardin.blogspot.com/.  Polecam!

Magdalena Madajczyk-Głowacka - koordynator projektu Comenius